Domáca kozmetika

jedine vlastná kozmetika dokonale splynie s našou víziou, zvolenými ingredienciami a očakávaným benefitom Základný kurz
domáca kozmetika
Tlačiť

Lekcia 6 - príklad lekcie

Vitajte pri ďalšej lekcii, kde sa pozrieme už na pokročilejšie formulácie našich produktov, ktoré budú kombináciou prvých základných ingrediencií, s ktorými sme už úspešne formulovali svoje kozmetické výrobky, t.j. rastlinnými olejmi a maslami a zároveň k nim pridáme už aj základné ingrediencie, ktoré sú na báze vody. A keďže vieme, že hydrofilné a lipofilné zložky nie sú vzájomne miešateľné, budeme potrebovať emulgátor a budeme vytvárať tzv. emulzie.

Emulzia je zmes vody a oleja/masla, ktoré sa spájajú pomocou emulgátora, čím sa vytvára homogénna zmes. Na trhu existuje veľa emulgátorov, ktoré sa dajú využiť a výber závisí od typu emulzie, ktorú pripravujeme. V zásade budeme rozlišovať dva typy emulzií, ktoré rozdeľujeme na:

  • Emulzie typu olej vo vode (O/V) sú obsahom vyššieho množstva vody, majú tendenciu byť tekutejšie a využijeme ich pri príprave textúrou ľahkých pleťových prípravkoch ako pleťové krémy, krémové produkty na čistenie pleti alebo šampóny a kondicionéry.
  • Emulzie typu voda v oleji (V/O) sú obsahom vyššieho množstva oleja, alebo mastnej bázy. Tieto emulzie bývajú hustejšie a mastnejšie. Sú ideálne pre suchú pleť, chránia pokožku pred stratou vlhkosti vytvorením ochranného filmu na pokožke a často sú používané na výrobu telových masiel a ochranných krémov.

Tieto dva pojmy opisujú spôsob, akým sú odlišné molekuly spojené a vytvárajú emulgovaný výrobok. Emulzia olej vo vode je pre ľahkosť finálneho produktu obľúbeným spôsobom prípravy formulácií. Veľmi ľahko sa nanáša na pokožku a má veľmi rýchlu vstrebateľnosť. I keď negatívom vysokého percenta vody je mikrobiálny rast, pokiaľ nepoužijeme správne svoj konzervačný prostriedok. Na druhej strane, emulzie typu voda v oleji sa používajú zriedkavejšie, pretože ich môžeme nahradiť formuláciou masiel a rastlinných olejov, kde nepotrebujeme používať dodatočnú konzerváciu. Tieto produkty sú pocitovo ťažšie v porovnaní s emulziami typu O/V, vytvárajú okluzívnu, ochrannú vrstvu na pokožke a zabraňujú transepidermálnej strate vody.

V dnešnej lekcii sa naučíme pripravovať prvý spôsob emulzií, t.j. olej vo vode a vytvárať ľahký pleťový krém a ľahké telové mlieko.

Emulzie typu olej vo vode

Pre výrobu všetkých emulzií, kde máme prítomnú vodnú a tukovú časť potrebujeme emulgátor, ktorý zabezpečí spojenie vody a tukov. Pri výbere emulgátora sa najskôr musíme uistiť, či tvoríme produkt olej vo vode alebo produkt voda v oleji. V našom príklade začneme pripravovať produkty typu olej vo vode za použitia emulgátora Olivem1000 a emulgátora Montanov68. Oba emulgátory patria k prírodným emulgačným zložkám, ktoré vytvoria nádhernú krémovú zmes s dobrou absorpčnou schopnosťou. Nevýhodou oboch emulgátorov je ľahký mydlový pocit pri nanášaní na pokožku, ktorý však rýchlo vymizne po vmasírovaní produktu do pokožky. Obvykle sú oba emulgátory vzájomne zameniteľné. Všeobecne platí, čím menej máme emulgátora vo formulácii, tým bude výsledný produkt redšej konzistencie. A rovnako to platí aj opačne, čím viac emulgátora, tým hustejší produkt získame.

Základná práca s emulgátorom olej vo vode

Ako sme v inštruktážnej video ukážke mohli pozorovať, pri príprave formulácií budeme pracovať so systémom fáz.

1. Olejová fáza - sem vo svojom vzorci umiestnime všetky oleje, tuky, maslá, vosky a emulgátor. Všeobecne povedané, potrebujeme 4 diely tuku na 1 diel emulgátora. Napríklad máme vo vzorci 20% tukových zložiek, pridáme 5% Olivem1000 alebo Montanov68. Avšak ak chceme pripraviť redšiu alebo hustejšiu konzistenciu produktu, mierne si tieto percentá môžeme upraviť. Obvykle sa množstvo emulgátora pohybuje medzi 4-6%. Všetky ingrediencie tejto fázy zahrievame vo vodnom kúpeli nad úroveň 70 ° C, aby sme aktivovali emulgátor.

2. Vodná fáza - do tejto časti formulácie umiestnime všetky vo vode rozpustné ingrediencie, ako sú hydrosoly, nálevy, glycerín, xantánová guma. Dôležité je, že tieto ingrediencie musíme zahriať tiež nad 70 ° C.

3. Emulgácia - emulgácia sa odvoláva na spájanie olejovej a vodnej fázy. Obe fázy máme zahriate vo vodnom kúpeli nad 70 ° C. Pomaly začneme nalievať olejovú fázu do vodnej fázy. Zrejme preto sa nazýva táto emulzia olej vo vode. Miešame, kým sa nám obe fázy spoja a vznikne emulzia. Pre urýchlenie ochladenia pod 40° C si môžeme pomôcť studeným kúpeľom. Elektrický šľahač je výbornou pomôckou na vytvorenie emulzie, počas procesu chladenia je už lepšie používať ručnú metličku alebo sklenenú tyčinku, nakoľko by sme mohli rýchlym šľahaním oddeliť obe fázy.

3. Ochladzovacia fáza - ak teplota emulzie poklesne pod 40° C, hovoríme o ochladzovacej fáze, emulzia sa stáva stabilnou. Teraz je čas pre pridanie všetkých ingrediencií, ktoré sú citlivé na teplo, ako napríklad glycerity, esenciálne oleje, konzervanty a antioxidanty.

4. Kontrola pH - vždy je dôležité skontrolovať a prípadne upraviť pH nášho výrobku. Budeme ho nanášať na pleť a preto by jeho kompozícia mala vyhovovať Ph našej pleti, čo je medzi 5-5.5

Denný pleťový krém

Doposiaľ boli naše krémové verzie produktov tvorené rastlinnými olejmi a maslami, čo je skôr vhodnejšia konzistencia pre nočnú starostlivosť o pleť, alebo produkty vhodné pre suchú pleť. Ak však potrebujeme veľmi ľahký krém na ranné použitie, ako napríklad podklad pod make up, emulzie olej vo vode sú našou cestou. Budeme vytvárať ľahší krém na tvár, ktorý v skutočnosti kombinuje maslá/oleje a vodu. I keď sa tieto ingrediencie neradi miešajú prirodzene, my už vieme, že máme spôsob ako ich spriateliť. Emulgátor je to, čo z vody a oleja urobí výnimočnú stabilnú formu nášho produktu. 

Pre našu formuláciu pleťového krému budeme potrebovať nasledovné zložky:

Základné zložky:

0-5% rastlinné maslá

8-15% rastlinné oleje 

70-80% hydrosoly, destilovaná voda, nálevy

Aktívne zložky:

0-0.5% rastlinných CO2 extraktov a/alebo esenciálnych olejov 

0-5% glycerit

0-5% med

Funkčné zložky: 

4-6% emulgátor

5-10% glycerín

0.3-0.5% xantánová guma

0-2% včelí vosk

Prísadové zložky: 

1-2% vitamín E, CO2 extrakt

1% konzervant 

 

Tento typ produktu by sme mali mať vo svojej produktovej rade, pretože potrebujeme ľahký pleťový krém, ktorý sa na pokožku dobre nanáša a jemne vmasíruje bez toho, aby vytvoril na pokožke okluzívnu vrstvu. A i keď sú súčasťou produktu stabilné rastlinné oleje a maslá, z dôvodu vysokého percenta vodných zložiek budeme potrebovať aj konzervant. Dôležité je, aby sme dodržali pomer emulgátora k olejovej fáze. Zlatá stredná cesta je pomer 4:1 olejovej fázy k emulgačnému prostriedku. Keď by sme chceli pripraviť hustejší produkt môžeme množstvo emulgátora zvýšiť, avšak maximálne na 6%. Zároveň neprekračujeme olejovú fázu a udržujeme ju na maximálne 20% úrovni produktu.

 

Denný pleťový krém

o_v

Názov produktu: Denný pleťový krém

Množstvo:

60

Fáza

Názov

INCI

Zložka

%

g/ml

A

Cupuacu maslo

Theobroma grandiflorum butter

Základ

5

3

A

Skvalán

Olive Squalane

Základ

8

4.8

A

Montanov68

Cetearyl alcohol, Cetearyl glucoside

Funkčná zl.

4

2.4

B

Medovka hydrosol

Melissa officinalis flower/leaf water

Základ

36

21.6

B

Aloe vera šťava

Aloe barbadensis leaf water

Základ

30

18

C

Glycerín

Glycerin

Funkčná zl.

5

3

C

Xantánová guma

Xanthan Gum

Funkčná zl.

0.4

0.24

D

Harmančekový glycerit

Water, Glycerin, Chamomilla recutita flower

Aktívum

5

3

D

Med

Mel

Aktívum

3

1.8

D

Levanduľa EO

Lavandula angustifolia flower oil

Aktívum

0.6

0.36

D

Vitamín E

Tocopherol

Prísada

2

1.2

F

Konzervant

Dehydroacetic Acid, Benzyl alcohol

Prísada

1

0.6

Spolu

100.0

60

 

Potrebné vybavenie:

  • Sklenené kadičky
  • Varná doska a nádoba na vodný kúpeľ
  • Elektrický šľahač, sklenená tyčinka alebo mini metlička
  • Teplomer
  • Ph merač
  • Nádoba s viečkom
  • Štítok na označenie

Postup formulácie:  ak pripravujeme svoju prvú formuláciu, snažíme sa robiť veci jednoducho. Hydrosoly nahradíme vodou a používame len jednoduché oleje a maslá. Ak budeme s finálnou konzistenciou spokojní, môžeme ísť na ostro už s ingredienciami podľa svojich preferencií. Vyhneme sa tak vyhadzovaniu ingrediencií, ak veci nepôjdu správnou cestou. To sa môže pri prvej formulácii stať a je to úplne v poriadku.

  1. Fáza A - v sklenenej kadičke si navážime všetky olejové prísady fázy A a pridávame aj emulgátor. Nezabudnime pred pridaním ďalšej ingrediencie vynulovať svoju váhu. Kadičku vložíme do vodného kúpeľa a prevedieme do tekutého skupenstva. 
  2. Fáza B - v druhej sklenenej kadičke odmeriame základné vodné zložky (hydrosoly, nálevy, voda). 
  3. Fáza C - v tretej kadičke zmiešame gumu a glycerín a pridáme k vodným zložkám fázy B. Dobre premiešame a vložíme do vodného kúpeľa. 
  4. Fáza D - v ďalšej kadičke si odvážime všetky ingrediencie fázy D. Tieto ingrediencie budeme pridávať až po emulgácii, keď naša zmes dosiahne teplotu pod 40 ° C. 
  5. Obe kadičky s fázou A a fázou B máme vo vodnom kúpeli a čakáme kým teplota v oboch kadičkách dosiahne nad 70 ° C. Následne pomaly prelejeme fázu A - olejovú fázu do fázy B - vodná fáza, t.j. olej prilejeme do vody (vyrábame emulziu typu olej vo vode). Je dobre použiť elektrický šľahač, kým sa nám obe fázy spoja. Až keď sa vytvorí emulzia, až potom vyberieme kadičku z vodného kúpeľa a vložíme do misky so studenou vodou, aby sa proces ochladenia urýchlil. Teraz už odložíme tyčový mixér a používame len ručné šľahanie, aby sme emulziu neprešľahali, čo by mohlo spôsobiť rozdelenie oboch fáz. 
  6. Pri teplote nižšej ako 40 ° C pridávame zložky fázy D. 
  7. Pomocou pH prúžka alebo meradla skontrolujeme, či má výrobok rozsah pH kompatibilný so zvoleným konzervačným prostriedkom. Ak pH nie je vo vhodnom rozmedzí, môžeme ho znížiť pridaním kyseliny mliečnej alebo zvýšiť pridaním roztoku hydroxidu sodného. 
  8. Pridáme konzervant a opäť môžeme skontrolovať pH. Akonáhle je emulzia chladná, prenesieme krém do nádoby. Nádobu bezprostredne nezatvárame, aby sa vo viečku nehromadila vlhkosť. Finálna konzistencia produktu bude upravená v priebehu 24 hod., s tendenciou mierneho zhustnutia. 
  9. Nádobu si označíme štítkom. 

Ak sa náhodou stane, že sa obe fázy separujú, obvykle je hlavnou príčinou nedostatočná práca emulgátora. Je potrebné sa uistiť, že sme obe fázy - A a B zahriali nad 70° C, inak nemusí dôjsť k emulgácii. Tiež je dôležité zachovať správny percentuálny podiel oleja ku emulgačnému prostriedku. Čím viac olejových zložiek máme v receptúre, tým viac emulgátora musíme použiť. Naopak, ak použijeme príliš veľa emulgátora, produkt bude hustejší.

V našej modelovej formulácii tvorí olejovú fázu cupuacu maslo a olivový skvalán. Cupuacu má nádhernú arómu a zároveň skvelo udržuje vlhkosť v pokožke. Dokonca sa predpokladá, že táto schopnosť je štyrikrát účinnejšia než použitie bambuckého masla. Pokožka je tak dlhodobo hydratovanou, pružnou a naplnenou antioxidantmi. Skvalán je prirodzenou súčasťou našej kože a vekom postupne jeho hladina klesá. Preto sme náš denný pleťový krém doplnili aj o olivový skvalán, ktorý bude zabraňovať vysušovaniu pleti a strate vlhkosti, znižuje výskyt jemných vrások a pôsobí voči starnutiu pleti.

Vodné zložky tvorí kombinácia aloe vera šťavy a medovkového hydrosolu. Šťava z aloe nie je určená len pre pleť s akné, psoriázou alebo kožnými dermatitídami. Je vhodnou pre všetky typy pleti, je bohatým zdrojom antioxidantov a vitamínov, ktoré chránia kožné tkanivá a hydratujú pleť. Hydrosol z medovky dopĺňa arómu nášho produktu, ktorá je jemne kvetová a zároveň je úžasným pre upokojenie pleti.

A na záver sme k základným ingredienciám doplnili to, čo máme radi a čo spĺňa tému nášho produktu. Harmančekový glycerit, levanduľový esenciálny olej a malé percento organického medu je to, čo bude naša pleť milovať.

Telové krémové mlieko

Telové mlieko je rovnako emulziou ako sme pripravovali v predchádzajúcom príklade, len by malo mať redšiu konzistenciu, aby sa dalo nádherne roztierať po celom tele. Opäť to bude kombinácia olejovej fázy s vodnou fázou a pri tejto kombinácii bude spojovacím agentom Olivem1000. Aby sme dosiahli redšiu konzistenciu máme v podstate dve možnosti. Môžeme zo svojej formulácie vyradiť maslá a ponechať v receptúre len oleje alebo do vodnej fázy môžeme zahrnúť kyslé prísady, ako napríklad aloe vera šťava (pH 4.5-5.5) alebo kombucha (pH medzi 2.5 - 3.5) , ktoré majú tendenciu tvoriť redšie emulzie.

Viac informácií nájdete v kurze výroby Domácej kozmetiky. 

PODROBNÝ SYLABUS KURZU informácie o kurze PRIHÁSIŤ SA NA KURZ! 


 

Referencie

Ja, Janka, som za tento kurz veľmi vďačná. Keby som sa k týmto všetkým informáciám mala dopracovať sama dohľadávaním, trvalo by mi to možno 10 rokov, ak by som všetky vôbec zohnala. Možno v zahraničnej literatúre. Je skvele zostavený (som zvedavá na záverečný test, z ktorého mám trochu obavy), ale ja som maximálne spokojná, naozaj. Veľmi pekne Vám ďakujem. Chystáte sa robiť aj nejaku nadstavbu? Možno ešte rozšírenejší prehľad ingrediencií? Takých vychytávok z praxe?

Lucia P.