Hypertenzia a prírodné metódy na zníženie krvného tlaku

Hypertenzia a prírodné metódy na zníženie krvného tlaku

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak patrí medzi najčastejšie kardiovaskulárne problémy. Krvný tlak je nevyhnutný na zabezpečenie prietoku krvi systémom ciev. Problémom je, ak je na zabezpečenie prietoku krvi potrebný vyšší tlak, než je normálne.

Čo je krvný tlak a prečo je dôležitý pre zdravie?

Meranie krvného tlaku doma – dôležitá súčasť prevencie hypertenzie.

Krvný tlak je kombináciou systolického tlaku, ktorý zodpovedá tlaku v tepnách počas systoly, čiže sťahu komôr, a diastolického tlaku, ktorý zodpovedá tlaku v tepnách počas diastoly, čiže plnenia komôr krvou. Systolický krvný tlak vzniká, keď sa srdce sťahuje a tlačí krv do artérií. Diastolický tlak je tlak v artériách, keď sa srdcový sval uvoľňuje a komory sa plnia krvou. Normálne hodnoty krvného tlaku sú približne 120/80  (systolický/diastolický). 

Krvný tlak prirodzene kolíše počas celého dňa. Hypertenzia je charakterizovaná ako trvalo zvýšený krvný tlak a je jedným z rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení. Vzhľadom na to, že vysoký krvný tlak zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky, často sa označuje ako „tichý zabijak.“ Vo výnimočných prípadoch veľmi vysokého krvného tlaku môžu vzniknúť príznaky, ako sú bolesti hlavy, bolesť na hrudi, nepravidelný srdcový rytmus, krvácanie z nosa, bzučanie v ušiach a hmlisté videnie.

Vysoký krvný tlak by sme nemali podceňovať, pretože môže byť spúšťačom ďalších ochorení, vrátane zvýšeného rizika kardiovaskulárnych komplikácií a metabolického syndrómu. Môže tiež viesť k poškodeniu zraku, zníženej funkcii obličiek, zablokovaniu a poškodeniu krvných ciev, srdcovému zlyhaniu, zhoršeniu kognitívnych funkcií a zvýšenému riziku rozvoja cukrovky 2. typu v rámci metabolického syndrómu.

Prírodné prostriedky na zníženie krvného tlaku 

Alfa omega je vedieť, aký mám krvný tlak. Dnes existuje množstvo prístrojov, kedy si tlak môžeme merať v domácom prostredí, pravidelne meranie opakovať, aby sme získali prehľad o svojom krvnom tlaku. Pri dlhodobo zvýšenom krvnom tlaku je nutné navštíviť svojho lekára.

Príčiny hypertenzie môžu byť rozmanité, ale dobrou správou je, že mnohé z nich máme pod kontrolou. Napríklad nedostatok pohybu a strava s vysokým obsahom sodíka, trans mastných kyselín a cukru zvyšuje šance na rozvoj hypertenzie. Tento stav úzko súvisí aj so stresom, obezitou, fajčením a nadmernou konzumáciou alkoholu. Dobrou správou je, že v mnohých prípadoch je možné hypertenziu zvrátiť prijatím zdravého životného štýlu a pridaním potravín, ktoré znižujú krvný tlak. Svoj plán na znižovanie krvného tlaku a prevenciu pred rozvojom vysokého krvného tlaku by sme mali dodržiavať minimálne 60 dní, kým zaznamenáme pozitívne výsledky. Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, neukončujte ich užívanie a skôr sa poraďte so svojim lekárom, než nastúpite na akýkoľvek prírodne orientovaný program.

 

Hypertenzia – prírodné metódy na zníženie krvného tlaku: zníženie stresu, výživa ciev, hydratácia, vitamíny a minerály. 

1. Stres a jeho vplyv na krvný tlak

Dlhodobo zvýšené stresové napätie je významným faktorom, ktorý prispieva k hypertenzii. Počas stresových situácií naše telo potrebuje energiu na zvládnutie úlohy alebo emočnej nálože. A tu je práca vo veľkej miere vykonaná hormonálnym a nervovým systémom (neuroendokrinný systém). Dlhodobé stresové preťaženie vedie k nedostatočnej produkcii kortizolu, ktorý je náš hlavný antistresový hormón. Nedostatok kortizolu pocítime ako trvalý pocit únavy, chuť na sladké potraviny, nespavosť, nízka energetická hladina, ťažkosti s prebúdzaním, nízka koncentrácia, mozgová hmla, zápcha, úzkosť, prírastok hmotnosti a časté infekcie, či dlhá doba rekonvalescencie. V tomto stave má telo pripravenú záložnú líniu - hormón adrenalín. A jeho efekt sme už určite každý pocítili v podobe rapídnejšieho bitia srdca a zvýšenia tlaku. To je normálna biologická reakcia na stres. Problémom je, že v prípade dlhodobého, chronického stresu sa stáva aj krvný tlak trvalo zvýšeným. Manažment stresu je preto rozhodujúcim pre udržanie optimálnej hladiny krvného tlaku.

V prvom rade musíme zistiť pôvod a dôvod nášho stresu a pokiaľ možno prijať také opatrenia, aby sme minimalizovali reaktivitu nášho organizmu. Ďalej si môžeme pomôcť fytoterapiou a  pripraviť zmes liečivých byliniek, ktoré upokoja našu myseľ a pomôžu nám s relaxáciou, čo je jedným z najdôležitejších pilierov pri koncepcii terapie.

Antistresové bylinky na zníženie krvného tlaku – valeriána, pamajorán, ľubovník, medovka, chmeľ a sluncovka. 

Esenciálne oleje a aromaterapia sú ďalšou alternatívou, ako umožniť telu relaxovať a znížiť stresové napätie, vrátane krvného tlaku. Kým pri bylinných zmesiach využívame orálny príjem vo forme čajovín, tinktúr alebo kapsúl, pri aromaterapii využívame inhaláciu esenciálnych olejov. Inhalácia je našim kľúčom pre zníženie stresového napätia a telo k tomu využíva dva základné mechanizmy. V prvom rade je to priame spojene čuchových receptorov s podkôrovými mozgovými centrami, ktoré sú zodpovedné za emócie. Druhým mechanizmom je absorpcia molekúl a ich transport v krvnom obehu, kde sa nakoniec dostanú do mozgu cez hematoencefalickú bariéru a ovplyvňujú neurotransmitre. Môžete vyskúšať nasledovné kombinácie:

Esenciálne oleje pre zníženie stresu a krvného tlaku – bergamot, levanduľa, ylang ylang, citrón, majorán a pačuli. 

Dlhodobý stres má hlboký vplyv na naše fyzické zdravie, a to najmä na hladinu krvného tlaku. Výsledkom je, že chronický stres a nedostatočná produkcia kortizolu môžu viesť k trvalej únave, zhoršenému psychickému stavu a hypertenzii. Preto je dôležité aktívne vyhľadávať spôsoby, ako zvládať stres a podporiť telo v relaxácii.

Kľúčovú úlohu v zvládaní stresu môžu zohrávať prírodné prostriedky, ako fytoterapia a aromaterapia. Liečivé byliny vo forme čajov či tinktúr dokážu účinne upokojiť myseľ a podporiť psychickú pohodu. Inhalácia esenciálnych olejov je zas cielená priamo na mozgové centrá, ktoré regulujú emócie a stresovú reakciu. Tieto prírodné prístupy, spolu s úpravou životného štýlu a identifikáciou zdrojov stresu, môžu významne prispieť k udržaniu optimálnej hladiny krvného tlaku a celkovej rovnováhy organizmu.

2. Výživa cievneho systému a dôležité rastliny pre zdravie srdca 

Príroda má pre nás množstvo liečivých rastlín, ktoré sú určené pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení a výživu srdca a ciev. Jedným z kľúčových aspektov zdravia ciev je ich elasticita, ktorá hrá hlavnú úlohu v udržiavaní stabilného krvného tlaku. Strata elasticity ciev vedie k stuhnutiu a zúženiu tepien, čím zvyšuje odpor, ktorý musí srdce prekonávať pri každom údere. Tento proces spôsobuje, že sa krvný tlak postupne zvyšuje, čo vedie k chronickej hypertenzii. Na podporu elasticity ciev môžeme využiť liečivé rastliny, ktoré pomáhajú obnoviť pružnosť tepien a podporujú lepšiu cirkuláciu krvi. Medzi najúčinnejšie rastliny patria:

Hloh a jeho výhody pre kardiovaskulárne zdravie

Tinktúra z hlohu na podporu srdca a cievneho systému pri hypertenzii.

Hloh obyčajný je rastlinou všetkých kardiakov a to už niekoľko storočí. Je ideálnou pomocou ak sme v stresovej záťaži, pod zvýšeným tlakom negatívnych emócií, ktoré rozhodujúcim spôsobom vplývajú na zmeny tlaku, pri srdcovej arytmii, obnovuje nervovú sústavu, pôsobí proti kŕčom a nemal by chýbať pri stavoch nervového vyčerpania a súvisiacej insomnie.

Z hlohu využívame v rámci fytoterapie kvet, list a plod. Všetky časti rastliny obsahujú celý komplex látok, ktoré robia z hlohu top rastlinu pri poruchách kardiovaskulárneho systému. Jeho účinky majú schopnosť rozširovať tepny, čím podporujú elasticitu ciev, zlepšuje cirkuláciu krvi a upravuje krvný tlak. Hloh tiež pomáha uvoľňovať vápenaté usadeniny v cievach, ktoré môžu prispievať k stuhnutiu tepien. Jeho priaznivé účinky sa prejavia až po dlhšom užívaní, pričom nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní. Ak si spravíme na jeseň tinktúru z plodov hlohu, o to lepšie. Ak nemáme tinktúru, môžeme využiť aj čajovinu alebo výživový doplnok so štandardizovaným extraktom z hlohu od 100 - 400 mg.

Cesnak a jeho schopnosť znižovať krvný tlak a posilňovať cievy

Cesnak na zníženie krvného tlaku a podporu elasticity ciev – prírodný prostriedok na prevenciu hypertenzie.

Cesnak nie je len pre časy, kedy budeme čeliť bakteriálnym alebo virálnym infekciám a posilňovať imunitu. Cesnak je známym aj pre svoje schopnosti znížiť krvný tlak a hladinu LDL cholesterolu. Primárna obsahová látka cesnaku je alicín a zodpovedá aj za typickú cesnakovú arómu a jeho farmakologický efekt. Nepriateľom cesnaku je teplo, ktoré deaktivuje účinnosť alicínu a znižuje jeho účinok. Pre optimálny efekt by sme mali denne skonzumovať 1 - 3 strúčiky cesnaku. Predpokladá sa, že pravidelná konzumácia cesnaku znižuje krvný tlak o 11 jednotiek systolického a 5 jednotiek diastolického tlaku. Tento výsledok je možné očakávať v priebehu jedného až troch mesiacov. Ak sa rozhodnete pre suplementáciu pred čerstvým cesnakom, je dostupná vo forme prášku, kapslí alebo oleja. Štandardné dávkovanie je v rozsahu 600 mg - 1 200 mg denne (ekvivalent surového cesnaku).

Okrem znižovania krvného tlaku má cesnak významný vplyv na elasticitu cievnych stien. Pravidelná konzumácia cesnaku podporuje pružnosť tepien, čím prispieva k lepšiemu prietoku krvi a zmierňuje zaťaženie srdca. Zvýšená elasticita ciev umožňuje ich lepšie prispôsobenie pulzujúcemu toku krvi, čím sa znižuje riziko vzniku hypertenzie a srdcovocievnych ochorení. Vďaka týmto účinkom sa cesnak považuje za jedno z najúčinnejších prírodných riešení na podporu zdravého kardiovaskulárneho systému. 

Kajenské korenie ako podpora elasticity ciev a krvného obehu

Kajenské korenie na zlepšenie krvného obehu a podporu zdravia ciev – prírodný prostriedok proti hypertenzii.

Kajenské korenie predstavuje jednu z najlepších potravín pre srdce a cievy. Na začiatku užívania kajenského korenia začíname pozvoľna a v malých množstvách a postupne zvyšujeme dávkovanie. Napríklad začneme s 1/3 čajovej lyžičky kajenského korenia s malým množstvom vody trikrát denne. Pokračujeme s rovnakým dávkovaním nasledujúce štyri až päť dní a zľahka množstvo zvýšime. Maximálne odporúčané množstvo je jedna čajová lyžička s malým množstvom vody trikrát denne.

Kajenské korenie je potravou pre celý kardiovaskulárny systém, je bohatým zdrojom kalcia a vitamínov C a E. Má významný vplyv na bunkovú výstelku tepien, žíl a kapilár, čím podporuje elasticitu ciev. Zdravá elasticita ciev je kľúčová pre udržiavanie primeraného krvného tlaku, pretože pružné tepny sa dokážu lepšie prispôsobiť tlaku prietoku krvi. Kajenské korenie pomáha cievam zotaviť sa z toxických usadenín a nahromadeného plaku, ktoré môžu znižovať pružnosť cievnych stien a zvyšovať krvný tlak.

Ak je cievny systém preťažený toxínmi, ktoré sa zachytávajú na stenách tepien, zvýšená záťaž je kladená na srdce, ktoré musí vynaložiť väčší tlak na prekonanie blokácií v cievach. Kajenské korenie napomáha čisteniu ciev a zlepšuje prietok krvi od „hlavy po päty“. Tým sa uvoľňuje namáhavá práca srdca, ktoré nemusí neustále bojovať s vysokým odporom v cievach. Vďaka svojej schopnosti podporovať elasticitu ciev a uľahčiť cirkuláciu sa kajenské korenie považuje za „element mladosti“ pre cievny systém. 

3. Hydratácia a jej úloha pri prevencii hypertenzie 

Udržiavanie dostatočného pitného režimu je súčasťou programu prevencie hypertenzie. Nedostatok telesných tekutín núti telo šetriť vodou a využíva k tomu zúženie ciev a zníženie močenia. Výsledkom je zvýšenie krvného tlaku. Dlhodobá a chronická dehydratácia môže byť kontribučným faktorom hypertenzie. Uistite sa, že je telo dobre hydratované minimálne 10 - 15 pohármi vody denne. Alebo 60 ml na 1 kg hmotnosti.

Ako ovplyvňujú obličky krvný tlak 

4. Vitamíny a minerály dôležité pri hypertenzii

Čím sme starší, tým viac sa znižuje produkcia vlastných enzýmov a dochádza k výraznému poškodeniu buniek voľnými radikálmi. I keď je strava bohatá na vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre opravu cievneho systému, nie vždy je možné získať potrebné množstvo vitamínov, minerálov a enzýmom len zo stravy samotnej. Niekedy je potrebné siahnuť aj po výživových doplnkoch. A pre zníženie hypertenzie je vhodné zaradiť do programu nasledovné:

Koenzým Q10 a jeho úloha pri prevencii srdcových chorôb

Produkcia koenzýmu Q10 v tele začína klesať už po 20. roku života a vo vyššom veku môže byť produkcia výrazne nižšia, dokonca až o polovicu. Koenzým Q10, známy aj ako ubichinón, je nevyhnutný pre správnu funkciu mitochondrií, ktoré sa nachádzajú v našich bunkách. Mitochondrie slúžia ako energetické továrne. Bez dostatočnej produkcie energie nemôžu bunky správne fungovať. Miestom s najväčšou spotrebou energie, a teda aj najvyššou koncentráciou koenzýmu Q10, je srdce. Užívanie koenzýmu Q10 po dobu 10 týždňov môže u niektorých ľudí prispieť k zníženiu krvného tlaku až o 10%.

Bežná strava však neposkytuje dostatočné množstvo koenzýmu Q10. Na pokrytie 30 mg potreby koenzýmu by sme museli zjesť asi 2,5 kg arašidov. Dopĺňanie koenzýmu Q10 z výživových doplnkov je častou voľbou. Optimálne dávkovanie sa pohybuje medzi 30 mg a 120 mg denne.

Viac o koenzýme Q10 

Výhody magnézia pre relaxáciu ciev a zníženie krvného tlaku

Magnézium si môžeme predstaviť ako relaxanta. Relaxuje a uvoľňuje celé telo, vrátane krvných ciev. Konštrikcia krvných ciev zvyšuje námahu kladenú na srdce, ktoré musí vyvinúť viac energie a vyšší tlak na zabezpečenie krvného zásobenia. Magnézium je súčasťou prevencie hypertenzie, srdcovej arytmie a srdcovej palpitácie. Doporučený denný príjem je stanovený na 300 - 400 mg denne. Samotná strava však nemusí spĺňať tieto normy a preto je vhodná aj suplementácia. Ak teda siahneme po doplnkoch, ideálne je vybrať si magnézium vo forme magnézium glycinát. Táto forma  je známa svojou vysokou biologickou dostupnosťou a šetrnosťou k tráviacemu systému. 

Prečo zvoliť lipozomálny vitamín C alebo vitamín C s bioflavonoidmi?

Naše telo nevie tento dôležitý vitamín vyrobiť samo a sme absolútne závislí na jeho externom príjme. Vitamín C pôsobí najmä ako antioxidant a zabraňuje voľným radikálom v poškodzovaní vnútornej výstelky ciev. Poškodený endotel je hlavnou príčinou zvýšenia hladiny oxidovaného cholesterolu a tvorby aterosklerotických plakov. I keď až tak dramaticky neznižuje krvný tlak, je nutnou súčasťou zdravia ciev. Denný doplnok výživy by mal obsahovať 1 000 mg - 3 000 mg vitamínu C, ideálne v lipozomálnej forme alebo vo forme L-askorbátu v kombinácii s prírodnými bioflavonoidmi. L-askorbát  je dobre vstrebateľná forma vitamínu C a bioflavonoidy zvyšujú jeho účinnosť tým, že podporujú antioxidačnú aktivitu a pomáhajú chrániť cievy.

Viac o vitamíne C 

Omega-3 mastné kyseliny. Ktoré zdroje sú najlepšie pre zdravie srdca?

Omega-3 mastné kyseliny na zlepšenie srdcového zdravia a zníženie krvného tlaku – esenciálne tuky pre kardiovaskulárne zdravie.

Je známe, že Omega 3 chránia zdravie srdca a sú dôležitou zložkou programu prevencie kardiovaskulárnych chorôb. Existujú tri hlavné typy omega-3 - kyselina eikosapentaénová (EPA), kyselina dokosahexaénová (DHA) a kyselina alfa-linolová (ALA). Podobne ako vitamín C, aj omega 3 musíme do tela dostať z externých zdrojov. Rybí olej poskytuje biologicky aktívne formy omega-3 (DHA a EPA), ktoré sú pre telo okamžite dostupné a lepšie sa využívajú na podporu mozgu a srdca. Ak preferujete rastlinné zdroje omega-3, môžete do stravy doplniť ľanový olej, chia semienka, vlašské orechy, konopný olej, ktoré poskytujú omega-3 vo forme ALA, ktorá sa  však musí v tele konvertovať na DHA a EPA. Táto konverzia však nie je veľmi efektívna (len asi 5-10 % ALA sa premieňa na EPA a ešte menej na DHA). 

Pre podporu kardiovaskulárneho zdravia,  je vhodné do stravy zaradiť aj kvalitný  Omega3 doplnok výživy, ktorý stabilizuje nepravidelný srdcový rytmus (arytmia), zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a tukových plátov vo vnútri krvných ciev, čím prispieva k prevencii mozgových príhod, ochorení srdca a hypertenzii. Ideálny sa zdá rybí olej, než sa spoliehať na rastlinné zdroje. Avšak tu môžeme naraziť na obavu z toxicity, ktorá sa nachádza v oceánoch a ryby môžu obsahovať ťažké kovy (napríklad ortuť), mikroplasty a iné kontaminanty. Teda našim „najčistejším“ a najviac biologicky dostupným zdrojom Omega3 sú produkty, ktoré obsahujú rastlinné zdroje omega-3 už spracované do formy DHA a EPA, čím obchádzajú potrebu konverzie ALA v tele. Obvyklé dávkovanie je 250 mg – 500 mg v kombinácii EPA a DHA.

Viac o Omega 3 

Záverom, máme mnoho možností ako pôsobiť preventívne voči kardiovaskulárnym ochoreniam. Všetko začína životným štýlom, ktorý je plne pod našou kontrolou. Ak chceme predchádzať riziku hypertenzie, potom máme množstvo prírodných prostriedkov, ktoré môžeme využiť. Ideálna je kombinácia viacerých faktorov, vrátane hydratácie, uvoľnenia stresového napätia, plnohodnotného spánku a stravy bohatej na vitamíny a minerály. Pohyb je nutnou súčasťou zdravého programu. Výsledky môžeme očakávať už po ôsmych týždňoch dôsledného dodržiavania vášho ozdravovacieho programu.

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.