Všetci chceme byť zdraví, želáme si zdravie … ale čo sme urobili my na strane prevencie? A ako by si niekto mohol myslieť, že hlavným nepriateľom imunitného systému sú baktérie a vírusy, tak to nie je celkom tak. Našim hlavným nepriateľom sú vlastné myšlienky a emócie, produkované mozgom samotným.
Spojenie medzi stresom, emóciami a imunitným systémom
Spojenie medzi emočným zdravím a imunitným systémom bol známy ľudstvu od nepamäti, dokonca ešte predtým, než toto spojenie potvrdila medicína. Myseľ a telo sústavne kooperujú na hlbokom stupni. Myseľ je v tele a telo je v mysli. V praxi používame termín psychosomatický, čo znamená emocionálnu príčinu fyzických disfunkcií. A prečo sa tak deje a aké systémy sú do tohto priameho procesu zapojené? Poďme čítať až do konca.
Hypotalamus – mozog mozgu a jeho vplyv na imunitu
Myseľ ovplyvňuje činnosť nášho fyzického tela primárne cez mozgovú štruktúru, ktorú nazývame hypotalamus, alebo aj mozog mozgu. Hypotalamus je lokalizovaný v časti mozgu označovanej ako diencefalon alebo medzimozog. Hypotalamus je považovaný za centrálny bod, ktorý zodpovedá za úroveň a kvalitu nášho zdravia a práve preto je dôležité, aby sme mu venovali v naturopatickej starostlivosti zvýšenú pozornosť. Môžete sa stretnúť s označením hypotalamu ako „mozog mozgu“, nakoľko plní najmä nasledovné funkcie.
Funkcie hypotalamu: regulácia autonómneho nervového systému, metabolizmu a endokrinných žliaz
Funkcie hypotalamu |
Aktivita autonómneho nervového systému |
Metabolizmus |
Regulácia endokrinných žliaz, najmä cez hypofýzu |
Cyklus spánku a bdenia |
Peristaltika |
Sexuálna aktivita |
Emocionálne správanie – strach, smútok, radosť atď. |
Potenie |
Smäd |
Hlad a apetít |
Reakcie na bolesť |
Telesná teplota |
Hladina krvného cukru |
Reakcie imunitného systému |
Vodné hospodárstvo |
Regulácia cirkadiánnych rytmov |
Regulácia trávenia |
Uvoľňovanie stresových hormónov |
Kontrola rastu a vývoja |
Termoregulácia |
Kontrola cirkadiánnych zmien hormonálnych hladín |
Z vyššie menovaných aktivít patrí hypotalamu právo na označenie ako „mozog mozgu“. Je pre nás kľúčovou štruktúrou, ktorá integruje a riadi rôzne telesné funkcie, vrátane autonómneho nervového systému, hormonálnej regulácie, metabolizmu a emočného správania. Jeho úloha je nenahraditeľná pri zabezpečovaní rovnováhy medzi vnútornými procesmi, ktoré sú potrebné pre optimálne zdravie, ako je regulácia spánku, telesnej teploty, hladiny cukru v krvi či reakcie na stres a bolesť.
Ako stres ovplyvňuje kortizol a imunitnú odpoveď
Hypotalamus monitoruje kľúčové telesné a emocionálne stavy. Zatiaľ čo priamo nekontroluje naše myšlienky, reaguje na emocionálne zmeny a dostáva signály o našom vnútornom prostredí prostredníctvom blúdivého nervu a iných systémov. Všetky vstupné informácie z nášho tela a mozgu sa integrujú v hypotalame, ktorý následne rozhoduje o potrebných adaptívnych reakciách, aby sa zabezpečilo naše prežitie a udržanie rovnováhy v tele.
Kľúčovou operatívnou a adaptívnou osou, ktorá je veľmi často využívaná, je os hypotalamus - hypofýza - nadobličky. Táto os je ako primárna neuroendokrinná diaľnica, ktorou naše telo reaguje na stres, ktorý nemá pôvod len emočný. Stresom by sme z makro pohľadu mohli označiť všetko to, čo znižuje a obmedzuje funkcie nášho tela na bunkovej úrovni. Je to napríklad niečo tak bežné, ako dehydratácia, zápcha a črevná dysbióza, vírusy a baktérie. Všetko to spôsobuje stres nášmu telu a stojí za aktiváciou osi hypotalamus - hypofýza - nadobličky. Hypotalamus začína sekréciou CRH (kortikotropín uvoľňujúci hormón) stimulovať hypofýzu, nadradenú žľazu hormonálneho systému, ktorá začne uvoľňovať ACTH (adrenokortikotropný hormón), ktorý putuje do kôry nadobličiek a tie ako odpoveď začnú do krvi uvoľňovať kortizol.
Kortizol a jeho vplyv na imunitnú odpoveď počas stresu
Každá stresová reakcia, nech má svoj pôvod na bunkovej úrovni alebo v našich emóciách, často vedie k zvýšeniu sekrécie kortizolu. Kortizol zvyšuje hladinu glukózy v krvi a poskytuje telu energiu na zvládnutie náročných situácií. Je to práve kortizol, ktorý nám pomáha ráno vstať z postele, pretože jeho hladina dosahuje vrchol v ranných hodinách. Kortizol je hormón aktivity, ale nadmerný a dlhodobý stres, ktorý vedie k trvalo zvýšeným hladinám kortizolu, môže časom oslabiť imunitný systém a zvýšiť náchylnosť k ochoreniam.
Veľmi jednoducho povedané, čím viac stresu, tým viac kortizolu uvoľňujú nadobličky. A čím viac kortizolu, tým sa znižuje efekt nešpecifickej imunity. A to je aj odpoveď na otázku, prečo je v čase stresu imunita limitovaná. Kortizol je protizápalovým hormónom. Poviete si fajn, však je protizápalový. Ale potom musíme pochopiť, čo je to vlastne zápal a proti čomu má kortizol namierené.
Kortizol a znížená imunitná odozva
Zápal je extrémne dôležitým, ak príde čas, aby sa telo opravilo samo. Zápal je procesom, kedy nastupuje naša telesná obrana, aktivuje sa nešpecifická imunita, ktorá zaháji boj proti čomukoľvek, čo spôsobuje stres telesných tkanív. Zápal začína v tom momente, kedy sa telo začína brániť proti toxínom a patogénom alebo ak začína aktívny proces liečenia. Počas zápalu dochádza k dilatácii a pórovitosti krvných kapilár, aby umožnili ľahký prechod bielych krviniek cez cievne steny do oblasti poškodenia infekčnými mikroorganizmami. Opuch a asociovaná bolesť v tejto oblasti je spôsobená hromadením tekutín, ktoré môžu tlačiť na nervové dráhy a spôsobovať bolesť a diskomfort. Teplo počas zápalového procesu je spôsobené zvýšením krvného zásobenia. Vo všeobecnosti by sme mohli zápal zaradiť do vítaných telesných procesov, ktorý reaguje na akúkoľvek situáciu v tele len preto, aby obnovil a reparoval poškodené tkanivá a obnovil zdravie. Zápal je prirodzenou biologickou odpoveďou.
Vysoká hladina kortizolu pôsobí presne proti týmto biologickým procesom. Abnormálne vysoké hladiny kortizolu potláčajú normálny zápalový proces a reakcie imunitného systému, čo môže viesť k dlhej dobe rekonvalescencie a procesu liečenia.
Aromaterapia a zápal
Kortizol a nespavosť (insomnia)
Ďalším rizikom vysokej hladiny kortizolu je negatívny efekt na spánkový rytmus. Je veľmi dobre medicínsky zdokumentované, aký efekt môže mať nerovnováha spánkového cyklu na množstvo a aktivitu bielych krviniek. Ak si kortizol predstavíte ako slnko a aktivitu, melatonín, spánkový hormón si môžete predstaviť ako mesiac a spánok. Kým je naše telo preplnené hormónom aktivity, epifýza nevylúči melatonín a spánok sa konať nebude. Nemôžeme mať všetko. Nemôžeme mať aj deň aj noc súčasne. Nemôžeme mať kortizol a melatonín naraz. Oba hormóny sú ako misky váh.
Insomnia a riešenia
Kortizol a priberanie na váhe
Kortizol patrí ku glukokortikoidom a teda ako z názvu vyplýva, jeho poslaním je zohnať glukózu, hlavný zdroj energie pre naše bunky. Dlhodobo zvýšená hladina kortizolu môže prispieť k obezite. Hoci kortizol mobilizuje glukózu na použitie ako okamžitý zdroj energie, v stave chronického stresu alebo nadmerného kortizolu telo často nevyužije túto energiu okamžite. Obvykle prežívame stres len v našej hlave bez toho, aby sme reálne utekali, útočili, alebo vyvinuli akúkoľvek fyzickú aktivitu. Glukóza sa teda nespotrebuje kompletne a tak sa začne ukladať v tukových tkanivách, najmä v oblasti brucha. Navyše, kortizol môže stimulovať chuť do jedla a podporovať preferenciu vysoko kalorických jedál, čo vedie k nadmernému príjmu energie a ukladaniu tukov.
Brušný tuk a riešenia
Záverom, za vyššie uvedené hlavné aktivity nemôžeme za vinníka označiť samotný kortizol. Ten koná vždy v náš prospech. Jeho cieľom je zabezpečiť naše prežitie, čo sa naše telo naučilo cestou evolúcie. Dôležité je porozumieť, prečo sú telom žiadané vyššie dodávky kortizolu a práca na primárnej príčine. Kortizol je už len výsledkom.
Ako regulovať os hypotalamus – hypofýza – nadobličky
Ak chceme dosiahnuť spoľahlivú ochranu a optimálne funkcie imunitného systému, jednou z možností je začať od hlavy. Zvýšené stresové napätie volá po dodávke kortizolu a jeho zvýšené hladiny sú priamym nepriateľom imunity. Je mnoho techník a možností, ako pracovať na úrovni svojich emócií. Cieľom je znížiť aktivitu sympatikového nervového systému, ktorý stavia našu myseľ a naše telo do pozoru, očakávajúc úder hrozby. Sme v strehu a pripravení. Nie je tu priestor na relax. Ohrozenie môže prísť z ktorejkoľvek strany. Os hypotalamus – hypofýza – nadobličky je aktivovaná.
Aromaterapia a esenciálne oleje pre reguláciu stresu a kortizolu
Esenciálne oleje sú našim kľúčom pre zmeny nálad ale aj pri terapii neurologických disfunkcií. Ak sa pozrieme do minulosti, ľudia používali od nepamäti aromatické rastliny k upokojeniu a zlepšeniu nálady. A ich efektivitu prakticky podporuje aj súčasný výskum aromatických rastlín. Esenciálne oleje ponúkajú široké spektrum psychoaktivity. Aromaterapia je obzvlášť potrebnou pre dnešnú dobu, kde sme dennodenne vystavení tlakom, hrozbám, stresu z dôvodu pracovnej vyťaženosti, výkonnosti, rodinných záležitostí, financií atď. Ako dôsledok, množstvo ľudí trpí rôznymi poruchami od úzkosti, nepokoja, depresie, nespavosti atď. A zlá kvalita spánku a zvýšené stresové napätie sú priamymi nepriateľmi imunitného systému.
Keď hovoríme o strese a regulácii hladiny kortizolu, naším prvoradým cieľom je nájsť riešenia, ktoré dokážu v rovnakom kroku zmierniť zvýšenú činnosť autonómneho nervového systému a zároveň podporiť reguláciu kortizolu. Zvýšené hladiny kortizolu, spôsobené stresom, majú negatívny vplyv na imunitný systém a celkové zdravie.
Ďalšie riešenia pre stres
Ako esenciálne oleje ovplyvňujú reguláciu kortizolu prostredníctvom hypotalamu
Esenciálne oleje dokážu pôsobiť na nervový systém a psychiku rôznymi spôsobmi. Jedným z hlavných mechanizmov je ich pôsobenie na čuchový systém. Aromatické molekuly esenciálnych olejov vstupujú do tela cez inhaláciu a stimulujú čuchové neuróny, ktoré prenášajú informáciu do limbického systému, nášho emočného mozgu. Ako súčasť adaptívnych reakcií na stres je aktivovaná os hypotalamus – hypofýza – nadobličky, ktorá reguluje produkciu kortizolu. Esenciálne oleje môžu pomáhať regulovať túto os znížením a upokojením extrémnych emócií zodpovedných za aktiváciu osi.
Najlepšie esenciálne oleje na reguláciu kortizolu a stresu:
-
Ylang Ylang pomáha znižovať nervové napätie, úzkosť a vysoký krvný tlak. Má schopnosť znižovať aktivitu sympatikového nervového systému, čím môže podporiť zníženie hladín kortizolu a upokojenie tela a mysle.
-
Majorán má upokojujúce účinky na emócie a parasympatikový nervový systém, čo z neho robí účinný nástroj na zníženie hladín kortizolu. Môže pomôcť s nervovou úzkosťou, nízkou sebaúctou a nočným nepokojom.
-
Levanduľa je známa pre svoje upokojujúce účinky na autonómny nervový systém. Má schopnosť znižovať stres, úzkosť a podporovať spánok. Dlhodobé používanie levandule môže podporiť zníženie chronicky zvýšených hladín kortizolu.
-
Harmanček upokojuje nervový systém, pomáha pri liečbe nespavosti a stresových stavov. Je jemný a vhodný na každodenné použitie, pričom podporuje rovnováhu medzi sympatikovým a parasympatikovým nervovým systémom.
-
Bergamot podporuje relaxáciu, znižuje pocity úzkosti a stresu, a má pozitívny vplyv na zníženie kortizolu. Kombinácia bergamotu s ylang ylangom a levanduľou dokáže redukovať psychologický stres a znížiť hladiny kortizolu, čo je účinné pri klientoch s hypertenziou.
-
Santalové drevo podporuje meditatívny stav a znižuje chronický stres, čím môže pozitívne ovplyvniť hladiny kortizolu a prispieť k lepšiemu spánku.
-
Pačuli znižuje aktivitu sympatikového nervového systému, čo môže pomôcť znižovať hladinu adrenalínu a kortizolu.
Regulácia hladiny kortizolu prostredníctvom zníženia stresu je kľúčom k udržaniu optimálneho zdravia. Esenciálne oleje, ako Ylang Ylang, levanduľa, harmanček a bergamot, môžu byť účinným nástrojom na zvládanie stresu a znižovanie hladín kortizolu. Vďaka svojmu pôsobeniu na nervový systém a čuchový systém sú ideálnym doplnkom pre zlepšenie emocionálnej pohody a fyzického zdravia. Aromaterapia tak môže ponúknuť holistický prístup k zvládaniu stresu, ktorý pomáha obnoviť rovnováhu tela a mysle, a zároveň podporuje reguláciu kortizolu a zvyšuje účinnosť našich imunitných buniek.
Okrem fyzických procesov, je inhalácia olejov jednou z najpríjemnejších terapií, ktorá zasiahne celú osobnosť a dostane nás do liečebného stavu. Už viete, že imunitná reakcia je viac menej pod mentálnou kontrolou. Pozitívne myšlienky zvyšujú imunitnú reakciu a efektivitu celého imunitného systému, ktorá môže byť na druhej strane redukovaná stresom a negatívnymi pocitmi.
Záverom – Prečo je imunita záležitosťou mozgu a kortizolu
Záverom môžeme z poznatkov fyziológie a anatómie zistiť, že imunita je viac menej pod mentálnou kontrolou. Hypotalamus, hypofýza, nadobličky a epifýza sú kľúčovými hráčmi v tomto procese. Sú to negatívne emócie, akútny alebo chronický stres, ktoré zvyšujú požiadavky tela na sekréciu kortizolu. Avšak väčšina z nás sa môže cítiť zahanbene, že je to naša myseľ, ktorá postihuje deštrukčným spôsobom vlastné telo. A ak s tým nedokážeme nič spraviť, spôsobujeme si vlastnú sebadeštrukciu. Sme len otrokmi vlastnej mysle a emócií.
Problémom je, že nechceme vidieť pravdu a keď prídu zdravotné problémy, radšej sme krátkozrakí. Pravdou je, že pri všetkých telesných disfunkciách sa musíme najskôr pozrieť do našej mysle. Výhrou a pomocou sú esenciálne oleje, ktoré pracujú s našou mysľou priamo. Nie je to len zmysel čuchu a pekná aróma. Pracujú oveľa, oveľa hlbšie. Esenciálne oleje pracujú s našou mysľou, prinášajú svetlo do našich dní a pomôžu rozsvietiť tmavé miesta. A i keď nie sú psychoterapiou, sú užitočnou a bezpečnou podporou, sú našou pomocnou barličkou avšak bez nežiaducich účinkov.
Myseľ používame nielen na tvorenie, ale aj na fyzické procesy a hypotalamus môže byť primárnou príčinou akejkoľvek disfunkcie. Dýchaním esenciálnych olejov môžeme dodať energiu telu, ak ju potrebuje a môžeme pomôcť telu s relaxáciou a plnohodnotným spánkom. A to všetko je možné dosiahnuť esenciálnymi olejmi prostredníctvom hypotalamu.
Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.