Aká je úloha vody v našom tele?
Každému je známe, že voda je najdôležitejšou živinou pre naše zdravie a optimálne fungovanie organizmu. A rovnako je veľmi často pitie vody podceňované, pričom je voda snáď najdostupnejšou látkou. Bez jedla môžeme žiť celé týždne, ale nikto neprežije bez vody dlhšie ako pár dní.
Voda je najhojnejšou látkou v našom tele a tvorí viac ako 60 percent našej telesnej hmotnosti. A vodu naše telo bežne stráca každodennými činnosťami ako sú pot, dýchanie, močenie, stolica. Preto je dôležitý jej pravidelný prísun, aby sme si udržali zdravie alebo sa zotavili z ochorení.
Bez dostatočného množstva vody v našom tele nebude fungovať nič optimálne. Dobre hydratovaná bunka je zdravá bunka a zdravá bunka žije dlhšie. Navyše je hydratácia jedným zo spôsobov, ako zabrániť procesu starnutia. Voda je tiež dôležitá pre detoxikáciu nášho tela, pre odstraňovanie toxínov, ktoré sa z nášho tela vyplavia rýchlejšie, ak je telo dobre hydratované.
Koľko vody denne potrebujeme vypiť pre optimálnu hydratáciu?
Zjednodušene povedané, naše telo potrebuje minimálne 8 pohárov (cca 2 litre) čistej vody denne, aby si udržalo základnú funkčnosť. Pri tomto množstve sa môžeme vyhnúť riziku dehydratácie. Avšak pre optimálne zdravie a spomalenie procesu starnutia budeme potrebovať vody viac. Množstvo vody bude závisieť od našej hmotnosti, pričom by sme mali vypiť približne 60ml vody na 1kg hmotnosti. Možno sa vám to zdá ako veľké množstvo, ale ak zohľadníme detoxikačné funkcie, bunkové zdravie, prevenciu esenciálnej hypertenzie a mnohých ďalších ochorení súvisiacich s vekom, vyšší príjem vody je prospešný. Ako príklad, denná odporúčaná dávka vitamínu C je 75 – 95 mg, no bežne prijímame 500 – 1000 mg. Pozor na nápoje s obsahom kofeínu alebo alkoholu, ktoré pôsobia ako diuretiká a podporujú močenie, čím zvyšujú stratu tekutín. Tieto nápoje organizmus o vodu ochudobňujú a preto by sa nemali započítavať do celkového príjmu tekutín. Tieto nápoje naše telo skrátka o vodu okrádajú.
Príznaky dehydratácie a ich vplyv na zdravie
Ak telo dospelého človeka prijíma menej ako 2 litre čistej vody (8 pohárov) denne, v počiatočných štádiách nemusíme pociťovať extrémne príznaky dehydratácie. Naše telo je úžasné v tom, čo robí, a dokáže sa s nedostatkom tekutín vyrovnať pomocou kompenzačných mechanizmov, ktoré zahŕňajú hormonálny a cievny systém.
Ako hormonálna regulácia pomáha telu zvládnuť dehydratáciu
Celá kompenzačná operácia začína v hypotalame, čo je mozgová štruktúra umiestnená v diencefalone, alebo medzimozgu. Hypotalamus je kontrolným centrom pre mnohé telesné procesy a často sa označuje ako „mozog mozgu“. Neustále monitoruje vodné hospodárstvo organizmu. Pri zníženom príjme tekutín a pri dehydratácii začne hypotalamus stimulovať obličky a vylučovanie určitých hormónov.
Pri dehydratácii obličky vylučujú enzým renín, najmä pri poklese krvného tlaku. Renín pôsobí na krvný proteín angiotenzinogén, ktorý sa premieňa na angiotenzín I a následne na angiotenzín II pomocou enzýmu v endoteliálnych bunkách, najmä v pľúcach. Angiotenzín II má niekoľko funkcií, ktoré zahŕňajú zúženie ciev (vazokonštrikciu) a stimuláciu uvoľňovania hormónov:
-
Stimuluje uvoľňovanie aldosterónu v kôre nadobličiek – zvýšená sekrécia aldosterónu nastáva v reakcii na zvýšené množstvo angiotenzínu II, vysoké hladiny draslíka alebo nízku hladinu sodíka. Aldosterón podporuje reabsorpciu sodíka v obličkách, čím zvyšuje zadržiavanie vody a pomáha udržiavať rovnováhu tekutín.
-
Stimuluje uvoľňovanie antidiuretického hormónu (ADH) hypofýzou – ADH, podobne ako aldosterón, zadržiava vodu v organizme tým, že znižuje jej vylučovanie obličkami. Sekrécia ADH sa zvyšuje pri dehydratácii, čo vedie k zadržiavaniu vody, vazokonštrikcii (zúženiu krvných ciev) a zvýšeniu krvného tlaku.
Áno, naše telo nám pomáha mnohými spôsobmi. Aj s dehydratáciou si dokáže poradiť, vo veľkej miere, vďaka hormónom ako je antidiuretický hormón a aldosterón a my nepociťujeme efekt toho, že sme podcenili pitie vody. Ale aj naše telo má svoje limity a dlhodobý nízky príjem vody bude mať následky. Telo postupne nemusí držať s nami krok a kompenzovať nedostatočný pitný režim. A potom už efekt dehydratácie pociťujeme v podobe symptómov, ako napríklad:
- Sucho v ústach a popraskané pery je spôsobené dehydratáciou a zníženou produkciou slín, čo vedie k suchu v ústach a môže spôsobiť popraskanie pier.
- Pocit smädu je jedným z prvých signálov dehydratácie, ktorý telo vysiela ako upozornenie na nedostatok tekutín.
- Znížené močenie a tmavšia farba moču je úplne prirodzeným spôsobom, ako telo šetrí vodu.
- Suchá a bledá pokožka môže byť výsledkom chronickej dehydratácie, čo sa podpisuje pod stratu elasticity pokožky a naše starnutie.
- Bolesti kĺbov, hlavy a závraty môžu byť výsledkom nedostatku tekutín a zníženia krvného tlaku a prietoku krvi do mozgu.
- Pocity únavy sú reakciou buniek na nízku hladinu tekutín, čo im neumožní optimálne fungovanie.
- Zrýchlený srdcový tep môže byť len reakciou tela na kompenzáciu nižšieho objemu krvi v telesnom systéme.
Aj keď naše telo disponuje úžasnými kompenzačnými mechanizmami, ktoré nám umožňujú zvládnuť krátkodobý nedostatok vody bez výrazných príznakov, má svoje limity. Dlhodobé podceňovanie pitného režimu sa nevyhnutne prejaví na našom zdraví a funkčnosti tela. Príznaky dehydratácie, ako sú sucho v ústach, bolesti hlavy, únava, či zrýchlený srdcový tep, sú signálmi, že telo už nedokáže kompenzovať nedostatok vody. Preto je nevyhnutné zabezpečiť pravidelný a dostatočný príjem vody, aby sme podporili optimálne fungovanie nášho organizmu, udržali ho v rovnováhe a predišli nepríjemným následkom dehydratácie.
Ako môže hydratácia pomôcť znížiť krvný tlak prirodzenou cestou
Jedným zo spôsobov, ako telo zadrží viac tekutín je zúženie krvných ciev a zvýšenie krvného tlaku. Táto situácia môže viesť k tzv. esenciálnej hypertenzii, čo je najčastejšia forma endokrinnej hypertenzie. Pretože hydratácia nie je predmetom laboratórnych testov, v prípade vysokého krvného tlaku bez evidentnej príčiny sa bude medicína odvolávať na esenciálnu hypertenziu. Viac menej nepátra po príčine, ale nastupujú farmakologické riešenia. Možno by bolo vhodnejšie považovať vysoký krvný tlak za príznak, zatiaľ čo skutočnou príčinou môže byť subklinická dehydratácia.
Nedostatočná hydratácia môže prispieť k zvýšeniu krvného tlaku tým, že vedie k zúženiu krvných ciev a zvýšenej produkcii hormónov, ako sú antidiuretický hormón (ADH) a aldosterón, ktoré podporujú zadržiavanie sodíka a vody. Tento proces môže viesť k zvýšeniu objemu krvi a tým aj krvného tlaku. Udržiavanie správnej hydratácie môže telu pomôcť fungovať efektívnejšie, čo môže v niektorých prípadoch prispieť k zníženiu krvného tlaku.
Viac o naturálnych riešeniach hypertenzie
Bolesť kĺbov a svalov ako varovný signál dehydratácie
Bolesť je ďalším signálom nášho tela, ktorý nás môže upozorniť na nedostatok vody v telesnom systéme. Bolesť je poplašným signálom, ktorý by sme nemali umlčať. Bolesť môže byť generalizovaná alebo lokalizovaná. Medzi prvé miesta, kde sa objaví sú obvykle kĺby. Chrupavka je obklopená synoviálnou tekutinou, ktorá znižuje trenie pri výkone pohybu a vyživuje chrupavku. Užívanie liekov proti bolesti nelieči bolesti kĺbov, ale iba maskuje základné ochorenie, ktorým môže byť nedostatočná hydratácia.
Viac o bolesti hlavy a migréne
Ako zvýšiť denný príjem vody a zabezpečiť správnu hydratáciu
Ako ste na tom s hydratáciou vám našťastie povie farba moču ako celkom presný indikátor. Normálna farba moču je takmer bezfarebná až svetlo žltá. Ak sa stane tmavožltou alebo červenou, môže byť indikátorom skorých príznakov dehydratácie a tiež nás upozorňuje, že naše obličky pracujú extrémne ťažko pre konzerváciu a uchovanie vody v našom tele.
Ak už teraz pijete dostatočné množstvo vody, t.j. 12 až 15 pohárov vody denne, pokračujte takto ďalej. Ak nie a chceli by ste zvýšiť príjem čistej vody, robte to pomaly a postupne v priebehu týždňov. Pamätajte, že soľ a voda vždy patria k sebe. Ako sa zvýši náš príjem vody, zvýši sa aj močenie a spolu so stratou tekutín, vylučujeme mnoho soli, minerálov a vitamínov. Bez adekvátneho množstva soli, nedokáže naše telo vodu vo vnútornom prostredí udržať. Ak zároveň nepridáme adekvátne množstvo soli do stravy, zvýšením močenia sa zvyšuje riziko narušenia rovnováhy elektrolytov a stratíme mnoho vitamínov a minerálov. Voda bez soli nie je schopná zostať v našom tele dlho a zároveň sa nedostane ku všetkým bunkám. I keď je soľ dôležitá, treba s jej príjmom pracovať s obozretnosťou, aby sme nedosiahli presný opak nášho zámeru. Nesmieme to so soľou prehnať, ale skôr pozorovať reakcie vlastného tela.
Prírodné šťavy a nápoje na podporu hydratácie
Zelerová šťava na rehydratáciu a doplnenie minerálov
Táto výnimočná rastlina a jej šťava nám pomáhajú rehydratovať bunky a podporovať zdravie na viacerých úrovniach. Zeler je tvorený z viac ako 90 % vody, čo umožňuje rýchle doplnenie stratených tekutín. Okrem toho je zelerová šťava vynikajúcim zdrojom kľúčových minerálov, ako sú sodík, draslík, vápnik a horčík, ktoré podporujú rovnováhu elektrolytov a zadržiavanie vody v tele. Jej alkalizujúci účinok pomáha udržiavať rovnováhu pH, čo je dôležité pre celkové bunkové zdravie. Ideálne je pripraviť si šťavu z zelera ráno a vypiť ju nalačno, pretože tento čas je najlepším na vstrebávanie živín. Približne 250–500 ml čerstvo odšťavenej zelerovej šťavy denne môže pomôcť s hydratáciou.
Uhorková šťava a jej prínosy pre udržanie optimálnej hydratácie
Uhorka je vynikajúcim prírodným zdrojom hydratácie a jej šťava môže byť skvelým doplnkom pre udržiavanie optimálneho množstva tekutín v tele. Uhorka je z viac ako 95 % tvorená vodou, čo umožňuje rýchle doplnenie stratených tekutín. Okrem toho obsahuje dôležité minerály, ako sú draslík, horčík a vápnik, ktoré podporujú rovnováhu elektrolytov a pomáhajú telu zadržiavať vodu efektívnejšie. Uhorková šťava má tiež zásaditý účinok, čím pomáha udržiavať rovnováhu pH v tele a podporuje detoxikáciu. Obdobne ako pri šťave zo zeleru, pijeme ju ráno, nalačno, aby sa živiny čo najlepšie vstrebali. Približne 250–500 ml čerstvo odšťavenej uhorkovej šťavy denne môže podporiť hydratáciu.
Výhody citrónovej vody pre hydratáciu a podporu imunitného systému
Citrónová šťava s vodou je jednoduchý, ale mimoriadne účinný nápoj na podporu rehydratácie tela. Je obľúbená pre svoje osviežujúce vlastnosti a mnohé zdravotné benefity, najmä keď sa pije ráno nalačno. Citrónová šťava je bohatá na vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant, podporuje imunitný systém a napomáha bunkám bojovať proti oxidačnému stresu. Vitamín C tiež pomáha pri syntéze kolagénu, čo je prospešné pre zdravie pokožky. A hydratovaná pokožka je pružnejšia a zdravšia. Na rozdiel od zelerovej alebo uhorkovej šťavy, neobsahuje také množstvo minerálov, ale rovnako nám pomôže doplniť stratené tekutiny a alkalizovať naše telo. Najlepšie je piť citrónovú vodu ráno na prázdny žalúdok, čo pomôže telu rýchlo sa hydratovať. Stačí vytlačiť polovicu až celý citrón do pohára vody (250–500 ml) a vypiť ju ihneď po prebudení.
Bylinkové „malinovky“ na osvieženie a podporu pitného režimu
Aby sme si spestrili svoj pitný režim najmä v letnom období, môžeme si pripraviť bylinný nálev za studena. Jedná sa v podstate o vodný výluh čerstvých liečivých byliniek, alebo ovocia a zeleniny. Pitná voda získa jemnú chuť našich obľúbených byliniek, čo nás môže motivovať dodržiavať svoj pitný režim. Výber byliniek môžeme ponechať len na našej chuti a fantázii, alebo sledovať určitý zdravotný benefit. Postup je veľmi jednoduchý. Potrebujeme džbán, do ktorého nasekáme alebo natrháme čerstvé bylinky. Zalejeme vodou a necháme najmenej 2-4 hodiny lúhovať. Uvádzame pár typov fytoterapie:
- Bazalka a melón - vodovým melónom obohateným o bazalku získame antimikrobiálny nápoj, bazalka pomáha cirkulácii krvného obehu a upokojuje bolesť.
- Mäta a medovka - mäta v našej vode je skutočne studeným balzamom v horúcom letnom počasí. Okrem toho je excelentnou bylinkou pre všetky druhy tráviacich ťažkostí. Medovka je známym sedatívom, upokojuje nervový systém a priaznivo pôsobí na vylučovanie gastrických štiav. A navyše, obe rastliny majú antivirálny potenciál.
- Harmanček - kvety harmančeka sú veľmi jemné a pomáhajú zmierniť stres, úzkosť a podporia relaxáciu nášho tela. Zmierňujú tráviace ťažkosti, bolesť, nevoľnosť a hnačky. Výborne sa hodí k iným bylinám, ako je levanduľa alebo medovka na zvýšenie pocitu relaxácie.
- Tymián a jahoda - vďaka tejto kombinácii získame z jahôd krásnu sladkú chuť a tiež dávku antioxidantov. Tymián je bylinkou s výraznou antimikrobiálnou aktivitou a posilňovač imunitného systému.
- Zázvor - je opäť bylinkou, ktorá pomáha s tráviacimi ťažkosťami, má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Nápoj získa príjemnejšiu chuť ak do výluhu pridáme aj plátky citróna.
Záverom, voda je dôležitou a nepostrádateľnou pre každý jeden bunkový proces v tele. Potrebujeme piť viac vody, než si myslíme a týmto spôsobom môžeme pôsobiť preventívne voči ochoreniam alebo liečiť mnoho bežných a serióznych ochorení modernej spoločnosti. Ak je naše telo chronicky dehydratované, vystavujeme sa rovnakému efektu, ktorý nastáva pod vplyvom psychologického alebo emočného stresu. Z každej perspektívy, dehydratáciu môžeme považovať za jeden z hlavných stresových faktorov a môže stáť za množstvom ochorení.
Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.