Hypotyreóza - príčina alebo dôsledok

Štítna žľaza je úzko viazaná s činnosťou nadobličiek. Ak dochádza k zníženej aktivite nadobličiek, ktorá je obvykle dôsledkom vyčerpania a neschopnosti zvládať stresové situácie, manažment energie sa stáva kompromisom. V prípade vyčerpania nadobličiek nastupujú telesné mechanizmy, ktoré sa snažia konzervovať zvyšok energie, ktorá je nutná pre výkon základných funkcií organizmu a prirodzene aj štítna žľaza znižuje produkciu T3 a T4 hormónov. V tomto scenári môžeme vidieť, že znížená produkcia hormónov štítnej žľazy a/alebo hypofýzy  je sekundárnou reakciou organizmu pri vyčerpaní nadobličiek. 

 %C5%A1t%20vs%20nad

Bežná chyba je, že sa v rámci terapie neberie do úvahy vzťah štítna žľaza – nadobličky – vaječníky a terapia je vedená medikáciou alebo stimuláciou na zvýšenie T4 aT3 hormónov. Avšak ak sa jedná o sekundárnu hypotyreózu, dôjde k ďalšiemu zhoršeniu celého reťazca. Dôvod je jednoduchý.  Medikáciou zvyšujeme metabolizmus. Zvýšením bazálneho metabolizmu zapíname celý organizmus do hyperaktívneho módu a ak sú nadobličky už vyčerpané, je to ako bičovanie mŕtveho koňa alebo prilievanie oleja do ohňa. Medikácia pri indikovanej hypotyreóze, kde je primárna príčina neadekvátna činnosť nadobličiek,  nemá žiadne výsledky. Skôr naopak. Už teraz preťažené nadobličky sú nútené spracovať ďalší externý náklad.  Dočasne je možné získať čiastočnú úľavu od symptómov a zvýšiť podiel energie, ale nakoniec nás symptómy opäť dostihnú a to v ešte závažnejšej forme spolu s príznakmi adrenálnej krízy.  Únava sa stupňuje a symptómy sú nad rámec možností užívanej medikácie. Prichádzame do ďalšieho levelu, kde musíme zvýšiť dávkovanie medikamentov alebo prejsť na ich silnejšiu alternatívu, pričom laboratórne výsledky ukazujú zlepšenie krvného profilu hormonálnej sekrécie štítnej žľazy a/alebo hypofýzy.

Aby sme sa pri zostavovaní terapeutického pánu vyhli obdobným a veľmi častým chybám, musíme rozlíšiť, či je hypotyreóza primárnou alebo je sekundárnym dôsledkom vyčerpania nadobličiek. A pokiaľ máme dostatočné vedomosti o fyziológii štítnej žľazy a nadobličiek, nie je to až tak zložité. Vždy budú dominovať symptómy tej žľazy, ktorú môžeme považovať za primárnu príčinu.

Ak je tou príčinou štítna žľaza, bude prevažovať nedostatok fyzickej energie spolu s klasickými symptómami hypotyreózy. Sú natoľko unavení neustále trápiacimi sa problémami s PMS alebo depresiou.  Ak je príčinou vyčerpanie nadobličiek, rovnako bude citeľná únava, avšak ako dôsledok reaktivity mentálneho a emocionálneho stavu, ktorý sprevádza úzkosť alebo podráždenosť vrátane  srdcovej palpitácie. Únava je vždy výsledkom fluktuácie emócií, raz sú hore, vzápätí dole, vezú sa na horskej dráhe, z ktorej nedokážu vystúpiť.  V tomto prípade budete terapiu viesť cez nadobličky, čo veľmi často vedie k spontánnemu a dramatickému ústupu symptómov spojených so znížením činnosti štítnej žľazy.  

A už vám zostáva len zostaviť terapeutický plán. Každá terapia má schopnosť ovplyvňovať, obnovovať a regenerovať telesné tkanivá, či už cestou vibračných terapií a práci z energetického pôsobenia (color terapia, bachova terapia) alebo v rámci manuálnych techník obnovy energetickej rovnováhy (akupresúra, reflexná terapia, kineziológia) alebo cestou, nazveme ich našich tradičných terapií ako fytoterapia alebo aromaterapia.

Dobre zdravie je vašou voľbou