Estrogén a jeho vplyv na osteoporózu – Ako ochrániť kosti po menopauze

Estrogén a jeho vplyv na osteoporózu – Ako ochrániť kosti po menopauze

Čo je osteoporóza a ako ovplyvňuje zdravie kostí?

Osteoporóza je veľmi tichý záškodník, ktorý o sebe nedá vedieť. Pokračuje postupne bez akýchkoľvek príznakov, až kým nedôjde k zlomenine.  K osteoporóze dochádza ak je narušený prirodzený proces prestavby kostí, ktorý sa deje počas celého nášho života. Staré kostné tkanivo rozkladajú bunky nazývané osteoklasty a nové kostné tkanivo tvoria bunky nazývané osteoblasty. A medzi prácou osteoklastov a osteoblastov by mala byť rovnováha. Pri osteoporóze je však táto rovnováha narušená.

Estrogén ako ochranca hustoty kostí 

A tu prichádza na scénu estrogén. Estrogén je primárne ženským pohlavným hormónom, ktorý je produkovaný vo vaječníkoch. Estrogén reguluje menštruačný cyklus, je zodpovedný za rast a rozvoj sekundárnych ženských charakteristík počas puberty, vrátane rastu a rozvoja prsných žliaz a telesného ochlpenia. Okrem priameho vplyvu estrogénu na všetky ženské sexuálne orgány, estrogén je ochranou hustoty kostí.

Detailný pohľad na štruktúru kostného tkaniva, zobrazujúci oslabenie pri osteoporóze.

Pred menopauzou pomáha estrogén regulovať rovnováhu medzi tvorbou kostí a kostným rozkladom. Estrogén pomáha udržiavať hustotu kostí kontrolou aktivity osteoklastov, buniek ktoré sú zodpovedné za rozklad kostí. Keď hladiny estrogénu klesnú, čo je bežné počas menopauzy, strácame reguláciu činnosti osteoklastov, čo môže viesť k ich zvýšenej aktivite a rozkladu kostí.

Dôkaz nám poskytuje aj bežný život. Osteoporózou trpia najmä ženy po menopauze, kedy sa hladiny estrogénu rýchlo znižujú. Táto strata estrogénu, i keď je veľmi prirodzenou, prispieva k zvýšenej aktivite osteoklastov, čo vedie k rozkladu a úbytku kostnej hmoty, zníženiu hustoty kostí, čo môže viesť k ľahšiemu vzniku zlomenín.

Prečo majú ženy vyššie riziko osteoporózy než muži?

A teraz si možno poviete, že muži nemajú vysoké hladiny estrogénu a teda regulátora činnosti osteoklastov. Tak prečo sú muži menej náchylní na rozvoj osteoporózy. A je to dané hlavne fyziológiou muža. Muži majú prirodzene vyššiu hustotu kostí ako ženy. To znamená, že majú väčšiu "rezervu" kostnej hmoty.

Ďalším faktom je, že ich pokles hormónov je veľmi postupný, nie tak rapídny ako u žien, kedy dochádza k menopauze. Pomalší pokles produkcie hormónov ovplyvňuje aj pomalší úbytok kostnej hmoty. A posledným faktom je, že muži majú vysoké hladiny testosterónu, ktoré opäť klesajú vekom len postupne. Testosterón je u mužov hlavným hormónom, ktorý podporuje kostnú hustotu. Okrem toho, že sa môže premieňať na estrogén, má tiež priamy anabolický efekt na kosti, čo podporuje ich pevnosť a hustotu.

Ako zvýšiť ochranu kostí prostredníctvom fytoestrogénov po menopauze

Ako sme zistili, estrogén má zásadný vplyv na hustotu kostí a zdravie kostného tkaniva. Je to hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu najmä u žien. Estrogén pomáha regulovať činnosť osteoklastov, čo sú bunky zodpovedné za rozklad kostného tkaniva. Znížením aktivity osteoklastov, dochádza aj k zníženiu nadmerného rozkladu kostí. Počas menopauzy u žien dochádza k prudkému poklesu hladiny estrogénu, čo vedie k zvýšenej aktivite osteoklastov a následne k rýchlejšiemu úbytku kostnej hmoty. Nedostatok estrogénu, či už v dôsledku menopauzy alebo iných zdravotných stavov, môže viesť k zvýšenému riziku rednutia kostí a to je dôvod, prečo ženy po menopauze často čelia zvýšenému riziku osteoporózy. 

Lekárska komunita by na nedostatok estrogénu predpisovala hormonálnu substitučnú terapiu a to jednak na zmiernenie symptómov, ktoré môžu menopauzu sprevádzať a rovnako na zníženie rizika osteoporózy. Avšak riziká a prínosy sú na zvážení každej ženy. My sa dnes pozrieme na alternatívne spôsoby, ktoré môžeme počas menopauzy využiť na zvrátenie symptómov a ako prevencia rizika osteoporózy.

Čo sú fytoestrogény 

Estrogén je ako strážca hustoty kostí nakoľko dokáže znižovať aktivitu osteoklastov, ktoré sú zodpovedné za rozklad kostného tkaniva. Rapídna strata estrogénu po menopauze prirodzene robí naše kosti zraniteľnejšie. A ak je nám jasné poslanie estrogénu, môžeme urobiť kroky, ktoré nám zabezpečia ochranu kostí aj po menopauze.  

Šalvia lekárska v plnom kvete na záhrade, známa svojimi priaznivými účinkami na zdravie kostí a zmiernenie menopauzálnych príznakov.

Fytoestrogény sú zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré štrukturálne pripomínajú hormón estrogén a môžu interagovať s estrogénovými receptormi v ľudskom tele. Svojou štruktúrou sú veľmi príbuzné vlastnému estrogénu. Avšak nemajú rovnakú silu. Sú mnohonásobne slabšie ako endogénny estrogén, dokážu sa však naviazať na receptory na povrchu bunky a ovplyvniť jej aktivitu.

Fytoestrogény môžu mať estrogénne alebo antiestrogénne účinky, čo primárne závisí od hladiny vlastného estrogénu. V situáciách nízkeho endogénneho estrogénu, čo je najmä obdobie menopauzy, môžu mať estrogénnejší účinok, v prítomnosti vyšších hladín estrogénu môžu pôsobiť ako antiestrogény tým, že súťažia o väzbu na receptor na povrchu buniek.

Ale naspäť k menopauze, kedy sa hladina estrogénu u žien rapídne znižuje, čo vedie k príznakom, ako sú návaly tepla, nočné potenie a zmeny nálady. Na zmiernenie príznakov a potenciálnu ochranu kostí môžeme využiť služby rastlinných estrogénov, tj. fytoestrogénov. Tieto látky sa nachádzajú v rôznych potravinách vrátane sójových produktov, ľanových semien, cíceru a niektorých druhov ovocia a zeleniny. Fytoestrogény, vzhľadom na ich štrukturálnu podobnosť s estrogénom, môžu byť pomocou pre ženy po menopauze, kedy sme prišli o vlastného strážcu aktivity osteoklastov, o vlastný estrogén a tým sa zvyšuje riziko osteoporózy.

Výhody fytoestrogénov pre zdravie kostí

Fytoestrogény ako pomoc pri mineralizácii kosti

Fytoestrogény, magnézium, vápnik a vitamín D zohrávajú synergickú úlohu pri podpore zdravia kostí a udržiavaní ich hustoty. Fytoestrogény majú ochranný účinok a podporujú rovnováhu medzi rozkladom a tvorbou kostného tkaniva, čím prispievajú k zníženiu rizika osteoporózy. Magnézium je nevyhnutné pre správnu mineralizáciu kostí a podporuje efektívne využitie vápnika, zatiaľ čo vitamín D zabezpečuje jeho vstrebávanie a metabolizmus v tele.

Viac o mineráloch a osteoporóze tu  

Fytoestrogény ako antioxidanty

Mnoho voľných radikálov a málo antioxidantov je vždy obrovský problém a podpisuje sa pod všetky ochorenia podmienené vekom. Fytoestrogény v tomto scenári vykazujú antioxidačné vlastnosti, čo pomáha neutralizovať aktivitu voľných radikálov. Voľné radikály môžu poškodzovať bunky, vrátane kostných buniek, a prispievať k zápalovým procesom, ktoré oslabujú kostné tkanivo. Antioxidačná kapacita fytoestrogénov môže pomôcť chrániť kosti pred poškodením spôsobeným oxidatívnym stresom a podporiť ich zdravie. Okrem toho majú fytoestrogény protizápalové účinky, ktoré môžu znížiť zápalové procesy v tele, čo je obzvlášť prospešné pre ľudí so zápalovými ochoreniami kostí alebo kĺbov.

Viac o antioxidantoch a osteoporóze tu  

Najlepšie rastlinné fytoestrogény: Vitex, šalvia, chmeľ, angelika čínska, ďatelina lúčna

Vitex – podpora hormonálnej rovnováhy a zmiernenie príznakov menopauzy, vrátane ochrany kostí

Vitex jahňací (Vitex agnus-castus) má dlhú históriu používania v tradičnej medicíne, najmä pri zdravotných problémoch žien. Niektoré ženy používajú Vitex na zmiernenie príznakov spojených s menopauzou, ako sú návaly horúčavy, zmeny nálady a poruchy spánku. Rovnako môže pomôcť regulovať menštruačný cyklus. V rámci prevencie osteoporózy pomáha znižovať riziko úbytku kostnej hmoty najmä jeho adaptogénnym pôsobením na hormonálnu rovnováhu. 

Šalvia – prírodná pomoc pri návaloch horúčavy, zlepšení kognitívnych funkcií a zdravia kostí

Šalvia lekárska (Salvia officinalismá širokospektrálne využitie. V súvislosti s menopauzou si šalvia získala pozornosť pre svoj potenciál zmierniť niektoré symptómy menopauzy ako napríklad návaly horúčavy a nočné potenie, zlepšiť kognitívne funkcie a pamäť. Zhoršenie pamäte, zábudlivosť, ťažkosti so sústredením sú všetko symptómy, ktoré môže žena počas menopauzy pociťovať. Okrem rastlinných zlúčenín podobných estrogénu má šalvia protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú znížiť riziko osteoporózy. Podpora hustoty kostí vďaka šalvii je prínosná najmä pre ženy v období hormonálnych zmien.

Chmeľ – fytoestrogén s upokojujúcimi účinkami na menopauzálne symptómy a zdravie kostí

Chmeľ (Humulus lupulus) je najznámejší ako základ pre výrobu piva, ale rovnako patrí k rastlinným fytoestrogénom. Obdobne ako predchádzajúce rastliny, zlúčeniny chmeľu môžu interagovať s estrogénovými receptormi v tele a potenciálne mať estrogénne účinky. Okrem toho má chmeľ sedatívne a upokojujúce vlastnosti a pomôže so spánkom a výkyvmi nálad, čo je úplne bežné počas menopauzy. Rovnako pomáha so znížením frekvencie a závažnosti návalov horúčavy, má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu podporovať zdravie kostí znížením aktivity osteoklastov. 

Angelika – podpora reprodukčného zdravia, zmiernenie menopauzálnych príznakov a posilnenie kostí

Angelika čínska (Angelica sinensisje známa ako dong quai alebo ženský ženšen a má svoje pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne pri podpore zdravia žien. Často sa spája s potenciálnym prínosom pre reprodukčné zdravie a obdobie menopauzy. Do jej repertoáru patria symptómy spojené s menopauzou ako sú návaly horúčavy, zmeny nálady a poruchy spánku. Okrem toho, v tradičnej čínskej medicíne, sa využíva na podporu krvného obehu, čo môže prispieť k lepšiemu zásobovaniu kostí živinami. Aj keď jej hlavné využitie spočíva v podpore hormonálnej rovnováhy a zmiernení menopauzálnych symptómov, dobrý krvný obeh a hormonálna rovnováha môžu mať pozitívny vplyv na zdravie kostí a zníženie rizika osteoporózy.

Ďatelina – fytoestrogén pre zmiernenie symptómov menopauzy, podpory zdravia kostí a kardiovaskulárneho systému

Ďatelina lúčna (Trifolium pratense) sa vďaka svojim fytoestrogénnym vlastnostiam od nepamäti používa na zmiernenie symptómov súvisiacich s menopauzou, ako návaly horúčavy a nočné potenie, vrátane zdravia kostí. Podobne ako angelika čínska, rovnako priaznivo vplýva na kardiovaskulárne zdravie u žien po menopauze. Fytoestrogénny potenciál ďateliny môže pomôcť  pri udržaní zdravia kostí reguláciou aktivity osteoklastov.  To je obzvlášť dôležité pre ženy po menopauze, ktoré sú náchylnejšie na rednutie kostí. Pravidelné užívanie ďateliny lúčnej môže prispieť k zlepšeniu mineralizácie kostí a zníženiu rizika osteoporózy.

Banner propagujúci kurz fytoterapie s textom „Fytoterapia – príroda má vždy tie správne riešenia 

Pre akýkoľvek rastlinný fytoestrogén sa rozhodnete, ideálne je jeho jednozložkové dávkovanie a sledovanie svojho tela. Obvykle sa užíva vo forme výťažkov, tinktúr, kapsúl alebo ako prášok. Je dôležité začať s nižšími dávkami a postupne sledovať, ako vaše telo reaguje, aby sa predišlo nežiaducim účinkom.

Záverom, počas menopauzy sa hladina estrogénu prirodzene znižuje, čím strácame dôležitého ochrancu hustoty kostí. Fytoestrogény, zlúčeniny podobné estrogénu, môžu byť potenciálnou pomocou ochrany kostí a zabrániť strate hustoty kostí. 

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.