Nadobličky a sladké drievko

Nadobličky sú párovým orgánom, teda nájdeme ich po oboch stranách tela. Z fyziologického hľadiska sa nadobličky nachádzajú na horných póloch oboch obličiek a skladajú sa z kôry a drene. Hormóny kôry nadobličiek pomáhajú udržiavať stabilné vnútorné prostredie, zatiaľ čo dreň nadobličiek sa zúčastňuje na reakciách organizmu pri stresových situáciách.

Strach a stres vyvoláva zvýšenú sekréciu adrenalínu a telo sa pripravuje na akciu. Adrenalín aktivuje sympatikový nervový systém, zvyšuje sa činnosť srdca, tlak, pečeň sekretuje glukózu, obličky tvoria menej moču, koža vylučuje viac potu, priedušky sa rozširujú, atď. Ďalšími prejavmi akútnej fázy sú napríklad nervozita, podráždenie, hyperaktivita, hypertenzia, edémy, zvýšenie krvného cukru, zvýšenie metabolizmu.

Pri dnešnom tempe života by sme mohli konštatovať, že nadobličky dostávajú skutočne zabrať a sú jednou z najpreťaženejších žliaz v našom tele. Zvýšená aktivita vedie ku chronických symptómom ako napríklad únava, závrate, alergie, svalová slabosť, mentálna letargia, zmena váhy či už priberanie alebo chudnutie, hypoglykémia, nízky krvný tlak, dehydratácia, náladovosť, depresia, neschopnosť začať deň, každé ráno je pociťované ako pondelkové ráno.

Stres a sladké drievko sladkedrievko

Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra) a nadobličky sú výborným párom. Všetci vieme, že keď sme pod vplyvom stresu, máme chuť na niečo sladké, potrebujeme energiu. Avšak cukor nie je tou správnou voľbou v prípade jeho nedostatku. Potrebujeme aktívnu energiu, ktorá je využiteľná celým našim systémom, vrátane nadobličiek.

Hlavnou obsahovou látkou sladkého drievka sú triterpénové saponíny, kde je hlavným glycyrhizín, ktorý má podobnú chemickú štruktúru ako kortikosteroidy, ktoré sú uvoľňované nadobličkami. Približne každých päť hodín nadobličky potrebujú nejaký druh potravy, aby pokračovali v uvoľňovaní a sekrécii hormónov, ktoré nám dodajú energiu a udržia nás v akcii. Ak sa tak nestane, nadobličky čerpajú z vnútorných zdrojov a výsledkom je znížená hladina cukru v krvi, ktorú označujeme ako hypoglykémia. Potreba a žiadosť externého prijímu cukru je spôsobená istým druhom stresu, či napätím, avšak inorganický cukor môže spôsobiť šok pre pankreas a celý náš systém.

Sladké drievko obsahuje kortikoidnú substanciu, ktorá asistuje nadobličkám s vlastnou produkciou hormónov, dodáva nám silu a energiu bez toho, aby trpeli ďalšie orgány. Je šetrné pre pankreas, nenarúša rovnováhu tela a uvoľňovanie prirodzeného inzulínu. Je skutočnou a neoceniteľnou pomocou v ťažkých dňoch, keď sa budeme cítiť nervóznymi a podráždenými, keď budeme cítiť, ako sa celý svet stavia proti nám a nebudeme mať dostatok energie čeliť životným nástrahám. Po terapii sladkým drievkom sa do nášho telesného chrámu opäť vráti spirit, iskra, energia a sila čeliť každodenným výzvam a to s úsmevom.

Sme aj na facebooku