Aromaterapia a infekcie - Návrat k prírodnému liečeniu esenciálnymi olejmi

Aromaterapia a infekcie - Návrat k prírodnému liečeniu esenciálnymi olejmi

Návrat k prírodnému liečeniu esenciálnymi olejmi

Esenciálne oleje mali v 18. storočí široké medicínske využitie, avšak v 19. a začiatku 20. storočia sa pozornosť presunula k syntetickým liekom a parfumérii. Pôvodní herbalisti úspešne liečili bez chemických poznatkov, zameriavajúc sa na celkové zdravie a harmóniu tela. Ich záujem nebol koncentrovaný na potlačenie infekcie, ale skôr sa sústredili na zdravie do takej miery, ako bolo možné. To bol pozitívny prístup, ktorý je očakávaný aj od nás.

Dnes kombinujeme tradičné prístupy s modernými poznatkami, aby sme zlepšili účinnosť aromaterapie. Hoci esenciálne oleje nemôžu nahradiť všetky medicínske zákroky, ich využitie v rámci starostlivosti o zdravie môže podporiť náš imunitný systém a prirodzené liečebné procesy. 

Výhody esenciálnych olejov pre zdravie a imunitný systém

Esenciálne oleje s rôznymi terapeutickými vlastnosťami, vrátane bazalkového oleja, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky.

Svet esenciálnych olejov obsahuje množstvo antimikrobiálnych látok, ktoré môžeme využiť v čase bakteriálnych a virálnych infekcií a budovať imunitný systém. Avšak nie je to záležitosť boja proti západnej medicíne. Našim cieľom nie je bojovať proti chorobe a preto musíme byť otvorení a schopní vidieť ďalej, ako je dĺžka mikroskopu.

Napríklad si zoberme také nachladnutie. Žiadny liek nebol do dnešnej doby objavený, ktorý by s touto kondíciou pomohol priamo. A nakoniec by to bola škoda, pretože by sa narušil a potlačil prirodzený obranyschopný proces ľudského tela. 

Našim cieľom však nie je len empirický prístup, nenavrhujeme ignorovať prítomnosť baktérií a vírusov. Ale ak je to možné, používame esenciálne oleje miesto chemických liečiv. Nie je nevyhnutné koncentrovať sa len na baktérie a vírusy, avšak pozerať sa na telo ako komplex. Pravdou zostáva, že baktérie a vírusy nás napadnú a nájdu si v našom tele hostiteľa podľa stavu nášho zdravia, keď je imunita a naša rezistencia nízka. Úroveň stavu nášho fyzického a mentálneho zdravia diktuje recept. Preto nie je nevyhnutné koncentrovať sa len na infekcie, nemusíme byť posadnutí vírusom a baktériou, ale budovanie imunity zahŕňa viacero faktorov, od zdravia čriev až po reguláciu stresu, čo sú najdôležitejšie piliere zdravej imunity. 

Aromaterapia pri infekciách a zápaloch

Ak sme fyzicky a mentálne zdraví, sme menej náchylní na infekcie. Lieky, alebo esenciálne oleje môžu byť efektívne v potlačení infekcie, ale ľudské telo má schopnosť zvládnuť virálne alebo bakteriálne ochorenie bez akejkoľvek pomoci. Ak by nemalo, ľudská rasa by vyhynula už pred mnoho tisíckami rokov. 

Esenciálne oleje však nie sú substitúciou antibiotík, i keď by to mohol byť krok správnym smerom. Riešenie je znížiť našu závislosť od antibiotík a smerovať pozornosť na individualitu a budovanie zdravia. Esenciálne oleje vykazujú široké spektrum antimikrobiálnej aktivity, ale rovnako efektívne môžu zohrávať rolu pri rezistencii na antibiotiká a súčasne stimulovať imunitný systém.

Úloha esenciálnych olejov pri zápaloch a infekciách

1. Komplexná štruktúra esenciálnych olejov: esenciálne oleje, na rozdiel od antibiotík, nemajú prvoplánový a jediný cieľ, t.j. konkrétny patogén. Ich chemická štruktúra je komplexná a mnohotvárna. Niektoré oleje majú známu dominantnú zložku ale obsahujú i rad ďalších látok a stopových prvkov, ktoré tvoria komplex jedinečnosti tak typický pre každý jeden esenciálny olej.  

2. Synergia v aromaterapii: v aromaterapii nevyužívame však len jeden olej izolovane. Poznanie hlavných chemických látok, alebo terapeutickej aktivity nám umožňuje vytvárať rad ďalších kombinácií s inými olejmi s cieľom synergie a/alebo quenchingu, čo vytvára opäť jedinečnosť. A v tomto prípade je spontánna rezistencia menej pravdepodobná. 

3. Prenikanie bunkovou stenou: esenciálne oleje majú z dôvodu svojho lipofilného charakteru schopnosť preniknúť alebo narušiť bunkovú stenu. 

4. Kombinovaná terapia: terapia, kde sú súčasne podávané antibiotiká a aplikované esenciálne oleje môže výrazne znížiť rezistenciu na antibiotiká.

Antibakteriálne vlastnosti esenciálnych olejov

Výber esenciálneho oleja na aromaterapiu, ktorý môže pomôcť pri zmierňovaní stresu a podporovaní imunity

Baktéria je jednobunkový mikroorganizmus a na rozdiel od vírusov nepotrebuje k svojej existencii a množeniu bunku hostiteľa. Patogénne baktérie, ktoré dokážu vyvolať ochorenie u človeka, sa môže líšiť od povrchových infekcií až po tie, ktoré môžu ohroziť život. Antibakteriálna schopnosť esenciálnych olejov je pravdepodobne spôsobená schopnosťou aromatických molekúl penetrovať bunkovú membránu alebo poškodiť membránu patogénnej bunky a tým ovplyvniť bunkový metabolizmus.

A i keď sa budeme v nasledovnej časti zmieňovať o chemicky aktívnych komponentoch esenciálnych olejov, nikdy neobchádzame koncept vnútornej synergie, t.j. používanie úplných a celých esenciálnych olejov, ktoré budú mať vždy výraznejší efekt, než len izolovane použité hlavné zložky.

Fenoly a fenylpropanoidy sú z hľadiska chemickej kompozície najúčinnejšie oleje s dominantným obsahom fenolických látok ako je napr. carvacrol (oregano, saturejka) thymol (tymián), eugenol (škorica list, bazalka). Thymol a carvacrol pracujú v rytme synergie a zvyšujú antimikrobiálnu aktivitu pripravenej zmesi.

Alkoholy ako napríklad linalool (ružové drevo, koriander, bazalka, levanduľa, bergamot) majú silnú aktivitu proti niektorým baktériám a hubám, avšak ich efekt je podstatne vyšší v prítomnosti ďalších zložiek, ako sú napríklad geraniol (palmarosa, geranium, tymián ct. geranoiol) alebo terpinen-4-ol (tea tree, majorán). Kombináciou viacerých hlavných chemických látok nielen posilňujeme synergický efekt, ale znižujeme riziko rezistencie. Premietnuté do aromaterapie, vyšší efekt získame napríklad zo zmesi v ktorej kombinujeme levanduľu, tea tree a geranium, ako by sme použili len levanduľu alebo len tea tree.

Aromaterapia a zápal 

Protiplesňový potenciál esenciálnych olejov

Esenciálne oleje s antimikrobiálnymi vlastnosťami, ako sú tymiánový a oreganový olej, ktoré môžu pomôcť v boji proti baktériám a plesniam, podporujúc zdravie a imunitu.

Ochorenia spôsobené hubami a plesňami sú pravdepodobne najviac zanedbávanými patogénmi, ak zoberieme do úvahy fakt, že súčasné antimykotikum - amfotericín B - bol objavený v roku 1956. V skutočnosti sú vážne systémové plesňové infekcie na vzostupe, sú ťažšie liečiteľné a objavujú sa rezistentné kmene.

Aromatické rastliny sú zdrojom mnohých prírodných antimykotík, napríklad vysoko účinný Thymus vulgaris CT thymol alebo Origanum vulgare, ktoré majú zhodné uplatnenie proti kvasinkám Candida albicans. Podobnú aktivitu vykazuje aj 1,8-cineole zastúpený v eukalypte alebo kajepute. Ďalej sú proti plesniam využívané fenylpropanoidy, ako je eugenol (list škorice); estery prítomné v harmančeku, levanduli a bergamote najmä pri kvasinkových infekciách a rôznych dermatofytoch; ketóny prítomné v rozmaríne a šalvii; monoterpény ako sabinén, pinén, terpinén; z alkoholov geraniol a terpinen-4-ol, ktoré sú obsiahnuté v palmarose, geranium, tea tree.

Antivirálne účinky esenciálnych olejov

Vírusy sú veľmi malé infekčné častice, ktoré pozostávajú z genetického materiálu a bielkovinového „plášťa“. Majú schopnosť infikovať bunky iného organizmu, kde môže dôjsť k ich množeniu. Väčšina z nich nemá dlhú životnosť alebo schopnosť reprodukcie mimo hostiteľskej bunky. Ochorenie spôsobené vírusmi sa označuje ako viróza.

Vírusová infekcia vyvoláva imunitnú reakciu u hostiteľa. K najčastejším vírusom patria herpetické vírusy, retrovírusy, vírusy spôsobujúce ochorenia horných dýchacích ciest vrátane chrípky. Esenciálne oleje majú potenciál liečiť niektoré z bežných ľudských vírusových infekcií typu Herpes simplex typu I a II, majú veľmi nízku mieru toxicity v porovnaní s antivirálnymi liekmi.

Aromaterapia a akútna infekcia  

V praxi sú najčastejšie používané oleje s dominantnou chemickou kompozíciou aldehydov, ketónov alebo alkoholov, rovnako ako fenylpropánové deriváty. Antivirálny potenciál proti herpetickým vírusom má najmä cédrové drevo, medovka, citrónová tráva a k ďalším olejom s antivirálnym efektom patria napríklad tea tree, mäta, aníz.

Online kurz aromaterapie zameraný na použitie esenciálnych olejov pri liečení infekcií a posilňovaní zdravia

Budúcnosť esenciálnych olejov v prírodnom liečení

Záverom, nadmerné alebo neopodstatnené užívanie antibiotík môže byť jedným z faktorov, ktoré prispievajú k imunitnej nedostatočnosti. Pôvodne mali byť liečbou bakteriálnych infekcií, avšak ako sa z tejto skupiny liečiv stal celkom výnosný biznis, žijú si svoj vlastný život. Antibiotiká užívané malými deťmi často spôsobujú ochorenia, ktoré majú liečiť. Predčasné užívanie antibiotík počas detských chorôb zníži efektivitu imunitných buniek (pamäťové lymfocyty), nedochádza k interakcii s patogénom a znižuje sa efektivita špecifickej imunity. Deaktivovaný imunitný systém sa nemá ako naučiť rozpoznávať patogény a rovnako sa nenaučí produkovať protilátky. A aký bude výsledok? Opakovanie infekcií, ktoré sa stane chronickým s ďalším znížením telesných funkcií. 

Vedomosť o širokom spektre akcie esenciálnych olejov proti vírusom ide ruka v ruke s ich chemickou kompozíciou a lipofilným charakterom penetrovať bunkovú membránu. Avšak na vedecké objasnenie antivirálnej, antibakteriálnej a protiplesňovej aktivity bude potrebných viac štúdií, ktoré by potvrdili ich terapeutický potenciál.

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.