Bachova kvetová terapia

bachove esencie vám pomáhajú nájsť vo vlastnej zraniteľnosti silu obrovského významu Základný kurz
bachovaterapia_onlinekurz_1
Tlačiť

Lekcia 4 - príklad lekcie

Vitajte pri ďalšej lekcii. Táto lekcia je najnáročnejšou lekciou celého kurzu, nakoľko budeme prechádzať charakteristikami všetkých Bachových esencií. Venujte prosím dostatok pozornosti každej esencii, lebo len učením sa môžete stať skutočne profesionálnym terapeutom. Zároveň vám doporučujeme, učte sa názvy kvetových esencií v anglickom jazyku. Bude pre vás jednoduchšie orientovať sa medzi Bachovými esenciami v praxi, nakoľko sa názvy esencií vždy uvádzajú pôvodnými, anglickými názvami.

Prečo bachove esencie fungujú 

Energetická psychológia nám hovorí, že negatívne emócie nie sú spôsobené spomienkami na traumu, avšak sú spôsobené narušením energetického systému tela. Samotná udalosť nie je dôležitá, ale interpretácia udalosti a význam, ktorý jej prisudzujeme, má obrovský dopad na prúdenie alebo stagnáciu energie. To vysvetľuje, prečo niektorí ľudia nie sú ovplyvnení spomienkou na určitú udalosť, zatiaľ čo iní môžu byť úplne traumatizovaní rovnakou udalosťou alebo spomienkou na podobnú udalosť. Akákoľvek udalosť bude mať tisíc rôznych významov pre tisíc rôznych ľudí, na základe ich jedinečnosti. Ak majú všetky negatívne emócie rovnakú základnú príčinu, riešenie je tiež rovnaké - musíme opraviť význam, ktorý sme im pripísali. To platí pre každú negatívnu emóciu, či už je to smútok, ľútosť, strach, sklamanie, úzkosť, hnev, hanba a všetko ostatné. Nezáleží na tom, kde je problém, v čom je problém alebo odkiaľ sa vzal. Energetická medicína je založená na systéme čakier a verí, že bloky v energetickom prúdení stoja za všetkými chorobami a negatívnymi emóciami. Ak dôjde k náprave energetického toku, dôjde aj k uvoľneniu čohokoľvek, čo bolo dlhodobo prítomné a vnímané ako negatívne.

Bachove esencie pracujú presne s týmto konceptom. Väčšina z nás nevie, ako funguje motor automobilu, ale radi otočíme kľúčom a dovezieme sa do nášho cieľa. A to isté sa deje pri užívaní bachových esencií.  Nakoniec je aj tak väčšine ľudí úplne jedno, ako esencie fungujú, zostáva len pocit šťastia, že sme našli niečo, čo nám poskytuje úľavu od emočnej alebo fyzickej bolesti.

Úspešnosť bachových esencií a náprava emočných disfunkcií môže jednoducho vychádzať zo skutočnosti, že už samotná selekcia esencií  nám umožňuje byť neuveriteľne úprimným k sebe samému. Ak sa cítite škaredí, cítite nenávisť, závisť, preťaženie alebo sa cítite jednoducho smutne, musíte povedať presne to, ako sa práve teraz cítite. V bachovej terapii neexistuje žiadne skrývanie emócií, žiadne balenie problému do zlatej pozlátky a žiadne predstieranie, že veci sú inak, ako sú. Už samotné priznanie je obrovskou úľavou a môžete to cítiť ako oslobodenie vašej duše. Ako hovoril perzský mystik Rumi “Liečba bolesti spočíva v bolesti.“

Pred viac ako 150 rokmi, Henry David Thoreau napísal: „Množstvo ľudí vedie život tichého zúfalstva.“ A na tejto fráze je aj v 21. storočí kus pravdy. Technológia zmenila náš svet, avšak naše mozgy a telá sú stále rovnaké ako pred tisíckami rokov. V snahe prispôsobiť sa rýchlemu svetu takmer každý z nás pozná, čo je stres a chronická úzkosť a je niekedy náročné skutočne vypnúť. Určitá miera stresu a úzkosti je úplne normálna a nevyhnutná, ale neustále hryzavá úzkosť, sa nakoniec prejaví na našom zdraví, na našich vzťahoch a celkovo ovplyvní kvalitu nášho života. Niekedy skrátka žijeme tak dlho s pocitmy stresu a úzkosti, že sa stávajú našou druhou náturou, bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Každá perióda stresu a úzkosti aktivuje nervový a hormonálny systém, ktoré sa prispôsobujú nervovou intervenciou a hormonálnou sekréciou požiadavkám nášho tela. Srdcová frekvencia, dýchanie, krvný tlak, triglyceridy, kortizol, cholesterol a inzulín stúpajú. Stres zhoršuje trávenie, pretože klesá absorpcia živín, zápcha je ďalším dôsledkom. V čase stresu nemá telo čas na trávenie alebo vylučovanie. Každý jeden systém v tele je negatívne ovplyvnený, vrátane vypnutia imunitného systému.

Bachove esencie sú vibračné dary matky zeme a majú schopnosť prerušiť vzory hrozby a nebezpečenstva, ktoré sú asociované s konkrétnou udalosťou, emóciou alebo myšlienkou. To však neznamená, že sa daná udalosť  vymaže z našej pamäte. Stále si ju budeme schopní vybaviť, stále k nej budete mať prístup, ale už nebude mať negatívny emočný náboj.  A to je sila bachových kvapiek, ktorú spolu skúmame. Bachove esencie nepoužívame preto, aby sme zmenili minulosť, samých seba alebo svojich blízkych. Bachove esencie používame výlučne preto, že život je v určitých momentoch ťažký. Sú ako láskavá rodiča, ktorý upokojuje svoje dieťa, ktoré prechádza náročnejším obdobím. 

Kvetové esencie pri pocitoch zúfalstva a beznádeje

 bach1

Larch 

Esencia Larch pomáha tým, ktorí trpia nedostatkom dôvery vo vlastné schopnosti. Jednotlivci typu Larch sa často podceňujú a nie sú schopní dosiahnuť žiadnych cieľov. Z dôvodu nedostatočného sebavedomia, váhajú nad svojimi schopnosťami a radšej velebia úspechy iných ľudí. Vlastný strach im nedovolí konať, pretože sa boja zlyhania. Majú strach, že budú ostatným na posmech a preto sú často utiahnutí a hanbliví. Vo výzvach sú prvými, kto stráca odvahu a všetko vzdáva. Často opakujú frázy ako „Ja na to nemám“, „Nie som dosť dobrý“ a mnoho podobných fráz.

Z vlastných obáv a nízkej mienke o sebe samom sa často vzdávajú šancí, ktoré im život ponúka. To je jedným z negatívnych statusov Larch. Jednotlivec sa radšej nepokúsi vykonať nič, najmä z dôvodu strachu zo zlyhania a nedostatku schopností. Pozitívny status Larch dáva jednotlivcovi pocit dôvery vo vlastné sily, vlastný  potenciál a otvára mu priestor na využitie šancí. Učí nás rozpoznať chyby minulosti a využiť minulé omyly pre budúci rast. Ak niekto pochybuje nad svojimi schopnosťami a má nedostatok sebadôvery, Larch bude vhodným výberom esencie.

Pine

Pine je esenciou v prípadoch, kedy sme priam uväznení v smútku z minulosti a to najmä ak smútok sprevádzajú aj pocity viny. Minulosť nemôžeme zmeniť, nemôžeme sa obviňovať za to, čo nás v živote stretlo. Tento spôsob je kontraproduktívny. Čo však urobiť môžeme, je zmeniť náš postoj k minulosti. Zaryto sa držať minulosti spolu so seba obviňovaním  ju bohužiaľ už žiadnym spôsobom nezmení.

Ľudia, ktorí dúfajú, že dokážu prekonať nedokonalosť minulosti si často na svoj úkor stanovujú svoje ciele príliš dokonalé, až nereálne na splnenie. Nevedome sami seba stavajú do pozície, kde nie je možné uspieť. Sú to ľudia, ktorí často vinia sami seba za chyby iných a vždy sa ospravedlňujú aj keď skutočne nemusia, napríklad aj za zlé počasie. Esencia Pine pomáha budovať pozitívny postoj k udalostiam z minulosti. Využíva poznatky, zážitky a skúsenosti z minulosti, ako zdroj poučenia pre budúcnosť a ako cestu sebaodpustenia a sebalásky.

Viac informácií nájdete v kurze Bachovej terapie 

PODROBNÝ SYLABUS KURZUinformácie o kurze PRIHLÁSTE SA NA KURZ!

 

Referencie

Som rada, že som si vybrala práve vašu spoločnosť, veľmi ďakujem pani lektorke za jej komentáre, vždy napísala to, čo som práve v tej chvíli potrebovala vedieť a vždy som ich využila pri ďalších kvízoch alebo testoch. Prvý krát mám pocit, že som sa naučila cez internet niečo zmysluplné a že to malo hlavu aj pätu (som učiteľka, takže už som deformovaná :)). Po celú dobu som ani raz nezpochybnila svoje rozhodnutie pokračovať vo výučbe, to je vaša zásluha, lebo to bolo zaujímavé od začiatku do konca …. ďakujem pekne a prajem vám všetkým veľa radosti z vašej práce, veľa úspešných terapeutov, ktorý vďaka vám našli nový začiatok a tak našli svoju cestu.

Monika V.