Vitamín E je preslávený ako vitamín pre krásu pokožky a vlasov. Ale má pre nás mnoho ďalších výhod, ktoré by sme pri príprave terapeutického plánu mohli využiť. Vitamín E je partnerom vitamínu C a spolu vytvárajú dokonalý tandem pri ochrane našich buniek pred nebezpečnými voľnými radikálmi.
Prínosy vitamínu E pre naše zdravie a krásu
1. Antioxidačné účinky vitamínu E pre boj proti starnutiu
Významným priaznivým účinkom vitamínu E je jeho antioxidačná aktivita. Voľné radikály, ktoré sa tiež nazývajú reaktívne formy kyslíka, sú nestabilné molekuly, ktorým chýba elektrón a tak si zoberú chýbajúci elektrón z prvej molekuly, ktorá ide okolo. Výsledkom je ďalšia destabilizácia buniek, ktoré sa pri strate elektrónu menia na voľné radikály. Tento kolobeh spôsobuje oxidačný stres a oxidačné poškodenie. Oxidačný stres bol spájaný so zápalmi, chronickými chorobami, neurodegeneráciou, únavou nadobličiek a je jedným z faktorov predčasného starnutia a ochorení podmienených vekom.
Viac o antioxidantoch
Anti-ageing koncept sa vo veľkom zameriava na zníženie oxidačného stresu zvýšením antioxidačnej aktivity v tele. Okrem vitamínu E, je súčasťou anti-aging arzenálu, vitamín C a glutatión.
2. Ochrana centrálneho nervového systému pomocou vitamínu E
Bunky aktívne v centrálnom nervovom systéme sa nazývajú neuróny. Každý neurón je chránený myelínovým obalom, aby sa zabezpečila plynulá komunikácia medzi nervovými bunkami. Pri poškodení myelínu dochádza k obmedzeniu prenosu nervových signálov. Vitamín E dokáže poskytovať ochranu nervového obalu a pôsobiť protektívne voči jeho porušeniu.
Nedostatok vitamínu E je spojený s neurologickými problémami, vrátane problémov s motorickou koordináciou (ataxia) a neuropatií, ktoré môžu zahŕňať svalovú slabosť, mravčenie a iné zmyslové poruchy. Nedostatok vitamínu E ovplyvňuje lipidové membrány buniek, čo môže brániť správnej funkcii nervového systému.
Ďalej sa nedostatok vitamínu E prejaví na senzorických nervoch, najmä zraku. Obvykle ide nedostatok vitamínu E ruka v ruke s vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Vitamín E ako antioxidant môže teoreticky pomáhať pri ochrane proti neurodegeneratívnym ochoreniam, pretože znižuje oxidačný stres, ktorý je zapojený do patofyziológie Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby a demencie. Avšak jeho účinok na tieto choroby je stále predmetom výskumu.
3. Vitamín E pre krásnu pokožku a zdravé vlasy
Vitamín E je známy svojim priaznivým účinkom na pokožku a vlasy. Zlepšuje elasticitu kože, zvyšuje jej hydratáciu, zmierňuje prejav starnutia ako sú vrásky, znižuje kožnú hyperpigmentáciu a dokáže zvýšiť regeneráciu kože a obnovu kožných buniek.
Rovnako jeho účinok pocítite aj na vlasoch a pokožke hlavy, kde pomáha zmierňovať zápaly, podporuje rast vlasov a dodáva im lesk. Vlasy ošetrené vitamínom E môžu získať väčší lesk a vyzerať zdravšie, pretože vitamín E pomáha pri obnovovaní lipidového filmu na povrchu vlasov, čo zlepšuje ich štruktúru a odolnosť voči poškodeniu. A ako bonus, dokáže spomaliť predčasné šedivenie vlasov.
Najlepšie zdroje vitamínu E pre váš každodenný jedálniček
Závažný nedostatok vitamínu E je dosť zriedkavý. Môže to byť spôsobené podvýživou alebo genetickými poruchami, ktoré interferujú s transportom zlúčenín rozpustných v tukoch. Ľudia so syndrómom malabsorpcie tukov (kde telo ťažko vstrebáva tuky) môžu byť ohrození nedostatkom vitamínu E. Jedná sa najmä o ochorenia ako sú celiakia, chronická pankreatitída, cystická fibróza alebo choroby pečene.
Zdraviu prospešné účinky vitamínu E je možné dosiahnuť zdravou stravou, pretože je ľahké dosiahnuť odporúčanú dennú hodnotu prostredníctvom jedla. Bohatým zdrojom je olej z pšeničných klíčkov, rastlinné oleje, ryby ako losos a pstruh, slnečnicové semienka, mandle, orechy, zelená listová zelenina, vajíčka a mnoho obilnín. Pre vegánov uvádzame ako príklad dobré rastlinné zdroje bohaté na vitamín E v praktických porciách, ktoré sme schopní skonzumovať.
Najlepšie rastlinné zdroje vitamínu E pre vegánov
- Olej z pšeničných klíčkov (1 polievková lyžica, cca 14g): približne 21 mg vitamínu E
- Slnečnicový olej (1 polievková lyžica, cca 14g): približne 5,7 mg vitamínu E
- Slnečnicové semienka (30g porcia): približne 10,5 mg vitamínu E
- Mandle (30g porcia): približne 7,8 mg vitamínu E
- Mandľové maslo (1 polievková lyžica, cca 16g): približne 3,8 mg vitamínu E
- Lieskové orechy (30g porcia): približne 4,5 mg vitamínu E
- Olivový olej (1 polievková lyžica, cca 14g): približne 2 mg vitamínu E
Suplementácia môže byť tiež spôsobom, ako využiť zdravotné benefity vitamínu E, ak ho nemáme dostatok z potravy. RDA pre vitamín E je stanovený na 15 mg (22,4 IU) pre mužov aj ženy. Pre terapeutické účely sa užíva 200 - 400 IU denne.
Vždy, keď začnete užívať výživové doplnky je nutné mať určitú stratégiu. Najhoršie je užívať množstvo doplnkov naraz. Je dôležité brať doplnky strategicky a nie prístupom nadšenca. Myslite, že niekedy je menej viac a to obzvlášť, kedy sa spoliehate na doplnky. Nakoľko je vitamín E rozpustný v tukoch, najlepšie sa absorbuje spolu s jedlom. A nakoniec, bude trvať najmenej tri mesiace, kým skutočne uvidíte prínos vitamínu E pre vaše zdravie.
Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.