Neriešte stres, našou zodpovednosťou je hľadať riešenia pre svoje emócie

Neriešte stres, našou zodpovednosťou je hľadať riešenia pre svoje emócie

Hovorí sa, že stres je tichý zabijak. Stres za posledné desaťročia získal mnoho negatívnych nálepiek. Avšak stres je v tom celkom nevinne. Nie je to stres, ktorý zabíja. Sú to negatívne pocity, negatívne emócie a negatívne očakávania. To je presne to, čo aktivuje nervový a hormonálny systém a ovplyvňuje našu telesnú fyziológiu. Dlhodobé prežívanie negatívnych emócií je cestou, ktorá pravdepodobne nebude mať šťastný koniec.

Avšak vieme sa otočiť, vieme sa vrátiť a zastaviť rozbehnutý vlak. Nemusíme hrať hlavnú rolu v scenári drámy. Všetko je možné, ak vieme a rozumieme svojmu telu a svojej mysli. Našim cieľom je nielen rozumieť, vedieť a chápať. Máme o trochu vyššie ambície. Našim zámerom je prevziať kontrolu nad tým, čo cítime. Sebaregulácia je konečným cieľom a vašim víťazstvom.

Prečo stres sám o sebe nie je nepriateľom, ale emócie za ním

Žena držiaca si spánky, znázorňujúca stres a preťaženie, ktoré ovplyvňuje emocionálne zdravie. Článok o spôsobe, ako zvládať stres pomocou prirodzených metód.

Pojem „stres“ sa dnes stal jedným z najpoužívanejších slov. Opisujeme samých seba ako „vystresovaní“, napríklad keď uviazneme v dopravnej premávke, keď sa nám rozpadá vzťah, alebo sa má vo firme prepúšťať. Verejné vystupovanie, ťažkosti s komunikáciou, riešenie chronických ochorení, všetko to a mnoho ďalších udalostí sú podmienkami, ktoré v nás vyvolávajú stres. Čo však zaraďuje všetky tieto odlišné udalosti do jednej kategórie? Čo je skutočne tou podstatou stresu?

Stres nie je našim nepriateľom. Stres, vo svojej najčistejšej podstate, je prirodzene riadený emocionálny zážitok. Je tu, aby nás upozornil na možnú hrozbu a my sme mohli zaujať svoj postoj. Za stresom nie je tak samotná udalosť, ale emócie, ktoré sa s danou udalosťou spájajú. Sú to vždy emócie, ako reakcia na určitý podnet, ktorý je vnímaný ako ohrozujúci. Stres ako taký nemá význam. Stres je v skutočnosti len dôsledkom negatívnej emócie.

Viac o fyziológii stresu 

Ako limbický systém ovplyvňuje vznik negatívnych emócií

Všetky emócie vznikajú v našom emočnom mozgu, ktorý sa nazýva aj limbický systém. Limbický systém je komplexný súbor štruktúr umiestnených v strede nášho mozgu. Často sa nazýva ako pocitový alebo reaktívny mozog. Reaguje ešte predtým, ako vstúpi do hry naše rácio. Možno s tým máte svoje skúsenosti. Niekedy skrátka pod vplyvom emócií urobíme niečo, alebo povieme pár fráz bez toho, aby sme zvážili ich dôsledky. A je to úplne normálne, pretože naša reakcia je plne vedená limbickými štruktúrami. Primárna príčina sú vždy negatívne emócie a pocity. Našou úlohou je ich nájsť a pomenovať. Presne a autenticky. Pomenovaním emócie, ktorú sme kategorizovali ako negatívnu, si otvárame cestu k jej uvoľneniu.

Len to, čo je skryté, má možnosť pretrvávať a rásť.

Fungovanie limbického systému pri spracovaní emócií

Mozog funguje ako komplexná identifikácia vzorov a párovací systém. Minulé skúsenosti vytvárajú pre nás súbor známych vzorov, ktoré sú udržiavané v neurónovej architektúre nášho mozgu. Vstupy do mozgu najskôr prechádzajú skríningom limbických štruktúr. Následne sú predmetom porovnávania a párovania so známymi vzormi. Tým nám limbický systém pomáha organizovať naše vnímanie, naše pocity, emócie a výsledné správanie.

Ak je vonkajší vstup pre emočný mozog známy, je ako stabilnou kulisou, alebo naším referenčným vzorom. Keď je vstup dostatočne odlišný od známeho referenčného vzoru, tento „nesúlad“ alebo odchýlka od známeho, je signálom pre možné ohrozenie. Potenciálna hrozba a nesúlad s referenčným vzorom vytvára negatívne pocity a vedie k aktivácii nervového a hormonálneho systému. A dôsledok cítime na úrovni našej telesnej fyziológie v podobe zvýšenej činnosti srdca, rapídneho dýchania, zníženie pamäte a koncentrácie, zvýšenie potenia, vypnutie tráviacej činnosti a pod. Telo je pripravené bojovať o prežitie.

Príklad párovacieho systému mozgu 

Aby bol párovací systém mozgu jednoznačnejší, ukážeme si to na nasledovnom príklade. Predstavte si, že idete do obchodu a náhodou stretnete bývalého kolegu, s ktorým ste sa rozišli v zlom. Váš mozog má uloženú negatívnu skúsenosť z minulosti spojenú s touto osobou (to je ten párovací systém). Keď uvidíte bývalého kolegu, tento vstup prejde cez limbický systém a porovnáva sa so známymi vzormi – v tomto prípade so spomienkou na konflikt. 

Tento "nesúlad" medzi vaším aktuálnym emocionálnym stavom a prítomnosťou niekoho, kto je spojený s negatívnymi spomienkami, môže vyvolať pocit nepohodlia, nervozity alebo úzkosti. Nervový systém reaguje spustením obranných mechanizmov, ako zrýchlenie srdcového tepu, napätie v tele, prípadne zvýšené potenie. Vaše telo sa pripravuje na to, ako reagovať na možnú nepríjemnú situáciu, aj keď k žiadnemu priamemu ohrozeniu nemusí dôjsť, dokonca s týmto kolegom nemusíte ani prehovoriť. Ale telo reaguje, čo je len dôsledkom párovacieho systému mozgu, ktorý identifikoval rozdiel medzi očakávaným (pokojný nákup) a neočakávaným (stretnutie s osobou spojenou s konfliktom), čo vyvoláva negatívne emócie.

Ako pochopiť a spracovať negatívne emócie pomocou EFT, bachových esencií a aromaterapie

Rada je jednoduchá. Pomenujte to, čo cítite. A následne je nutné túto emóciu spracovať. Inak zostane ako negatívna referenčná kulisa natrvalo zapísaná do limbických štruktúr. Ak si zoberieme predchádzajúci príklad kolegu, s ktorým sme mali konflikt, aj po desiatkach rokov môžeme pri náhodnom stretnutí pocítiť na našom tele všetky známky stresu. Referenčný vzor je stále aktívny a bude aktívny, pokiaľ nedôjde k jeho spracovaniu v limbickom systéme.

Pri každej negatívnej situácii, ktorá nebola spracovaná a zostáva aktívnou, sa budú objavovať aj súvisiace emócie. Emócie sú podstatnou súčasťou toho, kým sme. Niekedy však môžu byť chaotické, komplikované a priam mätúce. Vedieť, ako ich pomenovať a hovoriť o nich – so sebou samým aj s ostatnými – je kľúčovou súčasťou rozvoja emocionálneho zdravia a výslednej sebaregulácie.

Prepis nefunkčných referenčných vzorov

Prepis nefunkčných referenčných vzorov je proces, ktorý umožňuje mozgu zmeniť a prehodnotiť staré, škodlivé emocionálne vzorce uložené v limbickom systéme. Tieto vzorce môžu byť dôsledkom traumatických alebo opakujúcich sa stresových zážitkov, ktoré sa časom stali automatickými reakciami. Ako príklad, predstavte si, že vás v detstve často kritizovali za vaše chyby, čo vo vás mohlo vytvoriť vzorec strachu z neúspechu. Tento vzorec sa časom stal automatickou reakciou, a v dospelosti, pri každej novej výzve alebo príležitosti, môžete cítiť presne to, čo ste cítili ako malé dieťa, ktoré bolo terčom kritiky. Opäť môžete cítiť úzkosť a obavy, že zlyháte a budete kritizovaný. 

Technika EFT pre prepis nefunkčných vzorcov myslenia

Detail ruky pri technike EFT (Emotional Freedom Techniques), ukazujúci, ako táto metóda pomáha zvládať negatívne emócie a prepisovať staré vzorce v mozgu.

Technika EFT (Emotional Freedom Techniques) je jednou z účinných metód na prepis týchto vzorcov. Ťukanie na akupresúrne body pri súčasnom sústredení sa na negatívne emócie pomáha mozgu prepísať staré vzorce. Pri tomto procese EFT pomáha znižovať aktivitu amygdaly, ktorá je centrom strachu a stresu v mozgu. Keď sa aktivita amygdaly znižuje, celková stresová odpoveď sa oslabuje, čo znamená, že mozog môže efektívnejšie spracovávať emócie bez výrazných fyziologických reakcií, ako sú zrýchlený tep či napätie. 

Avšak chceme o trochu viac, než len znížiť našu reaktivitu na stresor. Chceme prepis starých a nefunkčných vzorových línií, ktoré máme etablované v mozgu. EFT nám dokáže veľmi elegantne splniť našu požiadavku. Každú EFT reláciu začíname identifikáciou negatívnych vzorových línií a zároveň vyslovujeme frázy seba prijatia i napriek nesprávne nastavenému referenčnému vzoru. Počas praktizovania a posúvania hranice svojej referenčnej línie ťukáme svojimi prstami na akupresúrne body, ktorými sa spúšťa operácia posúvania negatívneho referenčného vzoru a proces spracovania negatívnych emócií, ktoré sme v minulosti zažili.  Pravidelné praktizovanie EFT pomáha k zmene a posunu referenčných vzorov v limbickom systéme, čím sa oslabujú staré reakcie a vytvára sa priestor pre vznik nových a podporujúcich referenčných vzorov. 

 

Banner pre techniku emocionálnej slobody EFT, ktorá podporuje emocionálnu stabilitu a prepis nefunkčných vzorcov správania. 

Bachove esencie pre emocionálnu rovnováhu a uvoľnenie stresu

Bachove esencie v tmavých fľaštičkách, používané na uvoľnenie emocionálnych blokov a podporu duševného zdravia. Prečítajte si, ako môžu esencie pomôcť prepisovať staré emocionálne vzorce.

Niekedy to môže byť náročné, niekedy môže byť samotná hrozba len predstava, priznať pred sebou samým to, čo chcem ukryť. Jednou z pomocí sú bachove esencie. Dr. Bach vyvinul systém, ktorý je výlučne sústredený na uznanie - pomenovanie - uvoľnenie. Je to vždy emócia, ktorá je za našim stresom. Čo je za tým? Beznádej, strach, neistota, osamelosť, hnev, prázdnota, nedostatočnosť, vina … čo je za vašim stresom?

Môžete toto mentálne cvičenie zaradiť pod moderný termín mindfulness, vedome a so zvedavosťou skúmam svoj stres a hlavne emóciu, ktorá je pod povrchom tohto slova. A môžem pátrať vo svojej nervovej architektúre ešte viac. Hľadať, či mám na tieto pocity určitú referenciu, je tento pocit telu tak dobre známy a často opakovateľný? A pomenovaním sa nám otvára elegantný systém voľby bachových kvapiek na relaxáciu a uvoľnenie, nech je emócia akákoľvek. Dr. Bach neopomenul žiadnu z nich.

Bachove esencie dokážu prepísať nefunkčné párovacie vzory ich priamym vplyvom na úroveň emócií. Užívaním bachových kvapiek podporujeme jemnú transformáciu referenčných vzorcov uložených v limbickom systéme. Keď si uvedomíme a pomenujeme emócie, ktoré stoja za naším stresom, tieto esencie nám pomáhajú uvoľniť emocionálne bloky a prepojiť sa s hlbšou úrovňou vlastného vedomia. Napríklad esencia Star of Bethlehem môže pomôcť pri spracovaní starých traumatických zážitkov, zatiaľ čo Mimulus podporuje odvahu čeliť konkrétnym obavám.

Týmto spôsobom sa proces uvedomenia a uvoľnenia neobmedzuje iba na rozpoznanie emócií, ale aj na prepis starých, nefunkčných vzorcov v párovacom systéme mozgu. Bachove kvapky podporujú vytváranie nových, zdravších reakcií a vzorcov správania. 

Online kurz Bachovej terapie - spôsob, ako podporiť emocionálnu rovnováhu a zvládať stres pomocou prírodných kvetových esencií. 

Esenciálne oleje a ich vplyv na prepis starých emočných vzorcov

Žena inhalujúca esenciálny olej, ktorý podporuje uvoľnenie a prepis nefunkčných vzorcov myslenia pomocou čuchového systému a limbického systému.

Aromaterapiu a inhaláciu esenciálnych olejov by sme mohli označiť aj ako terapiu bez slov. Nemusíme hovoriť, ak to nie je pre nás práve bezpečné. Stačí nám len dýchať. Čuch ako jediný zo zmyslov má priamy vstup do nášho limbického systému a inhaláciou esenciálneho oleja, ktorého aróma je pre nás príjemná, relaxačná a upokojujúca dáva signál celej našej vedomej mysli, nášmu telu, že sme v bezpečí. 

Esenciálne oleje a čuch hrajú významnú úlohu pri prepise nefunkčných párovacích vzorov a to jednoducho preto, že čuch má priamy vstup do limbického systému.  Tento priamy prechod informácií do mozgu môže spustiť emocionálne reakcie, ktoré sú spojené s pamäťou a emóciami.

Selekcia správneho esenciálneho oleja je mimoriadne dôležitá. K inhalácii by sme si mali voliť arómu, na ktorú už referenciu náš mozog má a spája sa s pozitívnymi minulými skúsenosťami. Rovnako bude vhodný esenciálny olej, na ktorý v našom mozgu ešte neexistuje čuchová pamäťová stopa a jeho aróma je pre nás príjemnou.

Esenciálne oleje, ako napríklad levanduľa, bergamot alebo ylang-ylang, dokážu znížiť aktivitu amygdaly, ktorá riadi stresové a úzkostné reakcie. Vďaka priamemu spojeniu čuchu s mozgom môžeme časom prepísať aj staré, nefunkčné referenčné vzorce. Určitú arómu môžeme veľmi elegantne prepojiť s novým stavom mysle, ktorý chceme dosiahnuť. Napríklad, ak je spúšťačom našich negatívnych pocitov a emócií kritika, môžeme sa rozhodnúť kultivovať nový emočný stav, ako je sebaistota, pre situácie, keď budeme čeliť kritike. Pocit sebaistoty môžeme spojiť s arómou určitého esenciálneho oleja. Pracujeme na princípe tvorby asociácií, alebo ak chcete, Pavlovovho reflexu, kde po čase vytvoríme spojenie konkrétnej arómy s pocitom sebaistoty. Toto spojenie v konečnom dôsledku umožňuje prepis nefunkčných emocionálnych vzorov a vytvorenie nových, zdravších nervových spojení.

Banner pre online kurz aromaterapie, kde sa účastníci naučia, ako využívať esenciálne oleje na zlepšenie emocionálneho a duševného zdravia.

Záverom, naše emócie sú naše deti. Je našou zodpovednosťou to, aké sú. Nie sú to vonkajšie okolnosti a faktory, ktoré nám vstúpili do života. Je to naša reakcia, náš postoj, ktoré sme k nim zaujali. Sú to naše deti, nech sa už v živote stretli s čímkoľvek dramatickým. Všetko to, čo potrebujú je naša láskavá starostlivosť a možno maličká pomoc prírody. Vždy sú riešenia, ak sme sa rozhodli ich hľadať, nevzdávať sa a ak je našim cieľom kráčať k vlastnému, osobnému šťastiu.  

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.