Aromaterapia pre dušu

esenciálne oleje sú ako duša rastliny a vy ich môžete dýchať a uvoľňovať to, čo odísť musí Základný kurz
aromaterapia-pre-dusu_onlinekurz_1
Tlačiť

Lekcia 4 - príklad lekcie

Vitajte pri ďalšej lekcii. V predchádzajúcich lekciách sme vám ukázali a naučili ste sa, ako myšlienky a emócie pôsobia na naše fyzické telo, aké fyzické procesy sa odohrávajú, ak sa napĺňame negatívnymi a nízkymi vibráciami. Z fyziologického aspektu sa dnes presunieme do ďalšej úrovne a privítame prvých sedem esenciálnych olejov, ktoré budú efektívne hýbať a transformovať stagnujúcu energiu a v závere lekcie si ukážeme, aké formy inhalácie môžete okamžite využiť na zaradenie esenciálneho oleja do vášho života.

Predstavenie esenciálnych olejov

V predchádzajúcej lekcii sme sa oboznámili s privítacím rituálom a preto je práve dnes čas, aby sme prijali prvé esenciálne oleje. Je na vašom osobnom cítení, na vašej intuícii, ktorý olej si vyberiete, aby vám dodal potrebnú dávku lásky, môžete si vyberať tú vôňu, ktorá vás priťahuje v tento moment najviac. Nehľadajte v tom logiku, nehľadajte za vôňou terapeutické vlastnosti. To všetko nechajte bokom. Priložte si k srdcu presne ten olej, ktorý vás hneď osloví. A ak si neviete vybrať, alebo ich máte v zbierke niekoľko, v rámci kurzu Aromaterapie pre dušu si na pomoc zoberieme metaforické príbehy. 

Čo sú to metaforické príbehy?

Metafory nás sprevádzajú celý život. Metafory nás v mnohých podobách sprevádzajú čo pamäť siaha.  Príbehy a rozprávky  prechádzajú z generácie na generáciu. Metaforické príbehy sú hlboko zakorenené v našej výchove, sú obsahom nášho jazyka, sú súčasťou príbehov, rozprávok, našich snov, pohybov a sú súčasťou nášho života. Vo všetkých aspektoch definujeme našu realitu pomocou metafor a metaforických príbehov. Naše postoje následne formujú naše myšlienky, naše emócie a našu akciu.

Metaforické príbehy sú spôsobom osobného chápania, vyjadrenia a prežívania jednej veci pomocou druhej. Každý metaforický príbeh má schopnosť zasiahnuť podstatu našej negatívnej skúsenosti, ktorá potrebuje zmenu a liečenie. Metaforickým príbehom dokážeme vyjadriť viac než doslovným opisom. Našim cieľom je práca s emóciami, práca s myšlienkami, ktoré musíme rozhýbať, začíname jemným rytmom hýbať kyvadlom z jedného pólu polarity do druhého. Ak vieme emóciu hneď pomenovať, cítime ju, nie je to až taký problém. V tomto prípade poznáme miesto a príčinu blokovania energetického toku a môžeme s konkrétnou emóciou ďalej pracovať, uvoľňovať a transformovať. 

Avšak niekedy je nájdenie emočného bloku skutočne ťažké, vedome ho potláčame, pretože nám v minulosti spôsobil bolesť a naše vedomie nás chce chrániť. Je to náš samoobranný mechanizmus.  Naše skúsenosti s hlbokým emocionálnym podtextom sú často podvedomé a metaforický príbeh veľmi často poskytne klientovi presne tú informáciu, ktorú hľadá a potrebuje, aby sa oslobodila jeho duša od psychických a emočných blokov. Práca na úrovni podvedomia je často tým pravým riešením.

V metaforických príbehoch využívame symboliku, aké je to byť daným človekom, aké je to cítiť, ako daný človek. Metafory a symbolika nám umožňujú dať tvar tým aspektom života, ktoré sú najviac zahalené rúškom tajomstva. Každý metaforický príbeh, ktorý vám predstavíme v tejto lekcii a v ďalších lekciách kurzu, je terapiou na úrovni vášho podvedomia. Metaforické príbehy sú terapiou, ktorú nevie mozog logicky zhodnotiť,  avšak podvedome sa s príbehom dokážeme asociovať, ak je to to, čo nám v živote práve chýba.

Metaforické príbehy nemajú konkrétny a priamočiary význam a práve preto dochádza v mozgu k hľadaniu týchto významov a asociácií s konkrétnymi udalosťami vo vašom živote. Každý metaforický príbeh ukazuje smer  iba vtedy, keď je to pre vás potrebné. Vtedy, ak vás príbeh zasiahne, budete cítiť určitú telesnú senzáciu. Môžu to byť zimomriavky, stiahnutie, stuhnutie alebo akýkoľvek iný prejav, ktorý vám podá vaše telo. Čím silnejšia je vaša reakcia, tým je pravdepodobnejšie, že vo vás príbeh niečo spustil.

Krása metaforických príbehov tkvie v tom, že len vy sami im dáte svoj vlastný zmysel. Práve z tohto dôvodu na vás budú pôsobiť len tie príbehy, ktoré majú pre vás svoje posolstvo. Metaforické príbehy vždy rešpektujú vašu  individualitu a každý príbeh  disponuje všetkými zdrojmi, ktoré sú pre vás potrebné pre riešenie vášho problému.  Keď budete čítať jednotlivé príbehy, budete ich interpretovať svojim vlastným a jedinečným spôsobom, ktorý dáva zmysel iba vám. Je to vaša podvedomá myseľ, ktorá dá  príbehu určitý význam. Metaforické príbehy majú schopnosť  obísť  vedomú časť mysle a oslovujú naše podvedomie.

Keď nebudete len čítať, ale budete zároveň premýšľať o tom, čo pre vás každý metaforický príbeh skutočne znamená, môžete zistiť, že sa vám v hlave náhle objaví obraz alebo myšlienka pochádzajúca z vašej podvedomej mysle. Podvedomá myseľ je zdrojom skutočných a pravdivých nádejí. Čím viac sa naučíte rešpektovať, čo vám podvedomie hovorí, tým lepší prístup k tomuto silnému zdroju získate.  K podstatným a významným myšlienkovým zvratom dochádza  v dôsledku pôsobenia sily metaforických príbehov.

Metaforickými príbehmi spolu s esenciálnymi olejmi dosiahneme vyššiu úspešnosť vnútornej jednoty a plného zamerania na dosiahnutie nášho cieľa, nech je akýkoľvek.  Práve práca s podvedomím je zárukou, že riešenia prijímate za svoje vlastné a získate rýchle požadované výsledky. Metaforické príbehy obchádzajú akékoľvek vedomé bloky  alebo odpor vedomej mysle a prenikajú  priamo do jej podvedomej časti.  

Ako rýchlo pocítim výsledok?

Čím viac na váš niektorý z metaforických príbehov zapôsobí, tým väčšia paralela a tým väčšia súvislosť je medzi vašim životom, príbehom, esenciálnym olejom  a mozgovou asociáciou. Všetky metaforické príbehy majú silu pracovať na úrovni vášho podvedomia a ich efekt dokážete akcelerovať práve použitím konkrétneho esenciálneho oleja. Spojením určitej arómy a liečivého príbehu dochádza k transformácii negatívnych myšlienok a pocitov na podvedomej úrovni, ktoré sú v priebehu času prijaté našim vedomím, čo sa deje skutočne bez toho, aby ste si to všimli.  

Obdobie, kedy dôjde k zmene je veľmi individuálne. V prípade náhlej zmeny nálady alebo emócie, je získanie energetickej rovnováhy pomerne krátke, zvyčajne dochádza k pozitívnej zmene už po pár nádychoch. Pri dlhodobom prežívaní negatívnej emócie či nálady, alebo pri úprave emocionálnych blokov nášho podvedomia bude trvať trošku dlhší čas, kedy dôjde k náprave. Každý z nás je jedinečnou individualitou a práve preto nemôžeme výsledný efekt pôsobenia esenciálnych olejov generalizovať. Avšak, ak predsa chcete pravidlo, tak vás môžeme uistiť, že do troch týždňov zaznamenáte výsledok, ktorý sa prejaví a obvykle je viditeľný práve pre naše okolie, ktoré vás začne vnímať inak. Budete pre nich možno pokojnejší, šťastnejší, vyrovnanejší, sebavedomejší.

Esenciálne oleje
mäta, kadidlo, levanduľa, rozmarín, borovica, ylang ylang, geranium

Mäta: "Rieka"

2-1

Bola raz jedna skupina ľudí, ktorí budovali svoje mesto tak, aby bolo pre nich bezpečné útočisko. Stavajú neuveriteľne vysoké a ohromne silné múry a to až tak, že vnútri mesta zavládla tma a zima, pleseň a chlad. Ale to im nevadilo, chlad a tma boli bezpečnejšie než svet vonku. Mysleli si, že sú šťastní vo vnútri svojho mesta. Jedného dňa prišla búrka a rieky sa vyliali zo svojich korýt. Obyvatelia utiekli zo svojho nedobytného mesta. V snahe zachrániť sa pred ničivou silou vody preliezli mohutné, čierne múry svojho útočiska. Z blízkeho kopca pozorovali, ako sa ich mesto stáva čím ďalej menším, až sa im stratilo z dohľadu. V tú noc bol spln, mesačný svit bol jasný a vzduch bol presiaknutý najrozmanitejšími vôňami, tráva bola mäkká a poddajná. Vnímajúc a nasávajúc atmosféru noci, rozhliadli sa okolo seba a začali si čím ďalej, tým viac uvedomovať, že len rozbujnená rieka mohla zachrániť ich duše.

Latinský názov: Mentha piperita
Charakteristika: Presvedčivý, osviežujúci, dezinfekčný, ochladzujúci, rozptyľujúci, zavlažujúci.
Indikácia: Mäta je výborná pre ľudí, ktorí majú strach z chladu a tmy, uzatvárajú sa a smerujú do vnútra, vytvárajú si ochrannú bariéru pred najrozmanitejšími formami strachu a fóbií, ktoré vedia pomenovať. Mäta prináša energizujúcu sviežosť do celého systému, omladzuje a hydratuje. Umožňuje prijať nebezpečenstvo života, avšak bez negatívnych emócií a strachu.

Kadidlo: "Biely závoj"

2-2

Mladý muž stratil pri pôrode svojho prvorodeného syna milovanú manželku. Preplakal mnoho nocí, niekedy je zúrivý, niekedy sa bojí, niekedy má strach, že smrť môže prísť tak náhle a nečakane a nikto nepozná svoju hodinu. Zmocňoval sa ho strach o svojho syna, strach o jeho budúcnosť, cítil svoju bezmocnosť chrániť a ochraňovať tento nový život. Po niekoľkých dňoch beznádeje, strachu a zúfalstva je tak vyčerpaný, že upadá do spánku. Sníva a vo svojom sne vidí, ako opäť kľačí vedľa postele svojej ženy, drží ju za ruku pri jej poslednom výdychu. Ako posledný krát vydýchla a navždy zatvorila svoje oči, z jej nehybného tela, ako nádherné biele a čisté svetlo, vychádza biely anjel. Prichádza k nemu, zahŕňa ho svojou láskou a nehou, spieva mu o kráse a nekonečnosti mnohých životov, mnohých lások a nekonečných krás. Keď nasledovné ráno mladý muž otvorí svoje oči, jeho svet sa absolútne mení, je znovuzrodený.

Latinský názov: Boswellia carteri
Charakteristika: Radostný, zmyselný, ďalekosiahly, rýchly v akcii, pozývajúci, tajomný, znovuobnovujúci.
Indikácia: Kadidlo nás jemne postrkuje vpred, aby sme hľadali a vstúpili do tajomstva života, objavovali sme neobjavené a učili sa nepoznané. Umocňuje v nás čistú a úprimnú radosť a lásku. Kadidlo je jedným z prvých olejov pre tých, ktorí majú strach a znepokojujú sa o svojich najbližších, pre tých ktorí konštruujú tie najnegatívnejšie scenáre, v ktorých má svoje miesto smrť alebo iné významné životné prechody.

Levanduľa: „Majster“

2-3

Bola raz jedna dedina v krásnom údolí, kde všetci ľudia žili v šťastí a v miery. Avšak jedného dňa prišli do dediny tuláci a usadili sa tu. Nerešpektovali zásady obyvateľov dediny, začali ničiť sady, ničili polia a vinice. Nebrali ohľad na nikoho a nič. Zostávala po nich špina, krik, chaos a zmätok. Obyvatelia dediny mali strach, nevedeli čo robiť. Jedného dňa sa do dediny vrátil Majster, ktorý bol veľmi nahnevaný, čo sa stalo a ako spustošene vyzerá jeho rodná zem. Tasí meč, vysoko a nebojácne a ženie tulákov von a preč, široko a ďaleko za hranice malebnej dediny, ženie ich ešte ďalej tak, že sa už nikdy neodvážili vrátiť späť.

Latinský názov: Lavandula angustifolia
Charakteristika: Okamžite presvedčivý, nadčasový, nestarnúci, nekompromisný, podporný, nenecháva žiadny priestor pre pochybnosti.
Indikácia: Levanduľa je naozaj "priateľ ľudu". Esencia je veľký a ustavičný obranca, majster a tonikum pre všetky ročné obdobia a všetky negatívne pocity. Vplyv esencie je vždy jasný, užitočný a nekompromisne vyháňa všetko, čo nepatrí do dokonalosti šťastného života. Levanduľa je vhodná pre tých, ktorí majú svoje životy naplnené strachom, panikou a chaosom, najmä po prežití negatívnych udalostí, ktoré v nich zanechali tak silné pocity, ktoré ich ovládajú v prítomnosti.

Rozmarín: "Vtáčia pieseň"

2-4

Kúzelník leží v posteli svojej vysokej veže. Zdá sa, že spí, ale to len jeho telo leží nehybne. Jeho duša si požičala podobizeň vtáka, vtáka z čistého, jasného svetla a jagavých krídel. Vták je jeho poslom, ktorý letí na tmavé miesta, aby mohol z bezpečia zistiť, čo sa tam skrýva, aby poznal všetky aspekty života bez strachu, bez súdenia a predsudkov.

Latinský názov: Rosmarinus officinalis
Charakteristika: Infiltrujúci, pátrací, hľadanie odpovedí, zvedavosť, expanzia, povznášajúci, informatívny.
Indikácia: Rozmarín je vhodný v prípade, ak pociťujeme potrebu bezpečia ochranného plášťa, alebo ochranného kruhu okolo samého seba. Energizujúca vibračná sila esencie sa rozširuje do všetkých smerov a všetkých vrstiev a úrovní a to preto, aby priniesla odpovede, aby našla svetlo na miestach temnoty, dáva a prijíma informácie. Rozmarín je vhodný pre tých, ktorí žijú v strachu, v strachu z neznámeho a nepoznaného, sú preplnení nepríjemnými pocitmi, že sa niečo stane, avšak bez zjavného dôvodu, bez akejkoľvek príčiny.

Borovica – ihličie: "Múdrosť"

2-5

Bol raz jeden muž, ktorý vedel všetko, ale neurobil nič. Sám sa cítil veľmi silný a schopný. Jeho život bol bezpečný, vždy radil každému, či už o radu stál alebo nie. Jeho teoretické vedomosti o ………

Viac informácií nájdete v kurze Aromaterapia pre dušu. 

PODROBNÝ SYLABUS KURZU INFORMÁCIE O KURZE PRIHÁSIŤ SA NA KURZ!  

Referencie

Štúdium bolo pre mňa nesmierne zaujímavé, dozvedela som sa množstvo informácií, ktoré dúfam, že budem môcť použiť aj vo svojej praxi. Teším sa, že som naň narazila, vlastne náhodou, na internete. Ďakujem za túto príležitosť a Vaše spätné väzby.

Veronika M.