Čo je limbický systém a prečo je dôležitý?
Limbický systém je komplexný súbor štruktúr umiestnených v strede nášho mozgu. Často sa nazýva ako emočný, pocitový alebo reaktívny mozog. Reaguje ešte predtým, ako vstúpi do hry naše rácio. Možno s tým máte svoje skúsenosti. Niekedy skrátka pod vplyvom emócií urobíme niečo, alebo povieme pár fráz bez toho, aby sme zvážili ich dôsledky. A je to úplne normálne, pretože naša reakcia je plne vedená limbickými štruktúrami.
Limbický systém bol obzvlášť dôležitou štruktúrou, ktorá zabezpečovala prežitie našich predkov, keď samotné rozhodovanie o živote a smrti bolo každodenné. Limbický systém monitoruje vonkajšie podmienky a sústavne hľadá nebezpečenstvo, pretože jeho hlavnou úlohou je dbať o naše bezpečie. Ak sa pozrieme na súčasný život, sme prestimulovaní a bombardovaní miliónmi bitov senzorických údajov každú sekundu nášho dňa, avšak vedome môžeme spracovať približne len sedem bitov za sekundu. O našu bezpečnosť sa preto stará limbický systém a ak vyhodnotí určitý vstup ako hrozbu nebezpečenstva, upozorní nás na to a my môžeme zaujať postoj. Bohužiaľ, limbický systém nedokáže rozlíšiť medzi spomienkou na stresujúcu udalosť, ktorá spätne vyvolá negatívnu emóciu a skutočnou udalosťou prebiehajúcou v prítomnom okamihu. To znamená, že už len pomyslenie na bolestivé udalosti môže spustiť aktiváciu štruktúr limbického systému a naše telo nasleduje. Buď utekáme, útočíme alebo sme paralyzovaní.
A keďže je limbický systém primárne zodpovedný za náš emocionálny život, možno by sme mu mohli venovať viac pozornosti. Prestimulovanie limbických štruktúr bude mať vždy aj fyziologický dopad a ovplyvní imunitný systém, hormonálny systém a autonómny nervový systém.
Ako limbický systém ovplyvňuje naše emócie a správanie
V rámci limbického systému si našu pozornosť zaslúžia dve extrémne dôležité štruktúry, s ktorými budeme následne aktívne pracovať a upokojovať, niekedy ich hyperaktívne správanie.
Hipokampus svojim tvarom môže pripomínať morského koníka a pre nás je dôležitým v procese vytvárania spomienok. Vďaka hipokampu sa môžu aj negatívne zážitky, ktoré sme mohli počas dňa zažiť, spracovať a uložiť do dlhodobej pamäte ako neutrálny zážitok. Aj keď sme ich počas dňa cítili ako negatívne, po dobrom spracovaní, sa stanú len spomienkou bez emocionálneho náboja.
Amygdala je miesto, kde sa rozhodne o pocitoch strachu, hnevu, úzkosti, agresii. A práve amygdala vyžaduje našu podporu a lásku, nakoľko jej prestimulovanie z nás robí človeka, ktorého niekedy nespoznávame. Aby to bolo jasnejšie použijeme nasledovný príklad.
Príklad spracovania negatívnych zážitkov
Keď sa negatívny zážitok nespracuje správne a nedostane sa do mozgovej kôry, kde by mohol byť racionálne vyhodnotený a uskladnený ako neutrálna dlhodobá spomienka, môže zostať „zaseknutý“ v limbickom systéme, konkrétne v hipokampe a amygdale. Limbický systém je zodpovedný za emocionálne spracovanie a ak zážitok nie je dostatočne spracovaný, amygdala môže uchovať túto spomienku v emocionálnej podobe, čo znamená, že sa nestane vedome kontrolovateľnou alebo neutrálnou spomienkou. A ak sa v budúcnosti objaví podobný spúšťač, amygdala nám opäť poskytne rovnako intenzívne emočné pocity, akoby sa tento zážitok práve dial.
Príkladom môže byť situácia, kedy sme mohli v detstve zažiť napríklad poníženie počas verejného prejavu, napríklad v škole. Táto negatívna emócia môže zostať „zaseknutá“ v limbickom systéme, čo spôsobí, že v dospelosti, keď budeme musieť hovoriť na verejnosti, pocítime intenzívny strach alebo úzkosť, aj keď si nie sme plne vedomí dôvodu. Limbický systém aktivuje reakciu „boj alebo útek“, ktorú amygdala vyvoláva na základe nevysporiadanej spomienky. Výsledkom je, že naša dospelá a aktuálna reakcia je prehnaná a emocionálne nabitá, hoci samotná situácia v súčasnosti nemá reálnu hrozbu.
Mechanizmus spolupráce limbických štruktúr nám ukazuje, ako nespracovaná emócia alebo negatívny zážitok z minulosti môže ovplyvniť naše správanie a reakcie aj po rokoch, a to bez vedomej kontroly, pretože sa spúšťa zo „zaseknutej“ emocionálnej pamäte v limbickom systéme.
Vplyv hyperstimulácie limbického systému na naše zdravie
Keď sa v našom limbickom systéme hromadí množstvo nespracovaných negatívnych skúseností, ich emocionálny ekvivalent sa môže neustále aktivovať, čo vedie k hyperstimulácii amygdaly. Keď je nadmerne stimulovaná, môže to mať významný vplyv na naše každodenné správanie a emócie.
Výsledkom takejto chronickej hyperstimulácie je, že sa môžeme cítiť zahltení emóciami, ktorým nerozumieme a nad ktorými nemáme kontrolu. Môže to viesť k pocitom neustálej úzkosti, podráždenosti alebo dokonca k emocionálnym výbuchom bez zjavnej príčiny. Často sa tak človek ocitne v začarovanom kruhu, kde podvedomé spúšťače aktivujú staré emocionálne reakcie a bránia mu reagovať na súčasné situácie racionálne a pokojne.
Spôsoby upokojenia emočného mozgu
Je mnoho spôsobov, akými môžeme vstúpiť do svojho vlastného upokojujúceho systému. Pre tento článok si zoberieme na mušku aromaterapiu a inhaláciu esenciálnych olejov, s ktorými získame upokojenie pomerne rýchlo. Avšak neriešia náš problém s nespracovanými negatívnymi skúsenosťami priamo. Ak budeme chcieť dlhodobé výsledky, potom musíme pátrať v technikách, ktoré dokážu opäť spracovať to, čo je v limbickom systéme dlhodobo zaseknuté a aktivuje sa vždy pri určitom spúšťači. A pre tento článok to bude technika EFT.
Aromaterapia a jej pôsobenie na limbický systém
Dobrou správou je, že limbické štruktúry úzko súvisia s našim čuchom. A my môžeme vedome naše čuchové receptory ovládať. Esenciálne oleje sú presne tou cestou, ktorou zasiahneme náš emočný mozog priamo a okamžite.
Čuch je našim chemickým zmyslom. Drobné molekuly esenciálneho oleja sa rozpúšťajú v hliene, ktorý vystiela nosovú dutinu. V strope nosovej dutiny sa nachádzajú mikroskopické riasinky tzv. cílie, ktorými sa zakončujú čuchové zmyslové bunky. Molekula esenciálneho oleja zapadne do zodpovedajúceho receptora na membráne cílií a dôjde k vzniku nervového impulzu, ktorý sa vysiela najskôr do oblasti limbického systému a limbických štruktúr ako amygdala a hipokampus.
I keď samotná inhalácia esenciálnych olejov nedokáže sama o sebe spracovať negatívnu udalosť a umiestniť ju už ako len spomienku do mozgových centier, dokáže nás neuveriteľne rýchlo upokojiť. Teda konkrétne našu amygdalu, čím môže nepriamo prispieť k lepšiemu spracovaniu negatívnych udalostí.
Viac o sedatívnych esenciálnych olejoch tu
Technika EFT ako priamy nástroj na spracovanie emócií
EFT (Emotional Freedom Techniques), známa aj ako technika emočnej slobody, je účinným nástrojom na priame spracovanie negatívnych zážitkov. Táto metóda spája prvky tradičnej čínskej medicíny s modernou psychológiou. Nástrojom je preklepávanie akupresúrnych bodov, ktoré sa nachádzajú na dráhach meridiánov, zatiaľ čo verbálne spracovávame negatívny zážitok, alebo emóciu. A tu je dôležitý moment. EFT pracuje so zaseknutou udalosťou priamo a ruší jej emocionálny náboj prostredníctvom preklepávania akupresúrnych bodov.
EFT techniku si môžeme jednoducho predstaviť ako most alebo spojenie medzi limbickým systémom a mozgovou kôrou. Počas EFT relácie sa vraciame k udalosti, ktorá nebola ešte spracovaná. Tým, že nebola spracovaná, naša amygdala sa okamžite aktivuje a mi cítime tú emóciu, ktorá tento zážitok sprevádza. A aby sme pomohli nášmu hipokampu udalosť spracovať a amygdala mohla znížiť intenzitu emócií, používame preklepávanie akupresúrnych bodov na svojom tele. Týmto jednoduchým, ale účinným mechanizmom môžeme pomôcť nášmu mozgu spracovať negatívny zážitok a zároveň aktivovať upokojujúcu parasympatickú vetvu nervového systému, čo vedie k pocitom bezpečia a uvoľnenia. Narúša sa prepojenie medzi negatívnou emóciou a spomienkou, čo umožňuje mozgu spracovať tento zážitok bez prílišného emocionálneho zaťaženia.
Po opakovanom použití EFT na konkrétnu spomienku, sa môže táto udalosť definitívne presunúť do mozgovej kôry. Tu je uskladnená, ale bez nadmernej emocionálnej intenzity. Tento proces umožňuje, aby bol zážitok integrovaný ako bežná spomienka, ktorá už nevyvoláva silné negatívne reakcie. To prináša väčšiu kontrolu nad emocionálnymi reakciami a znižuje pravdepodobnosť, že tieto staré zážitky budú zasahovať do súčasného života.
Ďalšie spôsoby, ako upokojiť emocionálny mozog
Ako prechádzame svojim dňom, stretávame sa s množstvom náhodných a niekedy aj neočakávaných udalostí. Niektoré sú pozitívne a iné zas kategorizujeme ako negatívne. Tie negatívne veľmi rýchlo cítime na svojom tele v podobe zrýchleného dychu, zvýšenia pulzu alebo tlaku, hyperaktiváciou mozgu a množstvom emócií od strachu, hnevu, zúfalstva … Tiež je nutné hneď zdôrazniť, že to nie je nič mimoriadne. Sme ľudia a presne takto sa môže každý z nás cítiť z času na čas. Čo je však dôležitejšie je túto udalosť spracovať. Nebyť ňou pohltený ďalšie dni, týždne alebo mesiace.
Prečo je dôležitý spánok pre spracovanie negatívnych udalostí
Spracovanie negatívnych udalostí a zážitkov sa odohráva najmä počas spánku, konkrétne v REM fáze. V tejto fáze dochádza k "prehrávaniu" zážitkov, kedy sa emocionálne intenzívne spomienky spracúvajú a ich emocionálna intenzita sa znižuje. Počas tejto fázy dochádza k intenzívnej aktivite mozgu, kedy hipokampus triedi a spracováva zážitky z predošlého dňa. Týmto spôsobom ich prenáša z krátkodobej pamäte do dlhodobej pamäte, kde môžu byť racionálne zhodnotené a uskladnené ako neutrálne.
REM fáza spánku je obzvlášť dôležitá pri spracovaní emocionálne nabitých udalostí. Keď sa počas nej aktivujú rôzne časti limbického systému vrátane amygdaly a hipokampu, mozog spracováva emócie a spomienky tak, aby sa znížila ich emocionálna intenzita. To znamená, že po správnom spracovaní môže negatívny zážitok stratiť svoju emocionálnu silu a my sme schopní naň reagovať s väčším pokojom a odstupom.
Ak je však spánok nekvalitný alebo prerušovaný, REM fáza môže byť narušená, čo obmedzuje schopnosť hipokampu správne spracovať negatívne zážitky. To môže viesť k tomu, že emócie a spomienky zostanú nedostatočne spracované a uložené v limbickom systéme, čo spôsobuje, že sa neskôr aktivujú ako reakcie, ktoré sú neadekvátne súčasnej situácii.
Čo môžem urobiť pre svoj spánok
Záverom, limbický systém je najstaršia časť nášho mozgu. Jeho hlavnou úlohou je bez nášho vedomia snímať a skenovať všetky vstupy, všetko to, čo sa okolo nás deje a triediť tieto informácie do dvoch kategórií - bezpečné a nebezpečné. Ak náš limbický systém nefunguje optimálne, môže nesprávne vyhodnotiť vstupy a aj to, čo normálne nepovažujeme za hrozbu, môže byť pociťované ako život ohrozujúce.
Našim cieľom je upokojiť limbický systém a možno ho aj naučiť nereagovať na každú situáciu ako potenciálnu hrozbu. Čím optimálnejšia je limbická odpoveď, tým odolnejším sa stávame voči akýmkoľvek stresorom, ktoré sa vyskytujú a budú vyskytovať v našich dňoch. K tomu nám slúžia najmä esenciálne oleje a aromaterapia, nakoľko má čuch priame anatomické a fyziologické spojenie s limbickými štruktúrami. A ak chceme ísť viac ku koreňu nášho problému, môžeme sa naučiť techniku EFT, ktorá nám pomôže s definitívnym spracovaním a uvoľnením negatívnych zážitkov. Okrem toho môžeme využiť akékoľvek iné techniky, ktoré sú nám blízke a rezonujú s našimi potrebami.
Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.