Uvoľnenie od pút závislosti

Uvoľnenie od pút závislosti

Pochopenie závislosti a jej emocionálneho základu

Závislosť je definovaná ako neustále opakovanie správania, i napriek nepriaznivým následkom. Závislosť je v podstate ako fóbia, ale v opačnom prevedení. Namiesto toho, aby sme sa niečomu vyhýbali, sme neodolateľne, s rovnakými katastrofickými následkami, k danej činnosti priťahovaní. Medzi klasické charakteristiky závislosti patrí popretie, nedostatok kontroly nad sebou samým a opakovanie činnosti i napriek nepriaznivým následkom. Vždy je prítomný prvok okamžitého uspokojenia.

Existuje celá škála závislostí, od nakupovania, plastických operácií, sociálnych sietí, počítačových hier, obhrýzania nechtov až po prejedanie, cukor, alkohol, fajčenie, sedatíva, stimulanty … Klasická závislosť od drog, alkoholu a cigariet je iba špičkou ľadovca.

Závislosti sú také rozmanité a rozšírené, že pravdepodobne každý u seba nejakú nájde. Táto látka, alebo činnosť sú absolútne nevyhnutné pre prežitie a stávajú sa často našou identitou. Závislosť nám poskytuje dočasnú úľavu od toho, čo nás práve trápi a sužuje.

Emocionálne spúšťače závislosti

Riešenie samotného správania je nezmyselné, pretože správanie nie je príčinou závislosti, iba následok. Abstinencia alebo vyhýbanie sa návykovému správaniu sú len dočasnou nápravou. Sila vôle nie je účinnou. 

Skutočným riešením je pochopenie a spracovanie vnútorných konfliktov, emocionálnych zranení a stresových faktorov, ktoré vedú k potrebe návykového správania. Zameranie sa na emocionálnu reguláciu a prijatie svojich pocitov je nevyhnutné pre dlhodobú zmenu. 

Závislosť teda nie je len otázkou slabosti alebo nedostatku vôle. Závislosť má biologický a neurochemický podtext. Kľúčovým hráčom v tomto procese je mozgový systém odmeny, ktorého hlavnou úlohou je posilňovať správanie, ktoré prináša radosť a úľavu. I keď toto správanie nemusí byť zdraviu prospešné. To mozog nerieši. Hľadá len potešenie a úľavu, za akýchkoľvek okolností. Ak mi nakupovanie topánok raz prinieslo radosť, chcem toto správanie opakovať. Ak mi večerný pohár vína priniesol úľavu, budem toto správanie opakovať. I keď je to len radosť alebo úľava dočasná.

Príklady vzniku závislosti

Symbolická fotografia ilustrujúca závislosť – ruky v reťaziach obklopené cigaretami a tabletkami, znázorňujúce silu návykov a zlozvykov. Tento obraz vyjadruje bezmocnosť a otroctvo spôsobené závislosťami, ako je fajčenie a užívanie látok.

Našou prioritnou úlohou je vstúpiť do tohto okruhu mozgového odmeňovania. Pokúsiť sa so zvedavosťou skúmať, prečo sa potrebujem potešiť, prečo potrebujem úľavu prostredníctvom tohto správania?  A naša  odpoveď môže odhaliť hlbšie emocionálne potreby, možno nevyriešené traumy, alebo spôsoby zvládania stresu, ktoré sme si osvojili niekde na našej ceste v minulosti. Napríklad, ak sme boli pod dlhodobým tlakom stresu počas celého dňa, pohár vína nás mohol niekde v minulosti upokojiť. Mozog si to pamätá, chce nám pomôcť, ak sme opäť prežili hektický deň, ponúka nám pohár vína a tak je závislosť zrodená.

Ďalším príkladom zrodenia závislosti môže byť potreba emocionálneho komfortu v dôsledku pocitov osamelosti alebo odmietnutia. Ak zažívame obdobia, keď sa cítime izolovaní alebo nemilovaní, môžeme si vytvoriť návyk na správanie, ktoré poskytuje rýchle potešenie. Napríklad prejedanie sa sladkosťami. Jedlo sa môže stať formou úniku alebo náhradným zdrojom lásky a prijatia. Po čase sa toto správanie stane automatickým reakčným mechanizmom na pocity prázdnoty, čím sa vytvára závislosť na jedle.

Ďalším bežným príkladom je používanie technológií a sociálnych sietí. Ak cítime, že nemáme dostatok uznania, môžeme si postupne vybudovať závislosť napríklad na "lajkoch," ktoré poskytujú krátkodobý pocit uznania. Tieto okamžité odmeny stimulujú dopamínový systém, čo vedie k potrebe ďalšieho zverejnenia statusov a čakanie na lajky. 

Podobne môže závislosť vzniknúť z potreby úľavy od emocionálnej bolesti. Napríklad, ak zažijeme negatívny zážitok, môžeme si pomôcť fajčením alebo užívaním drog. Tieto látky nás na chvíľu môžu utíšiť a zmierniť  našu emocionálnu bolesť. Tento vzorec správania sa opakuje, pretože prináša dočasné uvoľnenie a mozog si vytvára silné spojenie medzi látkou alebo správaním a pocitom úľavy, čo vedie k závislosti. 

A môžeme nájsť v praxi ďalšie a ďalšie príklady. Čo však všetky závislosti spája, je istá forma napätia, stresu, smútku, hnevu. Sú to vždy extrémne emócie, ktoré nie sme schopní zvládnuť a potrebujeme pomoc. V tomto prípade nejakej látky, alebo správania. Teda jednoduchá logika nám hovorí, ak chceme byť slobodní od závislosti, v prvom rade musíme vyriešiť emócie, ktoré sú podprahovým hnacím motorom k opakovaniu našej činnosti. 

Ako pracovať so závislosťou prostredníctvom práce s emóciami

Môžeme si to jednoducho predstaviť na príklade stola. Doska stola predstavuje našu závislosť. Stôl má však aj nohy, ktoré predstavujú emócie, ktoré udržujú našu závislosť nažive. Nemá zmysel pracovať hneď na závislosti, ale najskôr musíme odpíliť nohy nášho stola. Ak stôl prestane mať nohy, ktoré by dosku stola podporovali, už nebude stolom. Obdobne, ak znížime intenzitu našich emócií, naša závislosť už nebude mať žiadny základ. 

Grafická vizualizácia závislosti – stôl symbolizuje závislosť, jeho nohy predstavujúce podporujúce emócie ako únava, stres, úzkosť, osamelosť a pocit bezmocnosti. Obrázok názorne znázorňuje, ako emócie udržiavajú závislosť pri živote.

Terapie podporujúce oslobodenie od závislostí

Ako sme v úvode hovorili, nemá absolútne žiadny význam riešiť závislosť samostatne. Najskôr sa musíme pozrieť na emócie, ktoré udržujú našu závislosť nažive. So záujmom skúmať, aké emócie sú spúšťačom opakovaného správania alebo činnosti. Nájsť ich a pomenovať. Avšak bez hanby a najmä so súcitom pre seba samého. Je niekoľko techník a terapií, ktoré nám pomôžu v tomto procese. Na tomto mieste sa zastavíme pri Bachovej terapii, technike EFT a Polyvagálnej teórii. 

Bachova kvetová terapia pri práci s emóciami

Bachova kvetová terapia je jemná a prirodzená metóda na prácu s emóciami, ktorá využíva esencie z kvetov na harmonizáciu negatívnych emocionálnych stavov. Každá kvetová esencia je navrhnutá tak, aby stíšila hlasitosť konkrétneho emocionálneho stavu, napríklad úzkosť, smútok, frustráciu alebo hnev, ktoré sú často prítomné pri závislostiach. Pri práci so závislosťou môže Bachova terapia pomôcť odhaliť a harmonizovať emócie, ktoré nás vedú k návykovému správaniu, čím sa otvára cesta k emocionálnemu uvoľneniu a vnútornej rovnováhe. Pomocou Bachových esencií si postupne vytvárame pevnejší základ sebavedomia a odolnosti voči stresu, čím podporujeme proces zbavenia sa závislosti.

EFT terapia ako nástroj na uvoľnenie emocionálnej záťaže

EFT (Emotional Freedom Techniques), známa aj ako technika emočnej slobody, je účinná metóda, ktorá kombinuje psychologické zameranie s tradičnou čínskou medicínou a systémom meridiánov. A ako z názvu techniky vychádza, preklepávaním akupresúrnych bodov spolu s uvedomením si svojich emócií umožňujeme uvoľniť emocionálnu záťaž, ktorá je podprahovou príčinou našej závislosti. Pri práci s EFT vždy musíme identifikovať konkrétne emócie, ktoré vyvolávajú návykové správanie, ako napríklad úzkosť, hnev alebo smútok, a tieto emócie sa spracujú priamo počas terapie. Skúmaním a spracovávaním emocionálnych spúšťačov získame novú schopnosť zvládania stresu, bez potreby pomoci „barličky“ závislosti. 

Polyvagálna teória a jej prínos pri práci so závislosťami

Polyvagálna teória, ktorú vyvinul Stephen Porges, ponúka nový pohľad na to, ako náš nervový systém reaguje na stres. Stres je najskôr zaznamenaný našim telom (neurocepcia), následne sa pridávajú emócie a ako výsledok, náš racionálny mozog z toho vyvodí správanie, vrátane toho návykového. Podľa Polyvagálnej teórie je blúdivý nerv kľúčovým hráčom v regulácii emocionálnych a fyzických reakcií na stres, pričom jeho vetvy ovplyvňujú stav bezpečia alebo nebezpečia.  V prípade závislosti môžeme opakovane vstupovať do stavu sympatickej aktivácie (boj alebo útek) alebo dorzálneho stavu (imobilizácie), čo vedie k hľadaniu úľavy prostredníctvom návykového správania. Polyvagálna teória pracuje na stimulácii ventrálnej vetvy blúdivého nervu, ktorá podporuje pocit bezpečia a schopnosť sociálne reagovať. Pomocou dychových techník, cvičení orientácie a ďalších cvičení, sa môžeme naučiť regulovať svoj nervový systém, čím zvládame lepšie stresové podmienky, ktoré sú naše nohy stola a udržujú našu závislosť nažive. 

Meditácia a jej úloha v prekonávaní závislostí

Meditácia pracuje na zmene toho, ako náš mozog reaguje na závislosť. Závislosť je použiť niečo na zmiernenie stresu, čo však nie je riešením pre základné stresové podnety. Napríklad konkrétna osoba môže zažiť stres a vždy reaguje na túto nepohodu kúpou (ešte ďalšieho) páru topánok. Hoci nás návyková akcia krátkodobo zbaví stresu, topánky nedokážu opraviť to, čo je „naozaj zlé“ a tak sa stres vracia a ďalšie topánky sa budú kupovať.

Postupne a opakovaním meditačných cvičení, môžete mať pocit, akoby niekto stíšil hlasitosť tejto závislosti. Naše túžby a spúšťače začnú miznúť, budú lepšie zvládnuteľné a nakoniec nás opustia.

 

Záverom, závislosti sú sedatíva, ktoré používame ako anestéziu svojich pocitov a emócií. Sú pre nás istým spôsobom ako liečivo, i keď s nežiaducimi účinkami. Meditácia je spôsobom, ako pripraviť náš vlastný nervový systém na predstavu svojho života bez závislosti. Aký je to pocit. A tým môžeme zjemniť silné emócie, ktoré už len pri predstave straty našej závislosti môžeme pociťovať.

Obsah web stránky je primárne spracovaný podľa názoru autora, ak nie je citované inak. Informácie sú určené pre osobné záujmy čitateľa, bez poznania anamnézy a kontraindikácií individuálnych podmienok čitateľa a nenahrádzajú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Žiadna z informácií tejto web stránky nie je určená a nemala by byť považovaná za zdravotné poradenstvo. Prosím, konzultujte svoj zdravotný stav s vašim lekárom predtým, ako začnete akýkoľvek liečebný program, a to najmä ak ste tehotná, dojčiaca alebo užívate medikáciu alebo sa liečite zo zdravotných problémov.