Fytoterapia II – hormonálny systém

 liečivé bylinky využijete nielen v čase choroby, ale na kontrolu a reguláciu telesných procesov II. stupeň kurzu
fytoterapia2_onlinekurz_1
Tlačiť

Lekcia 9 - príklad lekcie

Cieľ lekcie: ženský reprodukčný systém; hormonálna sekrécia a hormonálna regulácia; estrogén a progesterón; dôsledky dominancie estrogénov; cysty, endometrióza; menopauza; návrh terapeutickej intervencie

 

V posledných desaťročiach vzrastajú ochorenia vzťahujúce sa k ženskému reprodukčnému systému. Pred sto rokmi, bežná žena začínala menštruovať vo veku 16 rokov, tehotenstvo bolo podstatne skôr a častejšie, viac času venovala dojčeniu.  V súčasnosti sa hranica puberty znižuje na vek 10 - 12  rokov, endometrióza postihuje 10% žien pred menopauzou, PMS vzrastá a postihuje takmer 30% žien, fibroidy maternice sa vyskytujú  u 25%  žien vo veku od 35 -50 rokov.  Byť ženou 21. storočia je skutočne výzvou.

vaje%C4%8D%20full 

Ženské pohlavné žľazy, vaječníky, sú uložené v oblasti podbruška. Od puberty v nich  dozrievajú a uvoľňujú sa vajíčka, ženské pohlavné bunky. K uvoľneniu jedného z nich dochádza zhruba raz za mesiac v rámci menštruačného cyklu. Zrelé vajíčko prechádza vajíčkovodom do maternice, svalového vaku, v ktorom sa z neho vyvinie najskôr zárodok a potom plod.  Sliznica maternice, endometrium, predstavuje hrubú poprehýbanú vnútornú výstelku, ktorá je bohatá na žľazy a krvné cievy.  Okrem dozrievania a uvoľňovania vajíčok sa vo vaječníkoch  tvorí ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý zabezpečuje vývin ženských pohlavných znakov a progesterón, ktorý pripravuje telo ženy na možné otehotnenie.

Ženské pohlavné hormóny sú prísne regulované mechanizmom hypotalamus – hypofýza.  Biologické hodiny riadiace ženský cyklus majú charakter rytmického vyplavovania gonadotropín uvoľnujúceho hormónu (GnRH) z hypotalamu. GnRH  stimuluje uvoľňovanie luteinizačného hormónu (LH) a folikulostimulačného hormónu (FSH) v prednom laloku hypofýzy.  Folikulostimulačný hormón stimuluje rast folikulov vo vaječníku.  V jednom folikule dozreje jedno vajíčko.  Luteinizačný hormón spôsobuje prasknutie zrelého folikulu a uvoľnenie vajíčka. Ak zrelé vajíčko opustí folikul, vznikne žlté teliesko, ktoré je primárnym miestom produkcie progesterónu. Tento proces nazývame ovuláciou. Ženské pohlavné hormóny sa nazývajú estrogén a progesterón.

hl9-1

1. Estrogén

Estrogén je primárne produkovaný vo vaječníkoch, reguluje menštruačný cyklus, je zodpovedný za rast a rozvoj sekundárnych ženských charakteristík počas puberty, vrátane rastu a rozvoja prsných žliaz a telesného ochlpenia. Estrogén má vplyv na všetky ženské sexuálne orgány, vrátane vaječníkov, maternice, vajcovodov, vagíny a pŕs. Ako základné pravidlo, estrogén zabezpečuje rast buniek, vrátane rastu tkaniva maternice počas prvej fázy menštruačného cyklu  a dozrievanie folikulov vo vaječníkoch. Estrogén je rastovým hormónom ženského reprodukčného systému.  A keďže je všetko vo veľkom množstve negatívne, preto má naše telo ďalší mechanizmus, ktorým vyvažuje prebytok estrogénov. Tým protipólom je progesterón.

2. Progesterón

Progesterón  je hormónom gestácie, t.j. tehotenstva. Je nutný pre rast plodu.  Bez dostatočného množstva progesterónu, tehotenstvo nebude úspešným. Zároveň vyvažuje rastúci efekt estrogénov. Tvorba a sekrécia progesterónu je primárne vo vaječníkoch, tesne pred ovuláciou a rapídne sa zvyšuje po ovulácii. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, sekrécia progesterónu sa zníži a dôjde k menštruácii. Ak dôjde k oplodneniu vajíčka, progesterón je naďalej sekrétovaný počas celej doby tehotenstva z placenty, čím pôsobí prevenčne voči spontánnym potratom.

Estrogén a progesterón sú antagonistami. Napríklad, estrogén stimuluje rast cýst v oblasti pŕs a progesterón inhibituje ich rast. Estrogén zvyšuje zadržiavanie vody a soli organizmom, kým progesterón je naturálnym diuretikom. Zvýšené hladiny estrogénov sú asociované s rakovinou pŕs a endometria, kým progesterón má protirakovinový efekt.  Štúdie potvrdili, že ak mali ženy pred menopauzou už znížené hladiny progesterónu, riziko rakoviny pŕs sa zvýšilo približne o 5,4 krát.  Nie je tu však dôvod na paniku a rýchle znižovanie estrogénov a zvyšovanie progesterónu. Oba hormóny si môžeme predstaviť ako misky váh,  ktoré sa v ideálnom stave navzájom vyvažujú. Oba hormóny sú nutnosťou. Progesterón nebude aktívny bez estrogénu a naopak.

Efekt estrogénu
     Efekt progesterónu
Zvyšuje rast endometria
Udržuje optimálnu vrstvu endometria
Stimuluje prsné žľazy a zvyšuje riziko rakoviny pŕs
Pôsobí protekčne proti cystám prsných žliaz a preventívne voči rakovine pŕs
Zvyšuje telesný tuk
Pomáha lipolýze z tukov
Zvyšuje riziko rakoviny endometria
Pôsobí preventívne voči rakovine endometria
Znižuje funkcie kostného tkaniva
Zvyšuje funkcie kostného tkaniva a hustotu kostí
Znižuje vaskulárny tonus
Zvyšuje cievnu elasticitu
Zvyšuje riziko zrážania krvi
Znižuje riziko zrážania krvi

 

Estrogén aj progesterón pracujú synchrónne, aby zabezpečili hormonálnu rovnováhu. Problém nie je v absolútnom nedostatku estrogénov alebo progesterónu, ale skôr v relatívnej dominancii estrogénov a relatívnom nedostatku progesterónu. Dominancia estrogénov je dôvodom disregulácie osi nadobličky – štítna žľaza – vaječníky.

Ďalej je nutné zohľadniť aj vzťah hypotalamus  a hypofýza. Nedostatočné uvoľňovanie  GnRH  hypotalamom môže mať za následok nedostatočnú produkciu FSH a LH a abnormálne funkcie vaječníkov.   A tieto fyziologické súvislosti sa týkajú rovnako aj žien, ktoré majú chirurgicky odstránené vaječníky, pretože vaječníky nie sú jediným miestom produkcie ženských pohlavných hormónov. Estrogény sú produkované aj kôrou nadobličiek a adipóznym tkanivom.

Estrogénová dominancia

Je úplne prirodzené, že sa vekom produkcia ženských sexuálnych hormónov (estrogén, progesterón) znižuje. K dramatickému zníženiu dochádza pred menopauzou a vrcholí v čase menopauzy. Približne od 35 – 50 veku ženy sa produkcia progesterónu postupne zníži až o 75%, pričom zníženie estrogénu je len približne o 35%. Počas menopauzy je množstvo progesterónu extrémne nízke, kým estrogén je stále prezentovaný približne v polovičných hodnotách v porovnaní s obdobím pred menopauzou.

A tu je celý problém. Postupným klesaním hladiny estrogénu, avšak rapídnym poklesom progesterónu, dochádza k narušeniu regulačného mechanizmu estrogén - progesterón. Tento stav nazývame estrogénovou dominanciou. Progesterón nedokáže vyvažovať množstvo estrogénu. Mnoho žien už od 35 veku a postupne väčšina žien v menopauze je doslova „preplnená“ množstvom estrogénov a v rovnakom čase sa vyskytuje absolútny nedostatok progesterónu.

estrog-progest 

Estrogénová dominancia stojí za množstvom disfunkcií ako napríklad cysty pŕs, PMS, cysty maternice, endometrióza, problémy s plodnosťou, PCOS, autoimunitné ochorenia, problémy s krvným cukrom, menštruačné bolesti atď. V nasledovnej tabuľke sme sumarizovali najčastejšie vyjadrenia, ktoré sa viažu k jednotlivým hladinám ženských pohlavných hormónov:

Pokračovanie v kurze Fytoterapia II – hormonálny systém 

Referencie

Veeľmi veľa som sa naučila, preto som vďačná, nesmierne vďačná. Kurz je spracovaný perfektne, zrozumiteľnou rečou, pre tých čo ukončili prvý stupeň fytoterapie nebude žiaden problém. Som rada, že som sa na to dala, aj keď mám obmedzeného množstvo času, pretože mi dal veľa, veľa vedomostí, ktoré určite využijem nielen v svoj prospech, ale určite aj iných. Ďakujem

Valéria P.