Hlien a kašeľ - Ako podporiť imunitný systém a prirodzenú obranu tela

Hlien a kašeľ - Ako podporiť imunitný systém a prirodzenú obranu tela

Opäť jeseň, opäť soplíky, kašeľ … Ako vnímate tieto telesné prejavy? Sú pre vás prekážkou? Možno máte obavy a strach? Ak áno, tak na tomto mieste skúsime so zaujímavosťou skúmať svoj soplík a svoj kašeľ.

Imunitný systém je to, čo chráni naše telo pred inváziou a množením patogénov. Skladá sa z viacerých divízií, ktoré fungujú ako kaskádovitá operácia jednotlivých buniek a mechanizmov, ktoré sú aktívne v rámci imunitnej reakcie. Od makrofágov, ktoré fungujú ako „požierači“ patogénov, až po špecificky školené lymfocyty, ktoré majú presne zacielenú imunitnú odpoveď. Avšak prvú líniu našej telesnej obrany, náš pevný obranný múr, predstavujú telesné sekrécie, reflexy a fyzické bariéry.

Prvá línia obrany imunitného systému – koža, sliznice a reflexy 

  • Koža pokrýva celé naše telo a  je mechanickou bariérou, ktorá bráni vstupu patogénov.

  • Sliznice vystielajú vnútorné časti dýchacích, tráviacich a urogenitálnych systémov, obsahujú bunky produkujúce hlien, ktorý zachytáva mikroorganizmy a cudzorodé častice.
  • Telesné sekrécie ako slzy, sliny, pot a hlien zachytávajú patogény a uvoľňujú ich z nášho tela.
  • Reflexy  ako kašeľ a kýchanie, pomáhajú vypudiť patogény z dýchacích ciest. Zvracanie pomáha pri preniknutí patogénov do tráviaceho traktu, žmurkanie a tvorba sĺz slúžia na čistenie očí.

Prvá línia obrany imunitného systému predstavuje vrodené mechanizmy, ktoré fungujú ako prvý kontakt s patogénom a zároveň poskytujú telu čas na aktiváciu špecifickej imunitnej reakcie, ak je to potrebné.

Akútny zápal 

Prečo je hlien dôležitý pre ochranu dýchacích ciest

Sekrétovaný hlien je produkovaný slizničnou výstelkou, ktorá lemuje dýchacie cesty. Jeho úlohou je zachytiť patogény a vylúčiť ich spolu s telesným sekrétom. Rovnakú úlohu zohráva kašeľ, kýchanie, kedy sa opäť patogény vylučujú z nášho tela. Tieto mechanizmy, ktoré používa náš imunitný systém, sú presne tými, ktoré zabezpečia, aby sa naše telo nestalo hostiteľom patogénov, ale aby boli z nášho tela prirodzene uvoľnené. Poďakujme svojmu telu za prácu ktorú pre nás robí, i keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že kašeľ a hlien hrajú proti nám. Opak je však pravdou.

Ak máme skutočne radi svoje telo a chápeme dôležitosti symptómom hlienu, potom môžeme viac porozumieť a podporiť prirodzený telesný proces. Hlien je skutočne na našej strane. Našim cieľom je aktívne podporiť tento čistiaci mechanizmus a zastaviť inváziu patogénu hneď pri jeho vstupe. Ak budeme blokovať tento prejav prvej línie imunitného systému, práve naopak, patogén dostáva šancu, aby vstúpil hlbšie do nášho tela. A tu už závisí od stavu nášho zdravia, či si z nás patogén spraví ideálneho hostiteľa a môže sa ďalej množiť.

Teda poslanie dnešného článku je podporiť prvú líniu obrany imunitného systému a pracovať spolu s vylučovaným hlienom. A ako efektívna pomoc sa zdá, obrátiť svoju pozornosť na esenciálne oleje.

Esenciálne oleje a ich význam v boji proti respiračným infekciám

Esenciálne oleje, tak ako z názvu vyplýva, sú esenciálne, teda nevyhnutné pri prvých známkach vstupu patogénov do nášho tela cez respiračný systém. Môžu byť pomocou pri zastavení prvého útoku patogénov. Esenciálne oleje majú množstvo antimikrobiálnych vlastností, nepotláčajú prirodzený prejav ľudského tela ako sekrécia hlienu alebo kašeľ. Nechceme blokovať svoju prvú líniu obrany. Naopak, my ju chceme inhaláciou esenciálnych olejov ešte posilniť. A to je naša pomocná ruka na bojovom poli voči patogénom.

Bakteriálna alebo virálna infekcia – rozlišovacie znaky 

Ako esenciálne oleje pomáhajú pri respiračných infekciách

Esenciálne oleje zneškodňujú patogény v dýchacích cestách rôznymi spôsobmi. Niektoré oleje, ako napríklad eukalyptus alebo tymián, obsahujú silné antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové látky, ktoré priamo narúšajú bunkové steny patogénov, čím bránia ich množeniu. Inhaláciou sa molekuly esenciálnych olejov dostávajú do dýchacích ciest, kde pôsobia priamo na patogény, aktívne oslabujú ich štruktúru, znižujú ich schopnosť priľnúť k bunkám v dýchacích cestách a urýchľujú ich elimináciu spolu s hlienom. Esenciálne oleje zároveň uľahčujú dýchanie, čím prispievajú k prirodzenému očisťovaniu dýchacích ciest.  A to je presne to, čo potrebujeme.

Výhody inhalácie esenciálnych olejov pre imunitu 

Určite príde čas, kedy si môžeme prácu esenciálnych olejov vyskúšať priamo na sebe. V prvých fázach nachladnutia by sme mali byť intenzívni v ich používaní. Esenciálne oleje sú prírodné výťažky rastlín, sú to malé tukové molekuly a aby úspešne zvládli boj s patogénom, potrebujeme ich inhalovať v prvých fázach akútnej infekcie skutočne aktívne.

Antimikrobiálna aktivita esenciálnych olejov 

Aktívne metódy inhalácie sú vždy vhodné pre akútne situácie a prvú fázu infekčného ochorenia. Potrebujeme skrátka molekuly esenciálneho oleja dopraviť priamo do miesta výskytu patogénov.  Difúzovanie v priestore je tiež vhodné, ale nie je tak cielené. Mohli by sme ho nazvať nepriamou formou inhalácie esenciálnych olejov. Tento postup je určite vhodný, ale pri prvej fáze akútneho zápalu, nemusí stačiť. Našim cieľom je aktívna inhalácia, aktívny boj proti patogénu a teda budeme voliť medzi priamymi metódami inhalácie. 

Priama cesta inhalácie esenciálnych olejov 

Prirodzený spôsob podpory dýchacích ciest naparovaním esenciálnych olejov. Táto metóda pomáha zmierniť upchaté dýchacie cesty a posilniť imunitnú odpoveď organizmu.

Inhalačná tyčinka – pomocou je inhalačná tyčinka, ktorú si impregnujeme esenciálnym olejom a vdychujeme arómu esenciálneho oleja počas dňa. Pár nádychov v jednej sekvencii a môžeme o pár minút opakovať.  

Naparovanie – k ďalšej aktívnej metóde by sme mohli využiť klasické naparovanie. Potrebujeme len misku s dostatočne teplou vodou, ktorá nám umožní odparovanie esenciálneho oleja. Hlavu si zakryjeme uterákom, aby sme zintenzívnili prchanie molekúl oleja, ktoré vstupujú do našich dýchacích ciest. 5 minút dýchania je obvykle dostatočný čas na úľavu od blokovaných dýchacích ciest. Opakujeme niekoľkokrát denne.  

Aromaterapeutická šatka alebo vreckovka – ak nemáme inhalačnú tyčinku, alebo sme v práci a na klasické naparovanie nie je priestor, potom si môžeme pripraviť aromatickú šatku alebo len vreckovku, na ktorú nakvapkáme esenciálny olej a nosíme ju so sebou. Pri vdychovaní esenciálneho oleja priamo z látky môžeme rýchlo cítiť jeho účinky.  

Tieto metódy sú účinnými nástrojmi pri každodennom boji s príznakmi nachladnutia, zápalu prínosových dutín alebo iných respiračných problémov, a zároveň podporujú imunitnú odpoveď tela prirodzeným spôsobom.  

Aké esenciálne oleje sú vhodné pri respiračných infekciách

Ak máte svoje esenciálne oleje, pravdepodobne ste skúmali aj to, akými terapeutickými vlastnosťami disponujú a kedy by sa mohol práve tento olej využiť a pomôcť telu s homeostázou. Ak hovoríme o infekciách dýchacích ciest, tak budeme selektovať esenciálne oleje, ktoré disponujú nasledovnými vlastnosťami:

  • Expektoranciá - látky, ktoré sa používajú na liečbu vlhkého kašľa (kašeľ s hlienom, produktívny kašeľ). Pomáhajú telu zbaviť sa nadbytočného hlienu tak, že ho zjemňujú a riedia.
  • Mukolytiká – sú látky, ktorých zloženie umožňuje skvapalnenie produkovaného sekrétu a vďaka tomu je jednoduchšia jeho eliminácia. Sú osožné najmä vtedy, ak už došlo k zahlieneniu a je obtiažne eliminovať hlien kašľom.

Všetky esenciálne oleje uvedené v nasledovnom zozname obsahujú aj výrazné protizápalové vlastnosti, ktoré môžu byť veľmi účinné pri liečbe respiračných infekcií. Tieto oleje pôsobia na zápalové procesy, zmierňujú opuchy a podráždenie v dýchacích cestách. Protizápalové účinky esenciálnych olejov, ako je napríklad kadidlo, eukalyptus alebo zázvor, nielenže zmierňujú symptómy, ale tiež podporujú rýchlejšie zotavenie. Vďaka svojim protizápalovým účinkom sú esenciálne oleje skvelou voľbou na zmiernenie symptómov, ako je kašeľ, upchatý nos či podráždené hrdlo.

Bežný názov Latinský názov Expektoranciá Mukolytiká Poznámky
Aníz Pimpinella anisum X Často používaný na uľahčenie vykašliavania
Borovica Pinus sylvestris X Má expektorantné aj mierne mukolytické vlastnosti
Cédrové drevo Cedrus atlantica X Podporuje dýchanie, pomáha rozpúšťať hlien
Citrón Citrus limon X Povzbudzujúci, čistí dýchacie cesty, menej výrazné expektorantné účinky
Čierne korenie Piper nigrum X X Podporuje dýchacie funkcie, stimuluje krvný obeh
Eukalyptus Eucalyptus globulus X Silné expektorantné účinky, podporuje odstraňovanie hlienu
Kadidlo Boswellia carterii X X Pomáha upokojovať zápal a podporuje dýchanie
Kajeput Melaleuca leucadendron X Často používaný na respiračné infekcie, účinný pri zmierňovaní kašľa
Majorán Origanum majorana X Uvoľňuje dýchacie cesty, zlepšuje prúdenie vzduchu
Mäta Mentha piperita X X Silný expektorant a mukolytikum vďaka mentolu
Rozmarín Rosmarinus officinalis X Uľahčuje dýchanie a odstraňovanie hlienu
Šalvia Salvia officinalis X Uľahčuje dýchacie cesty, pomáha zmierniť zahlienenie
Zázvor Zingiber officinale X X Pôsobí expektorantne aj mukolyticky, uľahčuje odstraňovanie hlienu

Bezpečnosť je prioritou = ktorý esenciálny olej?

Pri práci s esenciálnymi olejmi dbáme najmä na bezpečnosť. I keď sú esenciálne oleje získané z rastlín, nezískavame ich prirodzeným spôsobom. Sú vysoko koncentrované a vďaka tomu sú aj účinné. Takže selekcia esenciálneho oleja, či už sa jedná o dieťa alebo dospelého, môže byť v konečnom dôsledku liekom alebo “jedom”.

Ktorý esenciálny olej mám voliť pre dieťa a ktorý pre dospelého?  

Ako rozlúsknuť túto otázku, ktorý esenciálny olej? Pomoc nám dáva veda a znalosť dominantnej chemickej kompozície esenciálnych olejov. Vo všeobecnosti sa vyhneme pri bábätkách a malých deťoch esenciálnym olejom, ktoré obsahujú v rámci svojho chemického portfólia, molekuly oxidov (eukalyptus, kajeput, rozmarín) a esenciálnym olejom ketónového zloženia (mäta, céder, šalvia, rozmarín). Eukalyptus a mäta sú absolútne vhodné pre dospelých a obzvlášť užitočné pri respiračných ochoreniach, ale pri veľmi malých deťoch a bábätkách, môžu ovplyvniť receptory chladu a reflexne zúžiť dýchacie cesty.

Pri deťoch si vyberáme esenciálne oleje veľmi jemného zloženia. Molekuly limonénu, ktoré sú obsiahnuté v esenciálnom oleji z citróna, a pinénu, ktorý nájdeme v esenciálnych olejoch z borovice a kadidla, sú bezpečnou cestou. Rovnako sú bezpečné aj molekuly alkoholov, ktoré sa nachádzajú v esenciálnych olejoch z majoránu a tea tree. Tieto oleje sú vhodné pre deti vďaka svojmu jemnému a účinnému zloženiu.

Pri dospelých, v prvých fázach akútnej infekcie, môžeme siahnuť po silnejších zbraniach, ako mäta, rozmarín, eukalyptus, šalvia. Môžeme používať len jeden esenciálny olej, prípadne ich kombinovať a striedať. A môžeme so záujmom skúmať ako naše telo reaguje na každý olej, ako pomáha telesným sekréciám v práci s uvoľňovaním patogénov. Môže to byť začiatok spolupráce medzi vami a vašimi esenciálnymi olejmi.

Online kurz aromaterapie zameraný na liečebné účinky esenciálnych olejov, ktoré pomáhajú pri respiračných infekciách a podporujú prirodzené liečebné procesy tela. 

Záverom, najskôr prichádza pochopenie svojho tela a jeho prejavov. Naše telo s nami neustále hovorí, vysiela nám signály. Avšak možno nepočúvame svojim srdcom. Niekedy má naša racionálna myseľ iné úmysly. Chce byť výkonná, chce pracovať, chce ísť tam alebo tam. A vtedy sa telesné prejavy môžu zdať prekážkou. Ale ak sa vrátime späť k sebe a svojmu telu, začneme cítiť vďačnosť za to, čo pre nás hlienom a kašľom skutočne robí.

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.