Fytoterapia II – hormonálny systém

 liečivé bylinky využijete nielen v čase choroby, ale na kontrolu a reguláciu telesných procesov II. stupeň kurzu
fytoterapia2_onlinekurz_1

Fytoterapia II - hormonálny systém

Prečo fytoterapia II. so zameraním na hormonálny systém?  

Kurz fytoterapia II. stupňa je určený všetkým úspešným absolventom nášho základného kurzu fytoterapie. V základnom kurze ste získali informácie o základoch anatómie a fyziológie, vrátane vzájomných súvislostí orgánov a žliaz. Terapiu sme viedli od základných orgánov eliminácie a detoxikácie, ktoré zabezpečia čistú rieku nášho života (krvný a lymfatický systém). Bez optimálnej činnosti orgánov eliminácie a detoxikácie nemá efekt pracovať na zdravotných ťažkostiach, ktoré sú vždy dôsledkom zvýšenej toxicity organizmu. 

V kurze fytoterapia II. stupňa sa budeme venovať hormónom, ktoré ovládajú činnosť celého nášho organizmu od spánku, metabolizmu, telesnej teploty, reprodukcie, rastu, starnutia a celej plejády emócií.  Je viac než jasné, že len na základe správnych znalostí fyziológie nášho tela dokážeme viesť terapiu cielene a konštruktívne. Bez toho nebude naša práca nikdy efektívnou. A ak poznáme vzájomné súvislosti, je už jednoduché vyskladať kombináciu bylín, ktoré budú stáť na pevných základoch terapeutických vlastností  a v prospech každého jedného individuálneho klienta.

Endokrinné žľazy sú sekréciou svojich hormónov navzájom závislé. Nadobličky sú obvykle prvé v poradí, kde dôjde k disfunkciám celého endokrinného systému. Nadobličky sú sekréciou kortizolu hlavným anti-stresovým agentom. Avšak nejedná sa len o stres, ktorý je typický pre život v 21. storočí, ale stresom pre naše telo je napríklad dehydratácia, zvýšená toxicita krvného a lymfatického obehu a často podceňované asymptomatické infekcie. Všetky tieto faktory zvyšujú nároky na prácu nadobličiek a dodávky kortizolu.  Únava aj po dobrom nočnom spánku je jedným z prvých signálov, ktorými nadobličky dávajú na známosť prekročenie svojich možností. Obvykle túto situáciu dokážeme kompenzovať napríklad príjmom kávy a nadobličky sú opäť vystavené práci nad čas.  S vyššou sekréciou kortizolu stúpa aj hladina krvného cukru. Druhý na rad prichádza pankreas a zvyšuje sa produkcia inzulínu a to každým ďalším zvýšením hladiny krvného cukru. Ak je táto situácia dlhodobá, krvná hladina sa stáva nestabilná. Znížená alebo nestabilná hladina krvnej glukózy nás opäť robí unaveným, môže obmedziť naše mentálne funkcie a tak si pomôžeme porciou sacharidov, sladeným nápojom alebo keksíkom.

A kruh pokračuje. Po pankrease prichádza na rad štítna žľaza. Pomalosť myslenia, únava,  pocity chladu, priberanie na váhe sú predominantnými symptómami, ktoré nás vedú k lekárovi.  Obvykle sú naše symptómy zahrnuté pod diagnózu hypotyreózy a odchádzame s medikáciou. Avšak i napriek užívaniu liekov, ktoré by mali náš metabolizmus zvýšiť, pocity únavy a vyčerpania spolu s dysglikémiou stále pociťuje približne 70% klientov. Spolu s hypotyreózou sa kruh rozširuje o problémy s estrogénovou dominanciou, ktorá postihuje reprodukčný systém.  Prichádzajú symptómy ako napríklad PMS, endometrióza, hrčky v prsníkoch, nepravidelná menštruácia. Hormonálna substitučná terapia môže na istý čas uľaviť od symptómov,  avšak ak terapiu nebudeme viesť od začiatku reťazca, aj medikácia môže zlyhať. Nakoniec sa pridá epifýza s nedostatkom melatonínu, ktorý prehlbuje efekt starnutia a podpisuje sa pod insomniu, autonómny nervový systém a hypotalamus.

  
 

Referencie

Veeľmi veľa som sa naučila, preto som vďačná, nesmierne vďačná. Kurz je spracovaný perfektne, zrozumiteľnou rečou, pre tých čo ukončili prvý stupeň fytoterapie nebude žiaden problém. Som rada, že som sa na to dala, aj keď mám obmedzeného množstvo času, pretože mi dal veľa, veľa vedomostí, ktoré určite využijem nielen v svoj prospech, ale určite aj iných. Ďakujem

Valéria P.