EFT - technika emočnej slobody

uvoľniť balvan emočnej záťaže, roztrhnúť putá súženia a voľne sa unášať vášňou pre život je našim biologickým právom Základný kurz
domáca kozmetika
Tlačiť

Lekcia 3 - príklad lekcie

Vitajte pri tretej lekcii. Ako ste mohli zistiť, EFT je prakticky neobmedzený nástroj, ktorý máte vo vlastných rukách. Neexistuje oblasť vášho života, kde by sa nemohla táto technika použiť a často funguje práve tam, kde ostatné terapie zlyhali. Gary Craig, otec EFT, je známy tým, že hovorí „Vyskúšajte EFT na všetkom. “

EFT je prospešná pre zdravie, bohatstvo a šťastie. Môže byť použitá na vzťahy, motiváciu, prácu a čokoľvek práve teraz potrebujete. Môžete ju použiť na akékoľvek fyzické, emočné, duševné alebo duchovné potreby. Nezáleží na tom, ako dlho ste problém mali, EFT môže byť nápomocná v jeho riešení.

Dôležité zásady EFT

V nasledovných častiach budete testovať, skúšať, hrať sa s EFT. Budete svojim vlastným terapeutom a klientom zároveň. Svojpomocná terapia s pomocou EFT je jednoduchá a účinná. Avšak oboznámime vás so zásadami, ktoré by sme pre úspech terapie mali dodržať:

Zachovajte k sebe samému pozitívny prístup

V prvom rade budete svojim prvým klientom práve vy. A tak ako pri iných ľuďoch, aj k sebe budeme pristupovať s rešpektom, súcitom, láskou, podporou a veľmi pozitívnym postojom. Uvoľníme svoj stres a napätie. I keď sa zdá táto zásada jednoduchá, máme tendenciu sa správať horšie k sebe samému ako k ostatným. Takže si ju budeme počas celej doby pripomínať. Skúsime sa k sebe samému správať tak, ako k osobe, ktorá v istú dobu trpí a nám na nej veľmi záleží.

Podporte seba samého

Povzbudenie, podpora a pozitívna spätná väzba je nevyhnutnou súčasťou. Pri EFT si budeme dodávať povzbudenie tým, že sa budeme rozprávať sami so sebou. Nahlas rozprávať. Naša úvodná fráza bude jasne a zreteľne vokalizovaná a rovnako aj pripomienková fráza. Ak by sa všetko odohrávalo v tichosti, len v našej mysli, nezapojili by sme celú neurologickú sieť a zároveň, myseľ by nám skákala z témy na tému. Tiež si pripomenieme, aby sme pri preklepávaní bodov nezabudli na dýchanie a napili sa vody.

Čokoľvek sa objaví v rámci vašej EFT relácie vyslovte nahlas. Napríklad, ak zbadáte, že vaše dýchanie je plytké, smelo to vokalizujte. “Moje dýchanie je plytké a tak sa párkrát zhlboka nadýchnem”. Dovoľte si byť demonštratívni. Môžete robiť gestá, zvuky, výkriky … presne tak, akoby bol s vami terapeut a vy sa s nim chcete podeliť o to, čo je vo vašom vnútri. Je to úplne v poriadku, i keď sa to možno zdá pre niekoho zvláštne, hrať so sebou túto novú hru. A čím komfortnejšia sa stane pre vás vaša nová hra, tým lepšie sa dokážete podporiť a mať so sebou súcit aj v prípadoch, keď zlyháte alebo veci nepôjdu správnym smerom.

Zostaňte na svojej “koľaji”

Tu je opäť dôležité zostať na jednej trati. Zvolili ste si problém, ktorý chcete riešiť a sledujete jeho cestu od začiatku až do konca. Keď pracujeme sami so sebou, môže sa veľmi ľahko stať, že začneme skákať z problému na problém, z trati na trať. A to úplne náhodným spôsobom. Preklepávaním akupresúrnych bodov začne prúdiť energia, začnú prúdiť aj myšlienky, pocity, nápady a spomienky. Môžete si napríklad spomenúť na detstvo a útržky incidentov …. V jednom kole môžeme preklepávať jednu udalosť, v druhom kole zas riešiť niečo iné. A tento spôsob nemusí byť veľmi úspešným.

Dôležité je pracovať na jednom mieste dôkladne, až kým nedôjde k uvoľneniu, až kým zažijeme skutočný zázrak EFT. Užitočnou pomôckou je zapísať si na papier problém, na ktorom chcete pracovať a mať ho na očiach počas celej EFT relácie. A jednoducho sa ho držať a nezísť z trate. Ak sa v priebehu objavia nové témy, len si ich poznačte do poznámkového bloku a môžete sa k nim vrátiť inokedy.

Posledná dôležitá rada pre svojpomoc pri praktizovaní EFT je - buďte k sebe láskaví, milí a trpezliví. Ak vaša trpezlivosť vyprcháva, doprajte si EFT, takže môžete byť súcitnejší a milujúci.

Detailný protokol EFT – Strach z očakávanej udalosti

V predchádzajúcej lekcii sme sa naučili základné techniky EFT. Dnes si vaše nové vedomosti zhrnieme do praktickej roviny, ktorú si vyskúšate sami na sebe. Pre tieto účely sme si vybrali emóciu strachu z očakávanej udalosti. Je to niečo, s čím ste sa už vo svojom živote určite stretli alebo ešte mnohokrát stretnete. Či už to je pracovný pohovor, nástup dieťaťa do škôlky, prvé rande a pod. V nasledovnej časti lekcie si do detailu preberieme postup uplatňovaný v rámci EFT. Ak ste pripravení, môžeme začať.

Strach z očakávanej udalosti

Intenzívny strach z očakávanej udalosti môže byť vyvolaný objektom/osobou (napr. hmyz, šéf) alebo určitou nastávajúcou situáciou (napr. verejné rozprávanie, nové zamestnanie). Pociťovaný strach môže byť však niekedy neúmerne vysoký v porovnaní s mierou skutočnej hrozby.

Dni, kedy žijeme so svojim strachom, sú veľmi náročné. Už teraz žijeme v pocite ohrozenia z toho, čo nastane. Môžeme viac siahať po stimulantoch, sedatívach, náš spánok nie je plnohodnotný s množstvom zožierajúcich a opakovaných myšlienok. Našim telom prúdi množstvo aktívnych hormónov ako adrenalín a kortizol, dýchame plytšie a srdce bije o čosi viac. Pocity možného ohrozenia z toho, čo sa stane alebo nestane, sú prítomné nepretržite.

EFT nám pomôže aktivovať svoj vlastný upokojujúci systém, znížiť hlasitosť strachu a príznaky, ktoré zažívame. Postupne sa začneme cítiť bezpečne a pocity z blížiacej sa udalosti budú plne pod našou kontrolou.

Časť 1 - Úvod

Pred začiatkom sa napijeme vody a pripravíme si tiež pohár s vodou k dosahu našich rúk. V EFT pracujeme s energetickým konceptom a voda je fantastickým vodičom. Pitie vody pred začatím a počas EFT by malo byť súčasťou vašej rutiny.

Časť 2 – Cieľ

Identifikujte cieľ, na ktorý sa chcete zamerať. Identifikácia cieľa je jednou z najdôležitejších súčastí každého EFT protokolu. Príkladom cieľa sú negatívne myšlienky, nežiaduce emócie, nepríjemné pocity, ktoré okupujú našu myseľ.

V nasledovnej časti sa budeme viac zaoberať svojim strachom z nadchádzajúcej udalosti a zapojíme do tohto procesu všetky svoje zmysly. Zlatým pravidlom pre úspech EFT je skutočné pocítenie emočného náboja za našim cieľom. Preklepávanie “ničoho” neprinesie výsledky. Preklepávanie “niečoho” prinesie nejaké výsledky. Avšak preklepávanie na niečo veľmi citeľné, živé a dôležité prináša veľmi dôležité a hlboké zmeny.

Príkladom je negatívne očakávanie a stres študenta z nadchádzajúcej písomky. “Z testu z matematiky dostanem päťku”. Má k tomuto presvedčeniu množstvo dôkazov, má zlé známky, nerozumie príkladom, zlyhal na prijímačkách, stále sa učí a pozerá do kníh, ale vôbec tomu nerozumie. My sa však potrebujeme dostať viac pod povrch tohto globálneho vyhlásenia. Zapojiť do procesu všetky naše zmysly. Čo sa začne diať, keď dostane vypočítať príklad? Aké obrazy, zvuky, pachy, emócie, pocity a fyzické vnemy sa začnú ozývať v jeho vnútri? Môže povedať: “Cítim bolesť v žalúdku, zrýchlený dych, strach, chcem utiecť, nedokážem rozmýšľať”. A rovnako budeme postupovať aj pri našom dnešnom cvičení.

Dnes je dobré, aby ste si vybrali budúcu situáciu, kedy sa pravdepodobne stretnete so svojim strachom. Môže to byť plánovaná nadchádzajúca udalosť, ako napríklad plánovaný prejav alebo stretnutie. Môže to byť aj „najhorší možný scenár“, z ktorého máte strach a ktorý sa môže stať, keď to najmenej čakáte. V rámci EFT relácie budeme pracovať na strachu z budúcej udalosti a zjemňovať emocionálne utrpenie a úzkosť, ktorú môžete pociťovať dnes, ak premýšľate o nadchádzajúcej udalosti alebo o najhoršom možnom scenári.

Existuje nadchádzajúca situácia alebo najhorší scenár, ktorý vo vás vyvoláva strach a úzkosť? Pre inšpiráciu uvedieme pár príkladov:

  • V najhoršom prípade ma napadne pes, keď som na prechádzke. Pohryzie ma a môžem začať krvácať. Psie zuby sa hlboko zaryjú do mojej kože. Nemôžem ho zo seba strhnúť. Kričím o pomoc, ale nikto nie je nablízku. Strach zo psov. 
  • Keď sme na turistike, kráčame nahor strmým chodníkom vysoko nad jazero. Cesta sa zužuje a ja prichádzam k vysokému útesu. Strácam rovnováhu a šmyknem sa dole svahom a spadnem z jeho okraja. Strach z výšok. 
  • Sedím v aute a počasie sa začína zhoršovať. Všetko je pokryté ľadom a po celej ceste sa šmýkajú ďalšie autá. Vidím obrovské nákladné auto, ktoré sa ku mne rúti. Je úplne mimo kontroly. Pri tejto predstave by som už radšej nikdy nesadla za volant. Strach zo šoférovania za nepriaznivého počasia
  • V najhoršom prípade ma môj šéf požiada, aby som poskytla improvizovanú prezentáciu. Všetci sú prítomní: moji šéfovia, moji kolegovia. Moja myseľ je prázdna a len tam hlúpo stojím. Najznepokojujúcejšia časť by v skutočnosti nastala až potom - boli by to ľútostivé pohľady, ktoré mi každý venuje, alebo ešte horšie, snažia sa byť láskaví. Neznášam byť predmetom súcitu. Už by som sa nikdy nemohla ukázať v práci. Strach zo zlyhania. 
  • Najtrápnejšie by bolo povedať mojej rodine, že nemôžeme ísť na výlet, pretože sa bojím letieť. Na tvárach mojich detí vidím sklamanie - ich otec, ich hrdina, ich jednoducho sklamal. Strach z lietania. 
Teraz ste na rade vy, popíšte svoj strach z očakávanej udalosti alebo najhorší možný scenár. Z popisu vytvorte jednoduchý názov:






Teraz pridáme viac detailov k vášmu strachu z nadchádzajúcej udalosti. Čím živším a skutočným sa váš cieľ stane, tým rýchlejšie výsledky s EFT získame.

 

1. Aké vnútorné obrazy, zvuky alebo pachy sa spustia, keď myslíte na váš cieľ? Príklady:

  • Kričím o pomoc, padám, stonám, rútim sa a vôbec nemám kontrolu nad svojim telom.
  • Zvuk štekotu a vrčania psa tesne predtým, ako na mňa zaútočí. Tiež pohľad na jeho ostré zuby, ako sa mi zasúvajú do kože.
  • Obraz, ako po mojom fiasku stojím pri kávovare v práci. Peter ma potľapká po pleci a posmešne povie "To sa môže stať každému." Alica ma upokojujúco obíme, no nedokáže nadviazať očný kontakt.
  • Stojím tam a pozerám na tváre kolegov, viem, že odo mňa očakávajú veľa.
Váš popis:



 

2. Aké pocity alebo emócie sa objavia, keď pomyslíte na váš cieľ? Príklady:

  • Rozpaky a hanba, aké som nikdy predtým necítil.
  • Čistá bezmocnosť a úplná otupenosť.
  • Hlboký, bezodný smútok.
  • Hrôza z napadnutia.
  • Necítim sa bezpečne, mám strach. 
Váš popis:




3. Aké fyzické vnemy zažívate, keď myslíte na váš cieľ? Príklady:

  • Cítim, ako mi všetka krv prúdi do tváre a sfarbím sa do jasnej červenej.
  • Zovretie na hrudi, po ktorom nasledujú ťažkosti s dýchaním.
  • Cítim svoj tep, srdce mi búši.
  • Obráti sa mi žalúdok a je mi na vracanie.
  • Potia sa mi ruky.  
Váš popis:




Časť 3 – Ohodnotenie úrovne stresu

Ohodnoťte úroveň svojej emocionálnej tiesne, keď myslíte na svoj cieľ. Emocionálna tieseň zahŕňa emócie, ako je strach, úzkosť, smútok alebo bezmocnosť, ktoré sa objavia, keď myslíte na svoj cieľ.

eft2-2

Časť 4 - Príprava úvodných a pripomienkových fráz

Ak ste si zvolili svoj cieľ a napísali svoje negatívne obrazy, pocity a fyzické vnemy, ktoré sa s ním viažu, ste pripravení na EFT reláciu. Poklepávaním po EFT bodoch dokážeme zjemniť silné obrazy, emócie, fyzické reakcie, ktoré pri predstave nášho cieľa pociťujeme. EFT je nástrojom zníženia nežiaduceho emocionálneho vplyvu nášho cieľa a súvisiacich negatívnych presvedčení zmenou mentálnych spojení na neurologickej úrovni mozgu.

1. Stanovenie úvodnej frázy: Aj keď (negatívne presvedčenie), hlboko a úplne prijímam samu seba. V jednej sekvencii budeme pracovať len na jednom negatívnom presvedčení. Môžete využiť akýkoľvek záver úvodnej frázy, ktorý s vami najviac rezonuje. Pri verbalizácii úvodnej frázy budeme spolu s frázou preklepávať karate úder, t.j. miesto medzi malíčkom a zápästím z vonkajšej strany vašej dlane. Úvodnú frázu opakujeme trikrát.

2. Stanovenie pripomienkovej frázy:  V ďalšej sekvencii terapie budete pripomienkovú frázu opakovať na každom EFT bode spolu s preklepávaním. Na jednom bode klepeme približne sedemkrát spolu s opakovaním pripomienkovej frázy. Začíname od vnútorného kútika oka a pokračujeme smerom nadol a končíme na temene hlavy.

Ak si zoberieme príklad najhoršieho možného scenára, ktorý sme opísali vyššie, znel takto: “V najhoršom prípade ma môj šéf požiada, aby som poskytla improvizovanú prezentáciu. Všetci sú prítomní: moji šéfovia, moji kolegovia. Moja myseľ je prázdna a len tam hlúpo stojím. Najznepokojujúcejšia časť by v skutočnosti nastala až potom - boli by to ľútostivé pohľady, ktoré mi každý venuje, alebo ešte horšie, snažia sa byť láskaví. Neznášam byť predmetom súcitu. Už by som sa nikdy nemohla ukázať v práci. Strach zo zlyhania.”

  • 1. Kolo EFT – verbalizácia základného problému: “Aj keď mám strach, že zlyhám, milujem samú seba” s pripomienkovou frázou „Strach.“; ďalšie kolo „Zlyhám.“
  • 2. Kolo EFT – verbalizácia vnútorných obrazov, zvukov, pachov: “Aj keď pozerám na tváre kolegov a ich očakávania, milujem samú seba” s pripomienkovou frázou „Tváre kolegov”; “ Ich očakávania“
  • 3. Kolo EFT – verbalizácia pocitov a emócií:  “Aj keď sa necítim bezpečne a mám strach, milujem samú seba. Pripomienková fráza: “Necítim sa bezpečne”; “Tento strach”
  • 4. Kolo EFT – verbalizácia fyzických vnemov:  “Aj keď cítim svoj tep a búši mi srdce, milujem samú seba” Pripomienková fráza: “Tep”; “Búšiace srdce”

Pred samotným začatím EFT relácie je vhodné si pripraviť všetky úvodné a všetky pripomienkové frázy, ktoré budete používať už počas samotného výkonu EFT. Napísať si ich na papier a mať ich pred sebou. Týmto spôsobom si môžete byť istí, že ste na tej správnej trati a nezídete mimo. Obsiahneme nielen hlavný problém, ale zároveň všetky obrazy, zvuky, pachy, pocity, emócie a reakcie fyzického tela. Na každý jeden vnem vytvárame jednu úvodnú frázu. Pripomienkové frázy opakujeme pri každom kole počas preklepávania. Ak máme viac pripomienkových fráz, v rámci jedného kola opakujeme len jednu frázu. Ak máme napísané dve pripomienkové frázy, robíme dve kolá. Ak máme päť pripomienkových fráz, robíme päť kôl EFT.

Časť 5 - Výkon EFT

Ak máme prípravu ukončenú, sme pripravení na EFT reláciu. Ideálne je mať svoje poznámky pri sebe, aby sme udržali našu myseľ  a myšlienky na trati. Môžeme začať s preklepávaním a verbalizovaním našich fráz. 

1. Začíname troma hlbokými nádychmi a rukami v pozícii našej hrude
2. Trikrát preklepávame karate úder s verbalizáciou úvodnej frázy
3. Preklepávame jednotlivé akupresúrne body od vnútornej strany obočia smerom nadol, končíme na temene hlavy. Po preklepaní všetkých pripomienkových fráz, ktoré sa viažu k úvodnej fráze končíme jedno kolo EFT. 

eft2-1

 

4. Záver celej relácie, t.j. ak už nechceme pokračovať v EFT, ukončíme troma hlbokými nádychmi s rukami umiestnenými v strede našej hrude.   

Časť 6 - Zhodnotenie relácie

Na rade je kontrola. Opäť sa vrátime k svojej subjektívnej mierke pociťovaného stresu a vyhodnotíme si skóre. Aké číslo sme označili na začiatku a kam sme sa dostali teraz? 

Viac informácií nájdete v kurze EFT. 

PODROBNÝ SYLABUS KURZU informácie o kurze PRIHÁSIŤ SA NA KURZ! 


 

Referencie

Som velmi spokojna s tymto kurzom. EFT je uzasna metoda na zvladanie emocionalnych problemov a stresu. Kurz bol velmi dobre strukturovany a jasne vysvetleny. Lektorka ma vynikajuce porozumenie tejto techniky a jej pristup bol velmi profesionalny. Mnozstvo praktickych cviceni a prikladov pomohlo upevnit moje pochopenie a zrucnosti v oblasti EFT. Tento kurz mi otvoril novy pohlad na moj vlastny vnutorny svet a som vdacna za tuto prilezitost. - Linda F.

Okrem toho, že som si tento kurz vyžiadala, navyše splnil aj moje očakávania, hlbšie pochopiť princípy fungovania EFT a zodpovedal mi na všetky moje otázky, ktoré som po absolvovaní iného, veľmi zjednodušeného, kurzu EFT mala. Ďakujem za tento kurz. - Andrea K.

EFT techniku som dlho túžila študovať. Študijný materiál bol napísaný zrozumiteľne, ľahko a zrozumiteľne sa čítal. Ja osobne by som zvládla aj viac odborne napísané skripta. Páčilo sa mi že tam boli miesta kde som mohla sa vnoriť sama do seba a byť v centre diania danej techniky. Za mňa veľká spokojnosť. - Vladimíra H.

Ďakujem krásne za kurz. Na začiatku som trošku váhala, či je možné preklepávaním aku bodov dosiahnuť nejaké výsledky. Ale postupne ako som kurzom prechádzala som videla aj sama na sebe zmeny, ktoré sa mi podarilo dosiahnuť vďaka tejto technike. Ďakujem za túto možnosť učiť sa. - Gabriela B.