Koenzým Q10 – Výhody, zdroje a správne používanie

Koenzým Q10 – Výhody, zdroje a správne používanie

Čo je koenzým Q10 a prečo je dôležitý?

Koenzým Q10 je tiež známy ako ubichinón a je veľmi podobný vitamínom, ktoré sa nachádzajú v našom tele. Naše telo si ho vyrába samo a dokáže ho aj uskladniť pre budúce použitie. Jeho najväčšia koncentrácia je v pečeni, obličkách a srdci, t.j. v orgánoch, ktoré spotrebúvajú vyššie množstvo energie. Mať vyššie hladiny koenzýmu Q10 naznačujú, že život človeka je zdravší a dlhší. Výhody koenzýmu Q10 sumarizujeme nasledovne:

Zistite, ako koenzým Q10 podporuje metabolizmus, energiu, zdravie srdca a pôsobí ako antioxidant a anti-aging látka. Prečítajte si o jeho kľúčovej úlohe v tele, výhodách dopĺňania a jeho synergii s vitamínom E. Dozviete sa, prečo je dôležitý pre zvýšenie vitality a ochranu buniek pred oxidačným stresom. 

1. Koenzým Q10 ako regulátor metabolizmu

Koenzým Q10 je nevyhnutný pre výrobu energie, ktorá je potrebná pre činnosť všetkých našich buniek, čo označujeme termínom metabolizmus. Môžeme si to predstaviť na príklade automobilu. Motor automobilu premieňa palivo na pohybovú energiu, ktorá umožňuje autu jazdiť. V našom tele sú bunky ako autá a mitochondrie sú ich „motory“. Tieto „motory“ preferujú glukózu ako hlavný zdroj paliva, pretože poskytuje rýchly a efektívny prísun energie. Mitochondrie premieňajú glukózu na energiu vo forme ATP (adenozíntrifosfátu), ktorá je kľúčová pre fungovanie buniek a orgánov. Hoci mitochondrie dokážu v prípade potreby spracovať aj tuky, glukóza je preferovaným zdrojom energie pre väčšinu bunkových procesov. Mitochondrie poskytujú viac ako 90 % energie, ktorú telo potrebuje. Koenzým Q10 je nevyhnutnou súčasťou tohto procesu.

Bioenergetický obvod 

2. Koenzým Q10 ako ochranca srdca  

Miestom s najväčšou spotrebou energie a teda aj najväčšou koncentráciou koenzýmu Q10 je naše srdce. S poklesom hladiny koenzýmu klesá aj množstvo energie, ktoré sú schopné mitochondrie produkovať. Je normálne, že hladina tohto dôležitého koenzýmu klesá vekom, čím priamo úmerne narastajú aj ochorenia kardiovaskulárneho systému. Produkcia koenzýmu Q10 začína klesať po dosiahnutí veku 20 rokov a vo veku 70 rokov je jeho produkcia približne na 50% úrovni. Činnosť srdca je závislá od energie vyrobenej pomocou koenzýmu Q10 a jeho dopĺňanie môže pomôcť k zlepšeniu celej kardiovaskulárnej činnosti.

Srdce a cievy 

3. Koenzým Q10 na podporu energie a zmiernenie únavy

Nízke hladiny koenzýmu Q10 sa bežne vyskytujú v prípade zníženej činnosti nadobličiek a nízkej hodnoty nadobličkových hormónov. Nadobličky produkujú hormón, ktorý sa nazýva kortizol. Tento hormón nás udrží v aktivite počas dňa a len vďaka nemu sme schopní zvládať stres. Chronický stres núti nadobličky produkovať stále viac kortizolu. Avšak aj oni majú svoje limity a s ich postupným vyčerpaním sa znižuje produkcia kortizolu. V tomto stave poznáme, čo je to trvalá únava a chronické zápaly. Aby telo prežilo, má záchranný mechanizmus, ktorým zníži metabolizmus. Štítna žľaza znižuje produkciu hormónov a mi si k trvalej únave pridáme aj priberanie na váhe, suchú pokožku, pomalosť myslenia, pomalé trávenie a vylučovanie. Spolu s riešením koreňa problému, t.j. chronický stres, sa v rámci terapeutickej intervencie sústredíme aj na doplnenie koenzýmu Q10, ktorý je jednou zo základných zložiek, ktoré v čase stresu telu chýbajú.

Nadobličky a stres 

4. Koenzým Q10 ako antioxidant

Koenzým funguje rovnako ako antioxidant, chráni naše bunky pred poškodením molekulami známymi ako voľné radikály. Tieto reaktívne molekuly stoja za reťazovou reakciou poškodenia našich buniek. Sú to nestabilné molekuly, ktoré pre svoju stabilizáciu “kradnú” elektrón z prvej molekuly s ktorou sa stretnú. Týmto vzniká destabilizácia molekúl až nakoniec celých buniek. Poškodené bunky nedokážu pre nás vykonávať svoju prácu a dôsledkom je zníženie funkcií nielen samotných buniek, ale aj tkanív a napokon celých orgánov. Koenzým Q10 je výborným párom ďalšieho z radu antioxidantov, vitamínu E, ktorému pomáha zregenerovať do  aktívnej formy po tom, čo sa podieľal na neutralizácii voľných radikálov..

Všetko o antioxidantoch 

5. Koenzým Q10 ako anti-aging

Starnutie je prirodzený proces, hoci na jeho rýchlosť môžu mať vplyv rôzne faktory, ako sú genetika, životný štýl a oxidačný stres. S pribúdajúcim vekom klesajú hladiny koenzýmu Q10 a tu nám vie doplnok koenzýmu veľmi pomôcť. Jeho funkcie v spomalení procesu starnutia zahŕňajú vyššie uvedené kľúčové oblasti. Jednak je to podpora mitochondriálnej funkcie, čím sa zvyšuje produkcia energie na bunkovej úrovni. Okrem toho pôsobí  koenzým Q10 ako antioxidant, ktorý chráni bunky pred oxidačným poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. A oxidačný stres je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k predčasnému starnutiu buniek a vzniku vrások, straty elasticity pokožky a iných znakov starnutia. A čo je snáď najdôležitejšie, je doplnkom, ktorý pomáha pri udržiavaní zdravia srdca. 

Zdroje koenzýmu Q10 

Koenzým Q10 sa môže konzumovať prostredníctvom určitých potravín. Medzi potraviny, ktoré sú najbohatšie na túto látku, patria mäso z vnútorností, nájdeme ho tiež v arašidoch, hovädzom mäse, sardinkách a makrele. Samotná strava však neposkytuje dostatočné množstvo koenzýmu Q10. Napríklad na poskytnutie 30 mg by sme museli zjesť dva a pol kg arašidov. Preto je oveľa častejšia cesta dopĺňanie koenzýmu Q10 z výživových doplnkov.

Lipozomálny koenzým Q10 – Najlepšia forma doplnku

Najúčinnejšou formou doplnkov s obsahom koenzýmu Q10 sú tzv. lipozomálne formy. Lipozómy sú mikroskopické tukové častice do ktorých je zapustený koenzým Q10, alebo akákoľvek iná látka, ako napríklad vitamín C, vitamín D alebo glutatión.

Lipozómy si môžete predstaviť ako vajíčko, kde bielko predstavuje lipozóm a žĺtko látku, ktorá sa prenáša. Lipozomálna technológia umožňuje veľmi ľahké vstrebávanie látok do buniek a zároveň zabraňuje možnej intolerancii v žalúdku a črevnom systéme.

Dávkovanie a vedľajšie účinky koenzýmu Q10 

Dávkovanie doplnkov závisí od stavu zdravia. Čím je telo slabšie, nemusí dobre tolerovať vyššie dávky akéhokoľvek doplnku. V prípade koenzýmu Q10 sa dávkovanie pohybuje od 30 mg - 120 mg denne, v niektorých prípadoch až do 300 mg denne po konzultácii s odborníkom. Najbežnejšie vedľajšie účinky koenzýmu Q10 je prítomnosť tráviacich ťažkostí, nevoľnosť, nespavosť, bolesti hlavy, vyrážky, zníženie krvného tlaku a závraty.

Ak sa rozhodnete doplniť do svojho organizmu koenzým Q10, buďte trpezlivý s výsledkami, ktoré sa prejavia až s určitým časovým oneskorením. V niektorých prípadoch to môže byť až 8 týždňov, kedy zaznamenáte pozitívne zmeny.

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.