Fytoterapia

liečivé bylinky majú silu aktívne a bez slov liečiť, rekonštruovať a budovať vaše zdravie Základný kurz
fytoterapia-online-kurz
Tlačiť

Lekcia 4 - príklad lekcie

V štvrtej lekcii ešte zostaneme pri črevnom systéme, pretože práve táto časť nášho tela je najdôležitejšia v systéme eliminácie toxicity a odpadových produktov. U väčšiny ľudí sú však črevá najmenej aktívnym orgánom vôbec. Úlohou tenkého čreva je asimilovať a absorbovať živiny z potravy a úlohou hrubého čreva je vstrebať vodu a odpadovú tráveninu vylúčiť z tela von. Pravidelné vyprázdňovanie hrubého čreva je presne to, čo tvorí zdravé telo a zdravého ducha. Akumulácia odpadového produktu, ktorý je dehydratovaný, prilepený na črevné steny musí byť bezpodmienečne vylúčený a to v plnom rozsahu. Až 90% všetkých symptómov, všetkých chorôb je spôsobených nefunkčnosťou pravidelnej vyprázdňovacej funkcie črevného traktu.

large_intes21

Neaktívna eliminačná schopnosť sa priamo podieľa na rozšírení toxického materiálu do krvného a lymfatického obehu a tieto toxíny sú krvou a lymfou vedené do celého ľudského tela. Toxicita v krvnom a lymfatickom obehu z dôvodu neaktívneho čreva postihuje každý orgán, každé tkanivo a najviac tie, ktoré sú predispozične znevýhodnené. Toxicita v hrubom čreve je jednou z primárnych príčin všetkých ochorení. Orgány, ktoré sú najviac postihnuté nefunkčnosťou hrubého čreva sú priedušky, pľúca, lymfatický systém, pečeň, pokožka a obličky. Tieto orgány sú zahltené toxicitou vnútorného prostredia, čo má vplyv na zníženie ich primárnych činností. A práve preto si v tejto časti lekcie ukážeme, čo môžeme urobiť pre posledný článok nášho tráviaceho traktu, ako zlepšiť črevnú peristaltiku a čo je nevyhnutné pre obnovu a udržanie čistoty hrubého čreva.

Črevná toxicita

Musíme sa zodpovedne postaviť k starostlivosti o naše telo nielen z vonka, ale najmä z vnútra. Vnútorná toxicita je prekážkou v činnosti všetkých orgánov nášho tela a znemožňuje jednotlivým orgánom vykonávať svoje funkcie jednoducho a efektívne. Ak máme čisto v našom telesnom dome, máme domácnosť plnú energie a čistého ducha. Práve vtedy je náš život to najkrajšie miesto, to potvrdí každý. V nečistom tele máme nečisté myšlienky. Naše telo je chrámom našej duše.

Predstavte si, že cestujete preplneným autobusom alebo čakáte v dlhom rade. Práve vtedy môžete cítiť pach, pot a tieto indície vám môžu povedať veľa o poriadku telesného chrámu duše jednotlivca. Silný zápach po použití alkoholických nápojov je jednoznačný. Avšak čo nastane, ak človek trpí zápchou, t.j. dlhodobou stagnáciou toxicity vo vnútornom systéme, ktorá sa vstrebáva cez tenké steny hrubého čreva späť do krvného a lymfatického obehu a koluje ďalej, celým našim telom. Zápach je tým indikátorom. Prečo používame deodoranty, prečo používame žuvačky, prečo používame parfumy. Potrebujeme zakryť a prekryť to, čo nám nevonia.

Tak sa poďme pozrieť na príčinu telesného pachu. Predstavte si, že prídete večer z práce domov, otvoríte dvere a zacítite nepríjemný pach. Jednou z možností je kúpiť deodorant a celý byt vystriekať. Áno, odstránime symptóm, ale príčinu neriešime. Múdrejším spôsobom je pracovať a hľadať príčinu, ktorou môže byť napríklad nevysypaný odpadkový kôš. Rovnako môžeme postupovať aj pri našom tele. Aj v rámci nášho telesného systému môžeme nájsť množstvo príčin. Najčastejšie cítime nepríjemný zápach spod prahu vchodových dverí. V rámci nášho tela sú tou vstupnou bránou naše ústa, akonáhle sa otvoria. Určite ste sa už stretli s tým, že ste niekomu hovorili „Och, tvoj dych je hrozný“. Avšak my ľudia dnešnej doby máme tendenciu pracovať skôr na efekte a môžeme siahnuť po žuvačke, používame ústne spreje, ústne vody, množstvo mentolu, aby sme prekryli to, čo nám vychádza z úst. Ak vám niekto povie, nechceš sa ísť osprchovať? Opäť, pracujeme na efekte, nie na príčine. Výsledkom je trvalo nepríjemný pach potu a pach z úst.

Je pravdepodobné, že viac chorôb, starnutie, kriminalita a depresia pramenia zo zápchy a následných telesných disfunkcií. Zápcha ako taká nie je chorobou, ale priamo spôsobuje všetky symptómy, ktoré môžeme pociťovať v iných častiach tela. Prevencia je úplne jednoduchá = neignorujme zápchu.

Neignorujme zápchu

Čo je to zápcha? Je zápcha definovaná? Poznáme niekoľko mýtov, ktoré k zápche prispievajú a s najväčšou pravdepodobnosťou sú práve mýty zodpovedné za nesprávne informácie a naše nevedomé správanie sa k nášmu kráľovskému eliminačnému orgánu.

Mýtus č. 1: O stolici sa nerozpráva

Stolica nepatrí medzi príjemné spoločenské konverzácie, dokonca by sa dalo hovoriť, že je nevhodné vyťahovať práve túto tému. Stolica je tabu, nehovoríme o zápche a to i napriek tomu, že nám spôsobuje utrpenie. Odolávame a potláčame nutkanie na defekáciu, nemáme dostatok verejných toaliet a ak sú, tak potom v dezolátnom stave. Ak pociťujeme nutkanie na stolicu, potom ju radšej zadržíme, lebo predstava využiť prvú toaletu, ktorá je k dispozícii môže byť pre nás nočná mora. Avšak pravdou je, že čím dlhšie je toxický materiál v tele, tým väčšia pravdepodobnosť rozšírenia toxicity do krvného a lymfatického obehu existuje. Výsledkom je autointoxikácia, ktorá stojí za všetkými chronickými ochoreniami.

Mýtus č. 2: Stolica má mať svoju formu

Správne a dobre formovaná stolica je indikátorom zápchy. Jedná sa o dehydratovaný a natlačený odpadový produkt trávenia a musí byť samozrejme dobre formovaný, inak by sa nezmestil do kolónu, ak predpokladáme, že tento odpad držíme v tele niekedy viac ako 50 hodín. Vegetariáni, ktorí konzumujú surovú stravu s vysokým podielom ovocia a zeleniny majú veľkú a neforemnú stolicu.

Mýtus č. 3: Vylučovanie stolice každý druhý deň je normálne

Ďalší mýtus je, že vylučovanie stolice každý druhý alebo tretí deň je normálne. Tento mýtus prispel k tomu, že takmer všetci trpíme zápchou a ani o tom v podstate netušíme. Zápcha znamená autointoxikáciu. Zápcha spôsobuje zníženú obranyschopnosť organizmu, podpisuje sa pod mnoho degeneratívnych a chronických procesov. Zápcha zvyšuje záťaž práce ostatných eliminačných kanálov – obličky, pľúca, pokožka, lymfatický systém. Tieto orgány a systémy sa stávajú hyperaktívnymi, preplnenými a nakoniec preťaženými a celkovo využitými. Bunkový metabolizmus sa spomaľuje, nedokáže sa obnovovať rast nových buniek a schopnosť eliminácie začína byť kompromisom. Bunky namiesto toho, aby boli živé a vibračné, stávajú na neaktívne a nečinné. Výsledok je znižovanie funkcií, fyzická slabosť orgánov, tkanív a systémov spolu so sprevádzajúcimi psychickými disfunkciami.

Mýtus č. 4: Vylučovanie stolice každý deň je normálne

Ďalší mýtus je, že stolica každý deň je normálna a efektívna frekvencia pre ľudský organizmus. Avšak ani toto univerzálne akceptovateľné pravidlo opäť nie je pravdou. Stolica jedenkrát denne je indikáciou zápchy. Musíme sa zastaviť a spomenúť si na celý proces trávenia, na akciu peristaltiky v črevách, ktoré posúvajú zvyšky potravy celou poslednou časťou tráviaceho systému. Proces trávenia trvá v priemere od 12 – 24 hodín. Potrava sa drží v žalúdku 2 – 4 hodiny, v tenkom čreve 1 – 5 hodín. Posledné fázy trávenia a zhutňovania odpadu v hrubom čreve môže trvať až 12 hodín. Normálne je, ak je prijatá potrava spracovaná, absorbovaná, asimilovaná a vylúčená do 18 hodín od jej prijatia.

Tento tranzitný čas trávenia potravy je kratší, ak konzumujeme potravu bohatú na vlákninu, surové ovocie a zeleninu, máme dostatočný pohyb na vzduchu, slnku, máme dostatok vody a cvičenia. Na druhej strane, ľudia, ktorí trávia svoje dni najmä v interiéry, nejedia stravu bohatú na vlákninu, jedlo je pripravené procesom varenia, potom sa tranzitný čas začína predlžovať. Viac než čokoľvek iné, záleží práve na tomto extra čase, kedy zvyšky potravy zostávajú v hrubom čreve, formuje sa toxická substancia, mení sa štruktúra črevnej flóry a výsledok je črevná toxémia a autointoxikácia. Niektorí ľudia majú len jednu stolicu za týždeň, iní majú dve stolice za týždeň. Predpokladajme, že jeme tri hlavné jedlá denne a máme stolicu len raz za 5 dní = obsah nášho hrubého čreva tvoria toxické pozostatky až 14 jedál.

Nezdravá strava, nezdravý životný štýl a potláčanie či zadržiavanie stolice sú tri hlavné kontribučné faktory, ktoré prispievajú k poruchám eliminačnej funkcie hrubého čreva. Nesprávne funkcie hrubého čreva vyústia do črevnej toxémie. Keď je črevný trakt nedobrovoľným príjemcom nezdravej výživy alebo ak nie je stolica pravidelná, normálna črevná flóra je nahradená nebezpečnými baktériami a výsledkom je črevná toxémia.

Autointoxikácia

Autointoxikácia je výsledkom črevnej toxicity. Jednoducho povedané, k autointoxikácii dochádza vtedy, ak telo absorbuje príliš veľa vlastného toxického odpadu. Autointoxikácia je výsledok nerovnováhy výživy a eliminačných schopností. Ak dôjde k spojeniu oboch negatívnych faktorov, konečným produktom sú symptómy najrôznejšieho druhu a v rôznych častiach tela. Hrubé črevo má minimum receptorov bolesti, preto nehľadáme príčinu tam.  Predpokladá sa, že až 90% všetkých ochorení je spôsobených práve nečistotou hrubého čreva.

Zápcha a infekčné procesy sú vždy spájané so stagnáciou obsahu hrubého čreva.  Vieme, že hrubé črevo je domovom priateľských a nepriateľských baktérií. Priateľské baktérie udržujú črevo čisté a kontrolujú počet baktérií nepriateľských. Táto symbióza minimalizuje riziko fermentácie v čreve. Ak by bola naša črevná flóra v rovnováhe, mali by sme mať približne 85% priateľských baktérií, kam patrí hlavne baktéria lactobacillus a zvyšok nepriateľských, kam patrí najmä bacillus coli. Väčšinou je to však opačne a postupným hustením a stagnáciou masy, veľké množstvo mikroorganizmov penetruje črevné steny a spôsobuje infekčné procesy. Tieto a iné oveľa viac nebezpečné mikroorganizmy sú živené stagnujúcim a dehydratovaným materiálom a výsledkom je podráždenie a zápal slizníc a prvým v rade ohrozených je najmä apendix. Tým, ako rastie toxicita v črevnom systéme, krvný obeh a lymfatický systém absorbujú veľké množstvo mikroorganizmov a škodlivých látok, viac ako je možné zlikvidovať detoxikačnou činnosťou pečene. Krvný obeh je presýtený toxicitou a kontaminovaná krv je vedená ku každej bunke nášho tela, dráždi bunky tkanív obličiek, kde sú toxíny a jedy eliminované. Povrch membrány močového mechúra je podráždený kontaktom s toxickým materiálom. Chronické a degeneratívne ochorenia sú len prirodzeným pokračovaním.

Západná medicína odmieta názor, že toxicita je vstrebávaná cez steny čriev a vylučovanie stolice každý druhý alebo tretí deň je úplne normálne. Oba názory nie sú pravdivé. Zápcha je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k zvýšeniu toxicity v krvnom a lymfatickom obehu. Zvyšky potravy musia byť vylúčené do 18 hodín od jej prijatia a čím dlhšie je odpadový produkt držaný v našom tele, tým toxickejším, hnilobnejším a páchnucim sa stáva. Ak je črevný tonus dobrý, stolica je vylučovaná po každom jedle.

Mnoho odborníkov, vrátane John Kellog, Denis Burkitt, alebo Sir Arbuthnot Lane v rámci klinických štúdií potvrdili, že 90% všetkých chorôb civilizácie je spôsobených nedostatočnou funkciou hrubého čreva. Dokázaný je vzťah medzi hrubým črevom a ochoreniami. Nepochybne všetky zdravotné symptómy ako zápal apendixu, zápal mandlí, pečene, žlčníkové infekcie, disfunkcie srdca a krvného obehu, dutiny, artritída a reumatizmus atď. majú pôvod v spomalenej eliminačnej činnosti hrubého čreva.

Degeneratívne kondície hrubého čreva sú jedným z najfrekventovanejších symptómov, zvyšuje sa frekvencia ich výskytu a ich intenzita. Na začiatku 20. storočia neexistovala divertikulitída. Napríklad v kmeňoch Afriky dodnes neexistuje. Rakovina hrubého čreva si zoberie ročne niekoľko tisíc obetí. Máme armádu špecialistov na hrubé črevo v podobe laxatív, gastroenterológov, chirurgických zákrokov. Zápcha je prijatá ako súčasť životného štýlu. Laxatíva sú jedným z najpredávanejších liekov. Avšak musíme si uvedomiť, že laxatíva nenahradia zdravý črevný tonus, nenahradia zdravú výživu a nenahradia ani nedostatok pohybu. Všetci chorí majú problémy s elimináciou stolice, všetci chorí sú unavení, bez energie a zahltení toxicitou. Neexistuje efektívnejšia metóda prevencie ako práve cez manažment starostlivosti o hrubé črevo.

Zdroj problémov každého druhu je v nesprávnych stravovacích návykoch, ktoré sú výsledkom toho, ako získavame a vyrábame naše jedlo. Nech je jedlo vašou medicínou, hovorí Hippokrates. Môže byť jedlo dnešnej doby medicínou? Kvalita jedla je posudzovaná podľa ziskov, na kvantitu, avšak na úkor kvality. To, čo zaujíma obchodníka je dlhá doba spotreby, preto je potrebné pridávať umelé konzervanty a my všetci sme len otrokmi deštruktívneho a devitamínovaného chemického procesu potravinovo-chemického priemyslu. Výsledkom je jedlo, ktoré nie je medicínou pre naše telo. Výsledkom je ďalšie a ďalšie zahltenie nášho systému toxicitou, k tomu pridáme nedostatočné funkcie eliminácie hrubého čreva a autointoxikácia je konečným výsledkom.

S potravinovým kolosom zrejme nedokážeme toho veľa spraviť. Avšak čo spraviť môžeme, je umožniť nášmu telu, aby vylúčilo prostredníctvom stolice toxicitu, ktorá je prijatá, aby nedošlo k zbytočnej re-absorpcii toxínov cez steny hrubého čreva do krvného a lymfatického obehu a chráňme všetky naše bunky, všetky naše geneticky oslabené miesta od možnej autointoxikácie.

To, aké sú naše slabé miesta, to s akými genetickými predispozíciami sme prišli na tento svet nemôžeme zmeniť, avšak čo urobiť môžeme, je prevencia. Našou hlavnou úlohou nie je čakať na to, kedy začnú naše slabé orgány znižovať svoje funkcie, nečakajme, kým budú následky našich činov chronické a chirurg odstráni to, čo je nefunkčné. Neberme automaticky civilizačné ochorenia ako súčasť života. Práve naopak, sme tu preto, aby sme sa venovali prevencii. A nejedná sa len o nás, jedná sa o dedičné predispozície, ktoré odovzdávame našim potomkom. To, v akom stave sa nachádzajú naše orgány a tkanivá bude mať vplyv na zdravotný stav našich potomkov a to až do štvrtej generácie. Naše deti a ich deti budú niesť kríž nášho zaobchádzania so svojim zdravím. Preto nedajme šancu toxínom, nedajme šancu baktériám, ktoré nedokážu žiť v zdravom tele a budujme už teraz silnú generáciu nového veku.

Korektúry

Našim cieľom je očistiť hrubé črevo, ktoré drží v sebe odpadový materiál dlhšie, než si môžete teraz predstaviť. Ak očistíme hrubé črevo a uvoľníme starý odpad, plyn, bolesť, potom sa autointoxikácia stáva minulosťou. Našim cieľom je upraviť tonus črevnej peristaltiky a dobrý tonus získame a udržíme správnou diétou a pravidelným aktívnym pohybom.

Počas očisty hrubého čreva budete uvoľňovať viac akumulovaného odpadu. Nebuďte prekvapení, ak zjete menej a vaša stolica bude masívna. Za celú dobu vášho doterajšieho života ste toho vložili do ústnej dutiny už zaiste mnoho. Hlienovitá substancia, zvyšky jedla a odpadové produkty sa lepia na črevné steny, ako keď si predstavíte lepenie tapety. Vrstva na vrstve dehydratovaného odpadu nesprávnych stravovacích návykov. Steny čreva sa postupne pokrývajú vrstveným materiálom a nakoniec z hrubého čreva zostáva len úzky kanál, ktorým sa stolica posúva. Črevné steny strácajú svoju elasticitu a vznikajú nám rôzne črevné anomálie.

Stvrdnuté vrstvy stolice sú ako letokruhy stromu, ktoré sa vrstvia a pribúdajú v závislosti na pokračovaní našich stravovacích návykov a type konzumovaných potravín. Ak má niekto opakujúce sa symptómy v rôznych častiach tela, na ktoré neexistuje príčina, má páchnuci pot alebo sa z úst šíri nie veľmi príjemná aróma - jednoducho toto je ten hlas nášho tela – očisti hrubé črevo.

Pri čistení hrubého čreva musíme ísť reverzným procesom. Musíme dehydratovaný odpad rozmočiť, aby mohol byť vylúčený. Môžete si to predstaviť tak, že veľmi radi maľujete napríklad temperovými farbami. Maľujete jeden deň a paletu neumyjete. Farba zaschne. Maľujete druhý deň, používate tú istú paletu a na stvrdnuté a zaschnuté farby zo včera, vytlačíte nové. Opakujete tento rituál niekoľko dní a jedného dňa vás napadne, že by ste tú paletu mohli aj vyčistiť. Čo urobíte, namočíte paletu do vody. Presne to isté urobíme aj v prípade črevného systému. Musíme zmäkčiť to, čo sa na črevné steny lepilo niekoľko rokov.

Bylinné toniká

V praxi môžete nájsť množstvo receptúr, množstvo doporučených kombinácií alebo si jednoducho môžete vyskladať tú vašu kombináciu pre čistenie hrubého čreva. Pre inšpiráciu uvádzame príklad tonika pre očistu tráviaceho traktu. Uvedené diely neznamenajú počet gramov, každý diel ingrediencie má inú gramáž. Všetky ingrediencie rozmixujeme na prášok a plníme nimi želatínové kapsle. Dávkovanie je v závislosti od telesnej konštitúcie, vo väčšine prípadov začíname s dvoma kapsulami veľkosti 00 trikrát denne. Všetky použité rastliny nie sú jedovaté, tieto rastliny sú potravou a nie nepriateľom. Táto receptúra je tonikum pre celý tráviaci trakt. Všimnite si, že jednotlivé rastliny nie sú len laxatívami. Nedoporučujeme laxatíva, ktoré si kúpite v obchode alebo len čisto herbálne laxatíva. Laxatíva môžu byť návykové a to i tie herbálne. Našim cieľom je používať tie bylinky, tie rastliny, ktoré prebudovávajú črevo, obnovujú črevnú flóru, aktivujú črevnú peristaltiku a čistia črevné steny, aby sa stala asimilácia potravy aktívnym procesom a nielen prechádzala gastročrevným systémom. Rovnako postupujte aj vy pri zostavovaní vašich vlastných zmesí.

1 diel kajenské korenie
1 diel krušina
1 diel zázvor
1 diel list maliny
1 diel fenikel
1 diel kassia
1 diel sladké drievko
1 diel ibištek

Kajenské korenie (Capsicum annum)

Najznámejšie a zároveň najčastejšie využitie kajenského korenia je v rámci kardiovaskulárneho systému. Kajenské korenie je rastlinou, ktorá je dôležitým elementom bunkovej štruktúry tepien, žíl a kapilár, zachováva ich elasticitu a upravuje krvný tlak. Ak sú cievy zanesené hlienom, nadbytkom tukov a iných nepriepustných látok, ktoré stagnujú v cievnom systéme, krv nemôže voľne a prirodzene cirkulovať a výsledkom je vysoký krvný tlak. Kajenské korenie má vynikajúcu schopnosť čistiť krvný obeh od nežiaducich látok, upraviť krvný tlak a priaznivo ovplyvňovať činnosť srdca. Krv cirkuluje celým našim telom a kajenské korenie v zmesi bude vykonávať svoje samočistiace funkcie v každej jeho časti. Kajenské korenie patrí medzi stimulanty krvného obehu, je tonikum pre funkcie srdca a malo by tvoriť súčasť prevencie pred srdcovo-cievnymi chorobami. Kajenské korenie je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu E, ktorý je dôležitý pre celý kardiovaskulárny systém.

Ďalším veľmi bežným použitím kajenského korenia je gastročrevný systém, je účinným prostriedkom pri tráviacich ťažkostiach. Obnovuje a revitalizuje tkanivá žalúdka, stimuluje črevnú peristaltiku, asistuje v asimilácii a absorpcii nutrícií z prijatej potravy a veľmi účinne pomáha pri eliminácii odpadu.

Kajenské korenie je využívané aj vďaka diaforetickým vlastnostiam, stimuluje potenie, uvoľňuje a stimuluje eliminačnú činnosť pokožky a to najmä ak ho skombinujeme s inými diaforetikami. Určite využijete kajenské korenie pri nachladnutí, celkovej slabosti, horúčke, pri zahlienení, či ako podporu vypotenia.

Ďalšou alternatívou využitia kajenského korenia je jeho schopnosť zastaviť krvácanie. Oceníte ho v kuchyni s ostrými nožmi, stačí nasypať na otvorenú reznú ranu a kým narátate do desať, krvácanie je zastavené. Je výborným antiseptikom, takže je účinnou prevenciou infekcií. Interne je používané v prípade krvácania vnútorných orgánov. Stačí lyžička kajenského korenia do pohára s teplou vodou. Kajenské korenie patrí medzi emenagogá a preto je vhodné pri nepravidelnej menštruácii.

Celkovo ho možno považovať za stimulant bez vedľajších účinkov, zvyšuje pocit vitality, aktivity a energie. Je výborným antiseptikom v prípade infekcií dýchacieho systému či rán. Veľmi efektívne eliminuje hlienové kondície, je expektorans a ak ho zmiešame so zázvorom, krásne prečistí dýchacie cesty a okamžite uvoľňuje dutiny. Ak pridáte do svojich zmesí kajenské korenie, máte zaručený akcelerátor účinnosti jednotlivých látok rastlín, ktoré sú krvným obehom vedené ku každej bunke nášho tela.

Pôsobí ako spazmolytikum, uvoľňuje kŕče a bolesť celého nášho telesného systému. Redukuje zápaly, zastavuje krvácanie. Čistí systém od alkoholizmu a redukuje nepríjemný pocit po opici. Kajenské korenie je bohaté na vitamín C, A, B, G a je vynikajúci zdroj vitamínu E.

Krušina 

Kôra krušiny je v malých dávkach výborným laxatívom, stimuluje svaly kolónu, zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav, pečene a pankreasu a jej činnosť oceníte pri zápche alebo zanesení hrubého čreva. Terapeutické vlastnosti: laxans, metabolikum, cholekinetikum. 

Zázvor

Táto rastlina je výborná pri plynatosti. Plynatosť je častým sprievodným javom, ktorý je súčasťou procesu detoxikácie hrubého čreva. Začína sa stimulovať tvorba a sekrécia žlče, ktorá je premiešaná so starým dehydratovaným odpadom v črevnom systéme a práve tieto nové kondície môžu viesť k zvýšeniu plynatosti. Zároveň uvoľňuje kŕče a bolesti tráviaceho traktu. Terapeutické vlastnosti: karminatívum, stomachikum, cholagogum, aperitívum, tonikum tráviaceho systému. 

Viac informácií nájdete v kurze Fytoterapie

PODROBNÝ SYLABUS KURZU informácie o kurze PRIHLÁSTE SA NA KURZ! 


Referencie

Váš kurz fytoterapie ma tak zobral,že sa chcem hnať dopredu veľkým elánom.som veľmi nadšená z toho,aký dobrý tím ste.a to teraz myslím úprimne a vážne.som veľmi vďačná pánu Bohu,že som si vás našla.nikdy by som nepomyslela,že vaše učenie bude také plnohodnotné,podrobné,ale aj náročné.ja vám zo srdca ďakujem,že som sa mohla naučiť to,čo ste mi poskytli.aj keď ešte mám hlavu ako balón a pletiem všetko,ale dúfam,že to bude v poriadku,aj keď mi to vyjde,alebo nevyjde pri záverečnom teste. Ď A K U J E M ,veľmi pekne.

Anna M.